Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Nižší sociální pojistné ?  (Přečteno 5394 krát)

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« kdy: Březen 27, 2011 »

Četl jsem někde, že pan Kalousek chce snížit sociální pojistné pro živnostníky na 6,5 %. Víte o tom něco? Je to jen politická diskuse, nebo to snad bude pravda? Od kdy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2011 »

Také jsem o tom četla, tady:
http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2011/03/18/danova-reforma-2013-dan-z-prijmu-zmeny-prehled/?cid=694498

Pokud budou navrhované změny přijaty, tak budou platit až od roku 2013.
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #2 kdy: Březen 28, 2011 »

Takže není zatím důvod se těšit. Asi bude pořád lepší vykazovat zisk do 59 tisíc a zbytek utratit do nákladů. Co bude po roce 2013 nevědí zatím ani kartářky:-((
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #3 kdy: Březen 28, 2011 »

Pokud jste OSVČ vedlejší, tak si v roce 2011 udržte daňový základ do 59.373,- Kč.  Platí při celoročním podnikání, pokud podnikáte jen po část roku, musíte uvedenou částku přiměřeně zkrátit.

Vy jste byl u kartářky? A co jinak říkala?
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #4 kdy: Březen 30, 2011 »

Kartářka řekla, že v biblických dobách se platily desátky, tedy 10 % zisku, zatímco teď už prochází erární kasou skoro 50 % národního důchodu.
   Na dotaz, jak se tomu bránit řekla, že je třeba využívat dobře všech legálních možností, jak platit státu co nejmíň. A těch je prý pořád v té džungli daňových zákonů habaděj. Jenže kdo se v tom má vyznat?  Prý je třeba si najít dobrou účetní!!!


         Ale teď vážně.   Paní Zdeno, když vidím zde Vaše dokonalé a zasvěcené porady, tak je mi jasné, že takovou dobrou, ba přímo vynikající účetní jste právě Vy!
     Rád bych se zeptal, měla byste ještě volnou kapacitu k vedení daňové evidence? Já s tím mám zatím pořád problémy.  Ale, prosím, sdělte kde bydlíte, doufám, že to není od nás na druhém konci republiky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #5 kdy: Březen 30, 2011 »

Dobrý večer, pane Pavle. Legálních možností, jak platit státu co nejméně, bude více. Odhaduji to na tři a více habadějů:-) Jediným uznávaným odborníkem v oblasti daní je daňový poradce, nikoliv účetní. Ale nevím, kolik drobných podnikatelů si může jeho služby dovolit, takže se většinou musejí spolehnout na znalosti účetní. Ovšem účetní se musí přeorientovat na daně, neboť při vedení daňové evidence jsou jí znalosti účetnictví akorát tak na dvě věci. V daňové evidenci je jedno, co, kam a jak naplácáte (pardon, zaevidujete), hlavní je, že máte správně spočítané daně:-)
   
Pavle, ptát se 30. března večer na volnou kapacitu vyžaduje kus osobní odvahy. Mít Vás po ruce, tak asi pronesu jen dvě slova: Azore, trhej!

Ale teď vážně. Volnou kapacitu sice mám, ale záleželo by na druhu Vašeho podnikání. Pokud by šlo například o činnosti ve výstavbě (včetně projektové činnosti), zdravotnictví, mimoškolní výchovu, vydavatelskou nebo reklamní činnost, tak mohu nabídnout své služby. Bydlím v Praze.
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #6 kdy: Duben 01, 2011 »

Tak dneska je už 1. dubna, daňová přiznání jdou tedy odevzdaná, tak snad na mě nepoštvete Azora.:-))
 
   Chápu, že vyjmenované obory jsou asi ty, kterým se nejvíce věnujete. Ale podle Vašich odpovědí zde vůbec nepochybuji, že Váš záběr je naprosto univerzální.  Takže, když já provozuji zemědělství, tak to by určitě nebyl pro Vás žádný problém, vést tu daňovou evidenci.

      Ale rovnou jsem si mohl myslet, že Vy nejspíš nebydlíte tady někde poblíž!  Já bydlím na okraji Českomoravské vysočiny a to zrovna na tom nejvíce vzdáleném okraji ve směru od Prahy. Jen do Jihlavy to mám 40 km.  A tady je známý popěvek:  \"Do Prahy je cesta dlouhá, kdo to neví, ten je trouba.....\"  
     Takže jak Naďa Urbánková zpívá, že závidí loukám (a čemu všemu ještě), tak já závidím všem, kteří bydlí poblíž Prahy , že mají možnost si nechat vést daňovou evidenci od Vás, protože tím mají naprostou záruku, že budou platit co nejmenší daně, všechno budou mít v pořádku a vy snad za ně k naprosté spokojenosti vyřídíte i případné kontroly na finančáku.....

      Tak to mě moc mrzí, že jsem tak daleko.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #7 kdy: Duben 01, 2011 »

Ježišmarjá, zemědělství! Ještě řekněte, že potřebujete zaúčtovat chovné jalovice jako paní Lucka:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?pid=22577
O účetní, která ani pořádně neví, co je to jalovice, byste asi nestál a teď jste určitě rád, že bydlíte tak daleko:-)

Praha má jednu velkou výhodu. Je tu registrováno tolik daňových subjektů, že někteří z nich snad ani nemají na kontrolu naději. Například na Praze 2 by se jí mohli dočkat třeba až za 264 let. Jestli patříte pod Jihlavu, tak máte šanci alespoň jednou za 13 let. Pokud Vás to zajímá, tak se podívejte na stránky Terrinvestu na analýzu činnosti finančních úřadů:
http://www.terrinvest.cz/sqlcache/financni-urady-analyza-2011-tisk.pdf

