Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Reklamy na Facebooku - prošvihnutá registrace plátce DPH o 7 měsíců  (Přečteno 6808 krát)

Pepa12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,

dnes jsem s hrůzou zjistil, že jsem se měl už od začátku podnikání (3 / 2010) stát plátcem DPH, protože od začátku používám reklamní služby od Facebooku (do 8/2010 je na faktuře jako dodavatel Facebook USA, od 9/2010 jako Facebook Ireland).

Vedu daňovou evidenci - jako neplátce DPH.

Chtěl bych se zeptat co mám teď přesně dělat?
Ihned se na FÚ zaregistrovat jako plátce DPH?
Co se stane s daňovou evidencí, začnu jí najednou vést jako plátce DPH?
Mám očekávat nějakou pokutu od FÚ, když jsem registraci jako plátce prošvihl o cca 7 měsíců? :(

Díky moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pročtěte diskusi zde, jde sice o Google, ale je to podobné: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=4221

Zajděte na FÚ, zaregistrují vás zpětně ke dni, kdy jste poprvé přijal reklamní službu od zahraniční osoby (= od osoby ze 3. země , která nemá v ČR provozovnu =Facebook USA). Od tohoto dne jste měl ze všech svých plnění (pokud nejde o plnění osvobozená od daně, nebo o plnění, která mají místo plnění mimo tuzemsko) odvádět DPH, zřejmě 20%.  Neodvedenou daň odvedete a také budete muset zaplatit úrok z prodlení za dobu, po kterou jste dlužil daň (daň za 1.čtvrtletí byla splatná 25.4.2010, za 2.Q 25.7.2010 a za 3.Q 25.25.10.2010). Na druhou stranu si budete moci za tato období odečíst DPH na vstupu, z přijatých faktur a paragonů. Teoreticky by mohli dát i pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy (podle zákona o správě daní a poplatků), ale pochybuji, že by k tomu přistoupili. Náhrada za nesplnění registrační povinnosti 10% se na tyto případy nevztahuje.

Druhou možností je, že se zaregistrujete jako dobrovolný plátce DPH až nyní a spolehnete se, že vás FÚ nebude několik let kontrolovat. Facebook Ireland vystavuje souhrnná hlášení, podle kterých si český FÚ může zkontrolovat, zda jste odvedl daň v tuzemsku (předpokládám, že jste u nich registrovaný jako podnikatel, takže vám účtují služby bez irské DPH).

Daňová evidence se změní v tom smyslu, že budete pro účely daně z příjmů evidovat příjmy a výdaje bez DPH. Pokud vedete ručně, tak doporučuji 2 evidence, jednu pro účely daně z příjmů a druhou pro účely DPH, každá daň má svoje odlišná pravidla. http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-danova-evidence.php
IP zaznamenána

Pepa12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,

velice děkuji za odpověď.

Udělal jsem to po poradě ještě s jinou účetní tím druhým způsobem. Zaregistroval jsem se jako plátce od 1.12.2010. Mám ještě fanouškovskou stránku a ty reklamy jsem používal spíše pro ni. Ale to bych asi nemohl dokázat, takže to je jedno. .) Bohužel jsem u Facebooku byl registrovaný jako podnikatel, vyplnil jsem v nevědomosti své DIČ. :(  

Rozjezd plátcovství předám účetní, než se to naučím, ten začátek bych asi sám nezvládl (hlavně nákupy mimo EU a v EU a s tím spojené povinnosti ohledně DPH)
IP zaznamenána

Marcel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Citace: Pepa12
Dobrý den,

velice děkuji za odpověď.

Udělal jsem to po poradě ještě s jinou účetní tím druhým způsobem. Zaregistroval jsem se jako plátce od 1.12.2010. Mám ještě fanouškovskou stránku a ty reklamy jsem používal spíše pro ni. Ale to bych asi nemohl dokázat, takže to je jedno. .) Bohužel jsem u Facebooku byl registrovaný jako podnikatel, vyplnil jsem v nevědomosti své DIČ. :(  

Rozjezd plátcovství předám účetní, než se to naučím, ten začátek bych asi sám nezvládl (hlavně nákupy mimo EU a v EU a s tím spojené povinnosti ohledně DPH)
Od 1.12.2010? Nebo 2011?
Psal ste ze 03/2010 je zacet podnikani...
IP zaznamenána

Pepa12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Omlouvám se za chybu, myslel jsem samozřejmě 1.12.2010.
IP zaznamenána
Stran: [1]