Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání a dodanění závazků  (Přečteno 7025 krát)

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28

Dobrý den, prosím o pomoc: OSVČ, plátce DPH, vede DE, k 31.12.2010 přerušeno podnikání. V evidenci má ale nezaplacený závazek z roku 2009. Jak se toto promítne do daňového přiznání? Musí se to někam uvést? Dodanit? A co v přiznání DPH na 4.Q vrací se nějaké DPH z tohoto neuhrazeného závazku? Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #1 kdy: Leden 05, 2011 »

Jestliže do lhůty pro podání daňového přiznání za rok 2010 (31.3., resp. 30.6.2011) neobnoví činnost, tak bude dodaňovat podle ustanovení § 23/8 ZDP. Pro úpravy základu daně slouží tabulka E. DPH z neuhrazených závazků se (zatím) nevrací. Po 1.4.2011 bude možné provést opravu výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #2 kdy: Leden 05, 2011 »

Děkuji moc a tím se navýší i základ pro ZP + SP, že ano?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2011 »

Pro SP ano (vypočítáváte z daňového základu, do kterého patří i úpravy základu daně), pro ZP ne (vypočítáváte z rozdílu příjmů a výdajů, úprava základu daně není příjmem, ani výdajem).
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2011 »

Děkuji a ještě prosím ta částka do tabulky E - ta je vč. DPH, nebo částka bez DPH. Moc děkuji
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2011 »

Paní Zdeno a co říkáte na tohle? Jsem z toho nějak jelen.

http://www.ucto2000.cz/UCTOINFO/pk0921.htm
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2011 »

Dobrý den, k 30.11.2010 jsem ukončila podnikání v.o.s., prozatím ještě není zcela společnost vymazána z OR. Od 1.12.2010 jsem si již sama zřídila živnost jako FO, plátce DPH a v  prosinci 2010 jsem začala provozovat podnikatelskou činnost pouze na FO. Jak se bude podávat přiznání za rok 2010? U v.o.s. se podává přiznání za každou FO samostatně, můžu tedy připočíst příjmy a výdaje za prosinec, kdy jsem již podnikala pouze jen na sebe jako FO?Doufám, že mi někdo s tím pomůžete. děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2011 »

Citace: JanaKr.
Děkuji a ještě prosím ta částka do tabulky E - ta je vč. DPH, nebo částka bez DPH. Moc děkuji
Omlouvám se, ale špatně jsem pochopila původní dotaz. Vím, že jste psala o závazku, ale když jste se zajímala o vrácení DPH (v další otázce jste zmiňovala navýšení základu pro ZP a SP), tak jsem se domnívala, že máte pohledávku. Už to, myslím, chápu. Máte neuhrazený závazek, u kterého jste si uplatnili DPH na vstupu. Pro účely DPH není důležité, jestli jste odběrateli zaplatili, ale zda jste přijaté plnění použili k uskutečnění svých ekonomických činností (k činnostem, ze kterých odvádíte DPH). Pokud jste uplatnili nárok na odpočet u majetku, který budete využívat pro soukromé účely, tak je třeba odvést daň na výstupu. Při trvalém vyřazení do osobního užívání je základem daně cena obvyklá.

Z hlediska daně z příjmů: pokud budete upravovat základ daně roku 2010 (podnikatel neobnoví činnost do termínu pro podání daňového přiznání), tak vám závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem (například faktura za materiál, zboží, nájemné atd.) budou snižovat základ daně (a tím i vyměřovací základ pro SP). Závazky z titulu pořízení hmotného majetku nejsou při úhradě daňovým výdajem, proto vám základ daně neovlivní. Úpravy základu daně se týkají pouze daně z příjmů, takže do tabulky E uvádíte částky bez DPH. Pouze pokud by šlo o přijaté plnění, u kterého nemáte nárok na odpočet DPH, tak by se uváděla částka včetně DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #8 kdy: Leden 06, 2011 »

Citace: JanaKr.
Paní Zdeno a co říkáte na tohle? Jsem z toho nějak jelen.

http://www.ucto2000.cz/UCTOINFO/pk0921.htm
Vy máte 3 roky starý závazek z důvodu nákupu hmotného majetku, u kterého jste si uplatňovali odpisy, nebo z titulu leasingu?
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #9 kdy: Leden 06, 2011 »

Já už jsem se do toho úplně zamotala a zblbla asi i Vás - omlouvám se tak ještě jednou:
Jde o neuhrazený závazek z roku 2009 - materiál (již je spotřebavaný na zakázku), uplatněno DPH na vstupu.  Dne 31.12.2010 - přerušení živnosti. Tento závazek je stále neuhrazený. OSVČ zatím nemá z čeho zaplatit.

Do Daň. přiznání tabulka E a příloha č. 1 ř. 106. Je to tak? Částku uvedu bez DPH. Moc děkuji za Váš čas a radu....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #10 kdy: Leden 07, 2011 »

Jani, omluvit se musím v první řadě já, měla jsem si pořádně přečíst dotaz.

DPH: nárok na odpočet zůstal zachován, materiál jste spotřebovali na zakázku, ze které jste odvedli DPH, takže DPH nemusíte řešit.

Daň z příjmů: do daňového přiznání do tabulky E a řádek 106 (úprava snižující základ daně, při úhradě závazku byste si uplatnili výdaj na dosažení příjmů). Částku uveďte bez DPH, daň z přidané hodnoty už jste si odečetli v přiznání k DPH, nyní byste odečítali podruhé od daně z příjmů.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #11 kdy: Leden 07, 2011 »

Děkuji moc za odpověď, už je mi to jasné.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání a dodanění závazků
« Odpověď #12 kdy: Leden 16, 2011 »

Citace: fifinka
Dobrý den, k 30.11.2010 jsem ukončila podnikání v.o.s., prozatím ještě není zcela společnost vymazána z OR. Od 1.12.2010 jsem si již sama zřídila živnost jako FO, plátce DPH a v  prosinci 2010 jsem začala provozovat podnikatelskou činnost pouze na FO. Jak se bude podávat přiznání za rok 2010? U v.o.s. se podává přiznání za každou FO samostatně, můžu tedy připočíst příjmy a výdaje za prosinec, kdy jsem již podnikala pouze jen na sebe jako FO?Doufám, že mi někdo s tím pomůžete. děkuji moc.
Příjmy a výdaje z podnikání za prosinec 2010 uveďte na řádky 101 a 102 přílohy č. 1. Podíl na výsledku hospodaření v.o.s. uveďte na ř. 112 a všechno sečtěte na řádku 113.
IP zaznamenána
Stran: [1]