Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak je bráno studium na jazykové škole?  (Přečteno 1861 krát)

Jiří Podbřecký

  • Host
Jak je bráno studium na jazykové škole?
« kdy: Červen 13, 2008 »

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně mého problému.Je mi 21 let, maturoval jsem na střední škole minulý rok a po maturitě jsem rok studoval na vysoké škole.Bohužel obor, který jsem si vybral mi nevyhovoval, ale přihlášku na jinou vysokou školu jsem si nepodal, čehož teď lituji.A teď k problému.Další termíny k podání přihlášek budou až na jaře roku 2009, tudíž je teď přede mnou rok, který potřebuji vyplnit nějakou činností.Chtěl bych jít studovat na jazykovou školu,ale jako student, který maturoval minulý rok již nemám nárok na sociální a zdravotní zvýhodnění jako student.Studium na jazykové škole je každý den 5 hodin,ale chtěl bych si ještě chodit vydělávat.Nevím si rady, jak postupovat a jaké povinnosti se mě budou týkat.Co by bylo podle Vás nejlepší?Mnohokrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak je bráno studium na jazykové škole?
« Odpověď #1 kdy: Červen 15, 2008 »

Pokud nezačnete navštěvovat jednoletý kurz cizích jazyků s denní výukou (navíc v instituci, která je vedena ve zvláštním seznamu), v kalendářním roce, ve kterém jste úspěšně vykonal první maturitní zkoušku, pak nebude studium bráno jako jako vaše soustavná příprava na budoucí povolání - nebudete mít status studenta.
Po zanechání studia na VŠ máte povinnost platit zdravotní pojištění. Pokud celý měsíc nepracujete, nepodnikáte, ani nejste veden v evidenci ÚP, jste považován za osobu bez zdanitelných příjmů, která platí zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Další povinnosti budou záležet na tom, jakou formou budete vydělávat. Pokud budete v pracovním poměru, nebo budete pracovat na dohodu o pracovní činnosti, pak bude zdravotní a sociální pojištění odvádět zaměstnavatel, který vám strhne vaši část pojistného z výplaty. Pokud byste měl uzavřenou pouze dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí pojistné, pak byste si musel i nadále platit zdravotní pojištění sám.
Třeba se vám ještě podaří objevit nějakou veřejnou VŠ, která vyhlásila dodatečné přijímací řízení, najdete např. zde:
http://www.vysokeskoly.cz/system/index.php?clanek=2011
I když nenajdete obor, který by vám vyhovoval, ale projdete přijímacím řízením, tak se můžete rok alespoň tvářit, že studujete. Při studiu můžete i pracovat a zůstanou vám zachovány výhody studenta v oblasti daně z příjmů, zdravotního a sociálního pojištění.
IP zaznamenána
Stran: [1]