Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3]

Autor Téma: Přehled pro OSSZ a VZP  (Přečteno 29586 krát)

Patrik

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #30 kdy: Duben 04, 2008 »

Dobrý den, chci se zeptat ohledně Přehledu na VZP. Vychází mi, že mám doplatit pojistné za období kdy jsem byl zaměstnán a zároveň podnikal. Je to tak nebo se někde pletu? Vždyť jsem pojistné platil ze mzdy???? Děkuji (případně svůj dotaz rozvedu jestli není srozumitelný) Patrik
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #31 kdy: Duben 04, 2008 »

Je to tak, nikde se nepletete. Zdravotní pojištění OSVČ se platí z příjmů z podnikání. Váš zaměstnavatel v průběhu roku odváděl pojistné pouze z vaší mzdy, vaše příjmy z podnikání nezná a ani ho nezajímají, z těch si odvádíte pojistné sám. Jako zaměstnanec, za kterého je odváděno zdravotní pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (povinnost minimálního odvodu plní vůči vaší zdravotní pojišťovně zaměstnavatel), jste nemusel platit zálohy na pojistné ze své samostatné výdělečné činnosti. Pokud v přehledu o příjmech a výdajích vykážete kladný rozdíl mezi příjmy a výdaji (neměl jste ztrátu), pak z tohoto příjmu zaplatíte pojistné. Zálohy jste nehradil, takže celá vypočítaná částka bude doplatkem.
IP zaznamenána

Helena

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #32 kdy: Duben 27, 2008 »

Citace: Peklanska
Měla bych dotaz ohledně vyplnění přehledů za rok 2007 - jsem zaměstnancem na HPP a zároveň jako vedlejší činnost mám podnikání od 3/2007. V přehledu pro VZP  oddíl D - nová výše zálohy můžu teda napsat 0,- Kč dle bodu c), když jsem stále zaměstnán?

A jak je to s přehledem pro OSSZ a zálohama na další rok? Musí se platit zálohy na DP i NP OSVČ?
Mně také není jasné, zda mám za rok 2007 platit zálohy, pokud mám pouze vedlejší činnost a jsem zaměstnanec na HPP (příjem více než 96000). Vloni jsem měla příjem z podnikání do 40 tis. Počítala jsem přehled, a vyšlo mi v ř. 31 přehledu OSVČ (úhrn záloh) částka přes 7 tis. Nevím, zda to mám spočítané správně a budu muset doplácet.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #33 kdy: Duben 27, 2008 »

Uveďte rozdíl příjmů a výdajů a počet měsíců podnikání. Na řádku 31 se uvádí úhrn záloh, které jste zaplatila v roce 2007, pojistné vypočítáte na řádku 30.. Nejlépe počítá šablona pro e-podání na stránkách ČSSZ. Můžete vyzkoušet zde:
http://www.cssz.cz/cz/e-podani/druhy-e-podani/e-podani-prehledu-o-prijmech-a-vydajich-osob-samostatne-vydelecne-cinnych-za-rok-2007/formulare-a-program-na-e-podani-prehledu-osvc.htm
IP zaznamenána

Lucka21

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #34 kdy: Duben 28, 2008 »

Dobrý den,
moc Vás prosím o odpověď (je-li to možné).

Jsem studentkou prezenčního studia Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Od 7. 12. 2007 mám živnostenský list. Z této živnosti jsem ale v loňském roce (a zatím ani letos) neměla žádné příjmy (ani výdaje). V březnu jsem podala nulové daňové přiznání. Teď už se kvapem blíží termín pro podání přehledů a stále si nejsem jistá, zda musím obě tato přiznání podat, či nikoliv. A kde získám tiskopisy pro tato přiznání?

Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď a trpělivost.
S pozdravem Lucka21
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #35 kdy: Duben 28, 2008 »

Povinnost podání přehledů závisí na tom, zda jste pojišťovnám oznámila zahájení samostatné výdělečné činnosti. Pokud  jste oznámila zahájení, tak podáváte přehledy, třeba i nulové. Formulář přehledu pro ZP si můžete stáhnout na webových stránkách své zdravotní pojišťovny, nebo vyzvednout na pobočce. Přehled může být černobílý.
Formulář pro OSSZ si buď vyzvedněte na pobočce, nebo si ho stáhněte zde:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm
vytiskněte na barevné tiskárně a vyplňte ručně. ČSSZ chce mít přehledy vyvedené v barvách:-)
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3]