Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a spolupracující osoba  (Přečteno 6165 krát)

dhendl

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH a spolupracující osoba
« kdy: Prosinec 12, 2010 »

Dobrý den. Jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci a rozděluji příjmy 50 na 50 na manželku, jako spolupracující osobu. Kdy jsem povinnen se stát plátcem DPH, když celový příjem příjem přesáhne milion,nebo se taky dělí? Nevím, jak to je. O limitu jsem nějak netušil a finační úřad už 3 roky nic nenamítá. Můžete mně poradit? Děkuji.Hendl
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH a spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 12, 2010 »

Rozdělování příjmů a výdajů na spolupracující osobu má význam pouze pro účely stanovení daně z příjmů.

Obratu pro účely DPH dosahujete jen vy, obrat nerozdělujete. Od roku 2009 se u osob vedoucích daňovou evidenci do obratu nepočítají jenom příjmy, ale souhrn úplat, které vám náleží (tedy příjmy + pohledávky) za zdanitelná plnění. Nezapočítávají se úplaty za prodej hmotného majetku.
IP zaznamenána

dhendl

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH a spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 13, 2010 »

Díky za odpověď.Tak to abych běžel se zaregistrovat za tento rok a doufat, že mně nepřijde kontrola a nespočítaj mně to zpětně.Nebo je ještě jiná možnost?Nevím vůbec jak to řešit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH a spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 14, 2010 »

Podle mého názoru máte dvě možnosti:

a) podáte přihlášku k registraci a po pravdě uvedete, kdy vám vznikla povinná registrace. FÚ vám doměří náhradu za nesplnění registrační povinnosti 10% z obratu za období, ve kterém už jste měl být plátcem. Zaplacenou náhradu si můžete uplatnit jako daňový výdaj (pro účely daně z příjmů)

b) podáte si přihlášku k registraci jako dobrovolný plátce a spolehnete se, že nebudou prověřovat, zda jste do přihlášky uvedl správnou výši obratu.
IP zaznamenána

dhendl

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH a spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 14, 2010 »

Díky za radu.Myslel jsem, že udám důvod vzniku k registraci letošní překročení limitu, ale asi máte pravdu, že zkusit dobrovolného plátce je dobré řešení. Nevím, ale jestli se k registraci přihlásit ještě teď, nebo až od ledna?
Co myslíte? Ještě jednou díky za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH a spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 16, 2010 »

Myslím, že je to jedno. Když už to vydrželo 3 roky...:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]