Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup stoje ze Slovenska  (Přečteno 337 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Nákup stoje ze Slovenska
« kdy: Březen 20, 2024 »

Dobrý den , paní Zdenko...prosím o radu:  OSVČ koupil stroj ze Slovenska- faktura je v eurech, ale byla uhrazeno v Kč.  Mám dotaz: Účtuji tudíž částku v Kč-  584.856,02 Kč.  Nákup stroje - IM - se mi objevil pouze v řádku 47. Je to správně?
- na tento stroj obdrží dotaci  - SZIF - ještě nevím kolik. Chci se zeptat: bude tato dotace předmětem daně? Jedná se o zdanitelný příjem?
- pak musím stroj zařadit do majetku a odepisovat a nevím, jestli celkovou částku ponížit o poskytnutou dotaci a začít odpis až po odečtené dotaci.
Moc děkuji, vedeme  DE.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:Nákup stoje ze Slovenska
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2024 »

Dobrý den. Budete účtovat částku v Kč, kterou jste zaplatili. Skutečnost, že je faktura v eurech, není důležitá.

Nákup IM se objeví v řádku 47. Pokud jste stroj koupili od slovenského plátce, tak by se měl objevit i v řádcích 3 a 43 a v KH v oddílu A.2. 

Dotace na pořízení hmotného majetku jsou podle ustanovení § 4/1/r) ZDP osvobozeny od daně z příjmů, nejsou předmětem DPH.

Pořizovací cenu stroje musíte ponížit o poskytnutou dotaci a ze snížené vstupní ceny budete počítat odpisy. Výše dotace by měla být evidována na kartě IM.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Nákup stoje ze Slovenska
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2024 »

Dobrý den, paní Zdenko. Děkuji moc za reakci. U toho DPH jsem si říkala, že je to divný, že se to neobjevilo na řádku 3 a 43. "Při nákupu materiálu ze Slovenska se to vždy objeví v řádcích tak, jak píšete. Někde mám něco asi špatně...mrknu na to a děkuji za všechny odpovědi. Mějte pěkný den
IP zaznamenána
Stran: [1]