Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ostatní příjmy  (Přečteno 4058 krát)

Dája

  • Host
Ostatní příjmy
« kdy: Květen 04, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem OSVČ. Musím si zdanit částku, kterou přijmu na základě sepsání jakési dohody o vypořádání u notáře - konkrétně se jedná o situaci, že družka našeho otce nám oběma chtěla v závěti odkázat svoji zahradu napůl. Dohodli jsme se však na tom, že ji na základě darovací smlouvy převede jen na něj a on mě nyní vyplatí určitou částku ve dvou splátkách. Proto je i v mém zájmu, aby tato dohoda byla sepsána písemně. Pokud by to však bylo sepsáno oficiálně u notáře, znamená to pro mě, že si tu částku musím dát do ostatních příjmů? Nebylo by tedy pak lepší, abychom dohodu pouze mezi sebou a podpisy nechali ověřit pouze na matrice? On mi nebude v podstatě vyplácet žádný spoluvlastnický podíl ani dědický nárok, je to pouze dobrá vůle nás obou, že jsme se takhle dohodli. Moc prosím o brzkou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ostatní příjmy
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2008 »

Otec vám tedy poskytne finanční dar a dary podléhají dani darovací, nikoliv dani z příjmů. Darování mezi příbuznými v přímé linii (otec - dcera) je osvobozeno od daně darovací. Jako OSVČ byste musela přiznat k dani z příjmů pouze dar, který jste přijala v souvislosti se svým podnikáním (s výjimkou provozování školského či zdravotnického zařízení, nebo zařízení na ochranu opuštěných či ohrožených zvířat).
IP zaznamenána

Dája

  • Host
Ostatní příjmy
« Odpověď #2 kdy: Květen 07, 2008 »

Já se omlouvám, že z dotazu mylně vyplynulo, že mi ty peníze bude vyplácet otec. Mělo tam být, že družka chtěla zahradu odkázat mě a mému bratrovi a tu částku mi bude tedy vyplácet můj bratr. Ale s ním jsem taky v přímé linii, takže v podstatě by odpověď asi zněla stejně, že? U té daně darovací není žádný finanční limit? Takže to může být třeba i cca 300 000,- ? A musí být v prohlášení vyloženě napsáno slovo: daruje? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ostatní příjmy
« Odpověď #3 kdy: Květen 07, 2008 »

Bratr je sice váš příbuzný v linii pobočné, ale od letošního roku je osvobozeno i darování mezi těmito osobami, takže by odpověď zněla stejně:-)  Finanční limit není. Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí si můžete přečíst třeba na téhle adrese:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/trojdan/
O tom, jak uzavřít s bratrem dohodu, se budete muset poradit s právníkem. Já jsem se pouze snažila vysvětlit, proč nebudete přiznávat žádné ostatní příjmy. U vás dojde k bezúplatnému nabytí majetku (peněz) a toto nabytí nepodléhá dani z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]