Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student živnost  (Přečteno 2208 krát)

barokna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Student živnost
« kdy: Říjen 03, 2010 »

Dobrý den, jsem student, pracující na DPČ, kde mám podepsané prohlášení, nyní si chci zakládat ŽL, kvůli další práci, kterou jsem doposud vykonával na DPP. Tato práce je na cca 28hod měsíčně, odměna kolem 3000kč. Takže nepřesáhnu částku 56t Kč a nemusím platit sociální a zdravotní, pokud správně chápu. Momentálně nevím jak je to s daněmi, když mám prohlášení u jiného zaměstnavatele...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student živnost
« Odpověď #1 kdy: Říjen 04, 2010 »

Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů, sociální až při dosažení určité hranice (která se krátí podle počtu měsíců podnikání).

Příklad: začnete podnikat během října, každý měsíc vyfakturujete 3.000,- Kč, k příjmu si uplatníte paušální výdaje 60%.
SP: průměrný daňový základ na 1 měsíc podnikání vychází na 1.200,- Kč, takže jste hluboko pod hranicí povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ a nebudete platit sociální pojištění.
Zdravotní pojištění: zaplatíte 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů = 243,- Kč.

Daň z příjmů: od zaměstnavatelů, kteří vám zdaňovali odměny ZÁLOHOVOU daní, si po skončení roku vyžádáte potvrzení o příjmech a v daňovém přiznání zdaníte všechny své příjmy (ze závislé činnosti i z podnikání) dohromady. Můžete být podnikatelem a  zároveň mít podepsané prohlášení k dani u zaměstnavatele.
IP zaznamenána

Finalgrab

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Student živnost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 18, 2010 »

Dobry den,
pridam se se svym dotazem. Jsem v podobne situaci. Pracoval jsem na DPP, od srpna jsem OSVC, ale do konce zari jsem pracoval stale na DPP, az od rijna prechazim na fakturovani. V prubehu prvnich mesicu podnikani uz jsem vystavil i nekolik faktur. OSVC mam vedle studia jako vedlejsi pracovni cinnost.
Chci se tedy zeptat, do danoveho priznani, pokud mam studium jako hlavni pracovni cinnost, musim jeste nejak resit to ze jsem zaroven podnikal a zaroven mel prijem z DPP? Nebo staci pouze secist veskere prijmy, vyplnit zalohy na dani, ktere za me zamestnavatel zaplatil, dokad jsem u neho pracoval na smlouvu, odecist si slevy z prijmu OSVC a z toho pocitat dan?
Omlouvam se za dlouhou otazku, chtel jsem jenom vedet, zda plati, ze si odectu naklady pouze z prijmu OSVC a zda staci secist veskere prijmy a neresit jejich vztah.
Dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student živnost
« Odpověď #3 kdy: Říjen 19, 2010 »

Do daňového přiznání zapíšete zvlášť příjmy ze zaměstnání, ke kterým si nebudete uplatňovat žádné výdaje (budou tvořit dílčí základ daně ze závislé činnosti), a zvlášť příjmy z podnikání. Dílčí základ daně z podnikání vypočítáte v příloze č. 1 daňového přiznání, kde uvedete příjmy z podnikání a k nim si uplatníte výdaje buď skutečné (prokázané), nebo výdaje procentem z příjmů (bez nutnosti prokazovat skutečné výdaje). Dílčí základy daně sečtete, uplatníte si případné nezdanitelné části základu daně, například dary, pak vypočítáte daň, ze které si uplatníte slevy na dani. Slevy zapíšete do daňového přiznání bez ohledu na to, že jste si je uplatňoval u zaměstnavatele, tam sloužily jen pro výpočet zálohy na daň. V daňovém přiznání si  děláte jakési celoroční vyúčtování daně, ze všech příjmů vypočítáte svoji daňovou povinnost za celý rok a k vypočítané dani si uplatníte slevy, na které jste měl za celý rok nárok.
IP zaznamenána

Jane1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Student živnost
« Odpověď #4 kdy: Listopad 15, 2010 »

Název příspěvku: Založení vinárny (dva společníci)
Dobrý den, potřebuji poradit v začátku podnikání. Jsem studen prezenčního studia (ještě dlouho budu) a s jedním kamarádem mám v plánu založit vinárnu. Teď již mám jeden živnostenský list na zemědělskou činnost (krátce, asi dva týdny) a plánuji si vzít ještě jeden na tuto hostinskou činnost. Vyučení ani praxi nemám, takže je mi jasné, že budu muset mít ručitele. Bude u mě i zaměstnaný, takže to nebude problém. Ale stále mám pár nevyjasněných věcí.
1. Jak to jako student budu mít s placením sociálního a zdravotního?
2. Kamarád je zatím v zaměstnaneckém poměru jinde a hodlá si ho ještě chvíli udržet, než uvidí, jak to bude fungovat. Jak to bude s finančním úřadem a i soc. a zdrav. pojištěními až potom nechá práce a bude se věnovat jenom kšeftu, když živnost bude napsána na mě? Bude si muset jako spolumajitel také udělat živnostenský list nebo se to dá řešit i jinak?
3. A poslední dotaz, máme v plánu dělení peněz 50 na 50, ale jak to tam přesně probíhá v těchto případech?
IP zaznamenána
Stran: [1]