Mám jednu dlouholetou klientku, která si už několikrát posteskla, že jí FÚ přehlíží. Vždyť má ty doklady tak krásně uspořádané, že by se nutně musely zalíbit i berňáku.      
Pražské finanční úřady nechávají drobné podnikatele v klidu a myslím, že je to rozumný přístup. Podotýkám, že všichni moji klienti řádně a včas odevzdávají veškerá přiznání a hlášení a občas i platí daně.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #8 kdy: Duben 02, 2011 »

To zní hezky, radostně, že někteří i občas zaplatí daně...dobrý den. Paní Zdeno, když jste tu s panem P probrali zemědělství, zkusím dotaz, dotace přijatá od SZIF na začátek podnikání pro začínajícího zemědělce určená na nákup půdy. Daní se, nedaní, kam se píše v přiznání tato částka - pokud se nedaní, nebo nepíše, není to přímo můj problém, ale když už se ke mně dostal, a přiznání je odevzdáno, ať už dobře či špatně vyplněné, mám to v hlavě, jak je to asi správně... Děkuji, Jana
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #9 kdy: Duben 02, 2011 »

Paní Zdeno, tedy musím oponovat, problémy se zaúčtováním čehokoliv jsou úplně stejné, jako v jiných oborech.
  Já sice nemám vůbec žádné zvířectvo (provozuji jen rostlinnou) , ale chovná stáda čehokoliv se evidují jako jiný majetek a také se odepisují, takže si myslím, že je jedno, jestli někdo odepisuje krávy nebo traktory. U mě by Vám ovšem problémy s jalovicemi určitě nemohly hrozit.
          Musím oponovat hlavně v tom, že bych snad o Vás jako o účetní nestál. To právě naopak! Ale mám prostě smůlu, že jsem tak daleko :-((
 Vždyť tady v té diskusi snad vidí každý, jak perfektně se v tom vyznáte a divil bych se, že by Vás nechtěli jako účetní i mnozí jiní!
              Jenže tady asi většina tazatelů jsou právě účetní a jistě neřeknou svým klientům aby raději rovnou k Vám přešli.


Pro paní Janu:
Pokud jde o dotace, ty jsou zdanitelným příjmem. Takže se jednoduše přičítají jako kterýkoliv jiný příjem, třeba za obilí nebo cokoliv jiného a v daňovém přiznání nefigurují nijak zvlášť.  
          Pokud by dotace na nákup půdy byly od daně osvobozené, asi by to bylo někde v zákoně napsáno, o tom tedy nic nevím. Já jsem nikdy žádnou dotaci na nákup půdy nedostal. Ale když žadatel na SZIFu o to žádá, tak tam by mu jistě i poskytli informaci o osvobození od daně.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2011 »

Pane Pavle, dobré odpoledne, děkuju za názor, no přijde mi divné, když jeden dostane dotaci 500 tisíc, je to na přelomu roku, výdaj za pole až v roce následujícím, aby z dotace platil daň 75 tisíc??? A vstupuje příjem dotace i do přehledů pro zp a sp? Díky, Jana
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #11 kdy: Duben 02, 2011 »

O dotacích na koupi pole nic nevím. Sám jsem pole kupoval bez dotace. Třeba řeknete, že musím být trouba, ale žádosti o dotace z fondů EU jsou složité a podmínky takové, že jednou jsem se o to začal pokoušet a pak jsem to vzdal. Co všechno Vám přijdou kontrolovat...to bych tady popsal několik stran.

   Ale dotace na obdělávanou plochu jsou naopak velmi jednoduché a bere je skoro každý. Je to prostě náhrada za to, že ceny obilí jsou tak nízké, že se to nedá za to vyrábět. Takže dotace se prostě zaeviduje jako zdanitelný příjem. Když pak na konci roku jsou příjmy o něco vyšší než výdaje, tak je logické, že ty dotace vstupují do přehledů, neboť z nich ten \"zisk\" vlastně pochází, jinak by měl zemědělec ztrátu. I to je ovšem zjednodušené, protože on by si na př. nemusel koupit stroj na obdělávání půdy a vykázal by zisk.   Na pole by pak chodil s motykou :-))

   Jinak já si myslím, že paní Zdena se zbytečně sama podceňuje, když říká, že to či ono nezná. Takovou účetní by musel chtít každý.

Takové znalosti, přehled a nadhled nemají mnohé jiné účetní  a pracovnice z finančáku - ty už vůbec. A také po nich nikdo nechce aby se vyznaly ve stádech dobytka.  To je prostě majetek jako každý jiný.   Když někdo koupí jednu krávu a je to za míň než 40000 tak ji dá do nákladů naráz a když koupí celé stádo, tak je postupně odepisuje.......
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #12 kdy: Duben 02, 2011 »

Pavle, souhlasím s Vámi, vědomosti a selský rozum paní Zdeny, její orientace v zákonech, paní Zdena je  poklad pro podnikatele...a pro nás tu na foru jakbysmet.

Počkáme, co nám k mnou popsané dotaci paní Zdena prozradí...Pěkné odpoledne, Jana
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #13 kdy: Duben 02, 2011 »

Ještě k těm polím.  Výdaj za koupi pole je zásadně výdaj nedaňový.   A do nákladů se nedostane vůbec, protože pozemky se neodepisují.
         Naopak, zemědělský pozemek, jakkoli je to výrobní prostředek podléhá dani z nemovitostí.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Nižší sociální pojistné ?
« Odpověď #14 kdy: Duben 02, 2011 »

Díky díky, skládám si informace jako puzle...
IP zaznamenána
Stran: [1] 2