Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3]

Autor Téma: spolupracující osoba  (Přečteno 20173 krát)

kamerka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
spolupracující osoba
« Odpověď #30 kdy: Březen 19, 2012 »

Dobrý den, jsme manželé a oba jsme delší dobu OSVČ.
1) Můžeme bez obav využít v daňovém přiznání institut spolupracující osoby,přestože jsme tuto spolupráci předem neohlásili žádnému úřadu? Čtu na webu různé diskuse a názory se dost liší.
2) Mohu na manželku převést procento výsledné daňové ztráty, nebo musím převádět procento příjmů i stejné procento výdajů?
Děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #31 kdy: Březen 21, 2012 »

1) Ano.
2) Stejné procento příjmů a výdajů. Pokud máte výdaje vyšší než příjmy, tak na manželku přenesete část své ztráty.
IP zaznamenána

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
spolupracující osoba
« Odpověď #32 kdy: Březen 10, 2013 »

Dobrý den,

mohu uplatnit na manželku jako na spolupracující osobu 40% P a V a na matku důchodce 15%. Nebo jen 40% na manželku a 10% na matku.

Hezký den

I.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #33 kdy: Březen 10, 2013 »

Už jsem Vám včera psala, že v případě více spolupracujících osob můžete rozdělit maximálně 30% svých příjmů a výdajů.
IP zaznamenána

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
spolupracující osoba
« Odpověď #34 kdy: Březen 13, 2013 »

Dobrý den,
chci se zeptat, jsem OSVČ - plátce DPH, má dcera je OSVČ - neplátce. Mohu ji v daňovém přiznání za minulý rok uvést jako spolupracující osobu, aniž jsem to nahlásila na FÚ? A pokud mohu, mám ji dodatečně nahlásit? A co sociálka a zdrav. pojišťovna? Tam se to musí taky nahlásit nebo stačí uvést v přiznání? A ještě dotaz? Já eviduji skutečné náklady, dcera paušálem. Je s tím nějaký problém při vyplňování daňového přiznání v případě spolupráce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #35 kdy: Březen 16, 2013 »

Nemusíte dceru nikam hlásit, stačí, že už je přihlášená jako OSVČ. Příjmy ze spolupráce stačí uvést v daňovém přiznání a v přehledech.
Nevadí, že každý uplatňujete výdaje jiným způsobem. Dcera převezme P a V, které na ni rozdělíte a je jedno, jakým způsobem jste výdaje stanovil.
IP zaznamenána

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
spolupracující osoba
« Odpověď #36 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Dobrý den,

potřebuji prosím poradit. Jsem rok od roku zmatenější. Přihlásila jsem se jako spolupracující osoba manžela od 1.10.2014. Může si manžel v daňovém přiznání na mě uplatnit slevu na manželku v poměrné výši za období leden až září 2014.

Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
spolupracující osoba
« Odpověď #37 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Dobrý den.
Sleva na manželku se uplatňuje za předpokladu, že neměla vlastní příjmy vyšší než 68000,-Kč/ROK. Nelze tedy uvažovat o nějaké poměrné výši. Buď máte nárok na celou částku nebo nic.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #38 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Pokud na vás manžel rozdělí příjmy a výdaje, tak si podle mého názoru nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku a to ani v poměrné výši. Jak píše paní Marie, nárok buď je nebo není. Sleva na manželku se krátí jen v případě, že nejste manželé celý rok.
IP zaznamenána

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
spolupracující osoba
« Odpověď #39 kdy: Únor 17, 2015 »

Dobrý večer,

mohu jako spolupracující osoba uplatnit např. 31% nebo 33% apod. P a V.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #40 kdy: Únor 17, 2015 »

Spolupracující osoba sama o ničem nerozhoduje. Pouze přijímá příjmy a výdaje v takové výši, v jaké je na ni byly rozděleny. Pokud spolupracujete s manželem a není více spolupracujících osob, tak na Vás manžel může rozdělit maximálně 50% svých příjmů a výdajů (max. 540 tis. Kč zisku při celoroční spolupráci). Může rozdělit například  31% příjmů a výdajů.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3]