Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ďaňový základ  (Přečteno 1596 krát)

misa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Ďaňový základ
« kdy: Leden 19, 2011 »

Dobrý den, jsem OSVČ podnikající od února 2010. Pro rok 2010 potřebuji vykázat daňový základ 250 000,-. Ten získám tak, že od příjmů (vydaných faktur) odečtu výdaje (přijaté faktury). Započítává se jako výdaj také ZP a SP? Po odečtení uvedeného by mi mělo vyjít oněch 250 000,-daňového základu? Z těch poté vypočítám daň? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ďaňový základ
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2011 »

Daňový základ zjistíte tak, že od příjmů odečtete daňově uznatelné výdaje. Platby pojistného na ZP a SP nejsou daňově uznatelným výdajem, takže je neodečítáte.

Ze základu daně si odečtete případné nezdanitelné části základu (dary, penzijní připojištění, životní pojištění atd.), pak vypočítáte daň (15%), od které si odečtete slevy (na poplatníka, na studium, na vyživovaného manžela, na děti....).
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Ďaňový základ
« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2011 »

Dobrý večer,
chtěli bychom se zeptat, zda se do příjmů ovlivňujících základ daně na rok 2010 uvádějí i připsané úroky z běžného účtu.
V našem případě je to minimální částka (cca 20,- Kč).
IP zaznamenána

marda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
Ďaňový základ
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2011 »

Pokud máte založený běžný účet tak vám banka úroky daní a do daňového přiznání nic nepíšete.
Pokud máte založený podnikatelský účet tak vám banka úroky nedaní a do daňového přiznání je napíšete do řádku č.38 příjmy z kapitálového majetku.
IP zaznamenána

KarelK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Ďaňový základ
« Odpověď #4 kdy: Únor 03, 2011 »

Daňově uznatelné výdaje:
Jako OSVC mám podnikatelský účet. Z tohoto účtu si provádím výběry pro vlastní potřebu (něco jako výplatu, pokud je ovšem z čeho). Na tomto účtu si ale také shromažďuji prostředky pro pořízení auta, počítače a dalších potřeb pro svou činnost, které v budoucnu plánuji pořídit.
Můj dotaz zní, zda si mohu prostředky (kladný stav podnikatelského účtu) za rok 2010, které připravuji pro budoucí nákupy v roce 2011 uplatnit jako výdaje a snížit si tak základ pro daň z příjmu za rok 2010?
Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Ďaňový základ
« Odpověď #5 kdy: Únor 03, 2011 »

No to tedy nemůžete. Daňový základ si snížíte výdejem, a takový výdej musí být podložený řádným dokladem. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]