Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Daňová evidence - co to je a jak vypadá  (Přečteno 9996 krát)

Jaroslav Hobza

  • Host
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #1 kdy: Listopad 21, 2008 »

Prosím o informaci, když mám dva živnostenské listy na jedno IČ musím ke každé živnosti zvlášť vést daňovou evidenci-peněžní deník,....?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #2 kdy: Listopad 21, 2008 »

Vedete jen jednu daňovou evidenci, v rámci které můžete (ale nemusíte) odděleně sledovat příjmy a výdaje, vztahující se k jednotlivým živnostem.
IP zaznamenána

George

  • Host
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2009 »

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jak správně vézt DE.Mám zavedený účet pro účely podnikání z kterého platím veškeré výdaje s ním související a na který mi směřují i platby po vystavení faktur.Jenže nevím např. můžu z něj platit pohonné hmoty,když si účtuji pouze najeté km? A taky jak je to s mou mzdou? To si mám jako měsíčně posílat třeba 15000Kč na jiný účet a z toho platit rodinné výdaje,nebo je můžu hradit z účtu pro podnikání...A taky jak se tato mzdu pak dani? Platím měsíčně min. zálohy na soc. a zdravotní pojištění.To mi na konci roku spočítají dohromady (15000x12) a z toho pak budu platit daně? A jak je to s peněžním deníkem,když veškeré platby dělám pomocí on-line bankovnictví?Děkuji
IP zaznamenána

Ludmila

  • Host
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2009 »

Dobrý den,
jsem statutární zástupce Občankého sdružení obyvatel domu. Naše sdružení vzniklo za účelem správy nemovitosti, jsme právnická osoba ,nezisková organizace. Musíme vést podvojné učetnictví?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #5 kdy: Leden 26, 2009 »

Citace: George
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jak správně vézt DE.Mám zavedený účet pro účely podnikání z kterého platím veškeré výdaje s ním související a na který mi směřují i platby po vystavení faktur.Jenže nevím např. můžu z něj platit pohonné hmoty,když si účtuji pouze najeté km? A taky jak je to s mou mzdou? To si mám jako měsíčně posílat třeba 15000Kč na jiný účet a z toho platit rodinné výdaje,nebo je můžu hradit z účtu pro podnikání...A taky jak se tato mzdu pak dani? Platím měsíčně min. zálohy na soc. a zdravotní pojištění.To mi na konci roku spočítají dohromady (15000x12) a z toho pak budu platit daně? A jak je to s peněžním deníkem,když veškeré platby dělám pomocí on-line bankovnictví?Děkuji
Pohonné hmoty můžete platit z podnikatelského účtu, evidujte je jako nedaňový výdaj. Rodinné výdaje je vhodnější hradit ze soukromého účtu, ale můžete je platit i z účtu podnikatelského. V tom případě si ale neuplatňujte bankovní a jiné poplatky, spojené s vedením účtu, jako daňový výdaj v plné výši, ale například 50% jako daňový výdaj a 50% jako nedaňový (osobní). Podnikatel nemá mzdu, pouze příjmy a výdaje. Rozdíl příjmů a výdajů je pak (někdy po úpravě) základem pro výpočet daně z příjmů. Zálohy na zdravotní a sociální pojištění od roku 2008 nijak neovlivňují daň z příjmů. Určitě dostáváte výpis z účtu, ve kterém jsou všechny platby zachyceny, do peněžního deníku zapisujete příjmy a výdaje podle výpisu z účtu.
IP zaznamenána

sebestova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 24, 2009 »

Dobrý den, chci se pro jistotu zeptat - mám IČO - krejčovství a internetový obchůdek (živnost volná) a příležitostně pracuji jako novinářka. Musím vést dvojí daňovou evidenci, jednu pro živnost volnou a jednu pro novinařinu? Děkuji mnohokrát. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 27, 2009 »

V daňové evidenci můžete vést všechno dohromady, příjmy ze živnosti i podle autorského zákona vám budou tvořit jeden dílčí základ daně z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti.

Pokud byste se rozhodla uplatňovat výdaje procentem z příjmů, pak by bylo třeba oddělit příjmy z novinařiny, neboť k nim uplatníte nižší procento výdajů (neplatí pro rok 2009).
IP zaznamenána

Romesh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #8 kdy: Leden 02, 2010 »

Dobrý večer,
začínám jako OSVČ od 1.1.2010 a v průběhu roku 2009 jsem si připravoval prostředí pro nynější činnost - registrace domény, pronájem e-shopu, placené internetové aplikace, nákup PC. Mohu si tyto náklady na přípravu činnosti před vlastním zahájení uplatnit jako výdaj v roce 2010?
Dalé, mohu prodat a vyfakturovat zboží, které mám, ale nemám na něj doklad o nákupu a zaplacení?
Děkuji mnohokrát Romesh
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #9 kdy: Leden 03, 2010 »

Podle § 5, odst. 7 zákona o daních z příjmů si můžete uplatnit zásoby a jiné nezbytně vynaložené výdaje, spojené se zahájením činnosti, které jste vynaložil v roce 2009.
Ano, můžete prodat i zboží, na které nemáte doklad o nákupu a zaplacení, ale k tomuto příjmu si nemůžete uplatnit žádný výdaj, pokud nebudete uplatňovat výdaje procentem z příjmů.
IP zaznamenána

vlasek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #10 kdy: Leden 31, 2010 »

Jsem OSVČ, lze ještě příjem z 10. ledna 2010 zahrnout do daní za rok 2009? Dříve to šlo až do 15. ledna. Díky V.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #11 kdy: Leden 31, 2010 »

Příjem z 10. ledna 2010 bude příjmem roku 2010, nelze zahrnout do základu daně roku 2009.
Máte pravdu, dříve to šlo a já teď usilovně přemýšlím, kdy to bylo naposledy možné. Vymyslela jsem jen jediné: už je to dááávno:-)
IP zaznamenána

Pavel42

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #12 kdy: Březen 09, 2010 »

Dobrý den,
dcera má pouze příjmové faktury a vysoké výdajové faktury. Musí tedy vést daňovou evidenci. Dotazy :
1. Jak vyplnit Tabulku D. daňového přiznání, když nemá žádný z bodů  1 až 8 (Hmotný majetek, Zásoby, atd.) ?
2. Musí k daňovému přiznání přiložit  tabulku příjmů a výdajů ?
Mnohokrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #13 kdy: Březen 09, 2010 »

1. Zapsat nuly.
2. Ne.
IP zaznamenána

PavlaP

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daňová evidence - co to je a jak vypadá
« Odpověď #14 kdy: Březen 23, 2010 »

Mám příjem z pronájmu bytů ve svém domě bez živn. listu. K dosažení příjmů jsem měla auto, které jsem odepisovala a je již odepsané (náklady na benzin jsem uplatnila měsíčním paušálem).
 a)mohu auto darovat synovi?  
 b)pokud bych se rozhodla auto prodat, musím dát utrženou částku do příjmů?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2