Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: brigáda ,žák na zš a jeho daně  (Přečteno 7708 krát)

AlenaH

  • Host
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« kdy: Duben 17, 2008 »

dobrý den chěla bych se zeptat,zda bude platit nějaké daně ze 3000 Kč ?Když měl donést potvrzení ze ZŠ ,že je žákem,aby neměl vysoké daně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2008 »

Ze tří tisíc příjmu daně platit nebude. Mohu se zeptat, který zaměstnavatel smí uzavřít pracovněprávní vztah s mladistvým před ukončením povinné školní docházky?
IP zaznamenána

sweetheart

  • Host
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #2 kdy: Červenec 05, 2008 »

Dobrý den,je mi 17 let a mám ted poprvé docela dobře placenou brigádu cca 6000-7000kč na měsíc.Chtěla bych se zeptat jak nejlépe docílit toho, aby mi strhli co nejmín peněz?A jestli mi k něčemu pomůže potvrzení o studiu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #3 kdy: Červenec 06, 2008 »

Uzavřete dohodu o provedení práce, ze které se nemusí odvádět zdravotní, ani sociální pojištění. Jediným omezením dohody je maximální rozsah práce 150 hodin za rok u téhož zaměstnavatele.  Může se sjednat i na opakující se činnosti, finanční omezení jsou pouze směrem dolů v tom, že je nutné dodržet minimální hodinovou mzdu. Z hlediska daně z příjmů je výhodné podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani, které lze podepsat i u dohody o provedení práce, jenom o tom řada zaměstnavatelů neví. Při podepsaném prohlášení se z odměny vypočítá zálohová daň a je možné uplatnit slevu na dani. Například z odměny 7 tis. Kč/měs. by byla vypočítána daň z příjmů 1.050,- Kč a k ní uplatněna základní sleva na poplatníka, která činí 2.070,- Kč/měs., daň z příjmů by tedy byla nulová. Sleva na poplatníka  pokryje daň z hrubé odměny za dohodu o provedení práce až do výše 13.800,- Kč měsíčně. Do této výše odměny nemá smysl dokládat potvrzení o studiu, na základě kterého se pak uplatňuje další sleva 335,- Kč/měs. na studium.
IP zaznamenána

nazor

  • Host
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #4 kdy: Červenec 10, 2008 »

Myslím si, že potvrzení o studiu je důležité - při jiné smlouvě než DPP - protože potvrzení o studiu dokazuje, že za zaměstnance platí zdravotní pojištění stát.
IP zaznamenána

Pavlína

  • Host
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #5 kdy: Říjen 31, 2008 »

Dobrý den, jsem studentka, která si občas najde nejakou brigadu. Na prelomu srpna a zari jsem byla na brigade, kde mi dali podepsat takovy ruzovy papir (pro studenty) s tim, ze castku nebudu muset vubec danit a bylo mi receno,ze do konce mesice nemuzu znovu jinde podepsat tento papir. Byla jsem na jine brigade a tam mi ho davali podepsat,rekla jsem jim o tom, co mi rikali predtim a oni rekli, ze kdyz jde o malou castku,tak to nevadi, tak jsem ho podepsala znovu. Ted jsem byla na brigade (uz je to pres mesic,podle te toho,co mi rikala ta prvni pani,bych tedy znovu mohla podepsat ruzovy papir,abych castku nemusela danit), ale ted mi rekli,ze to nemuzu podepsat u vice firem. Tak jsem z toho trosku jelen. Tak jsem se chtela zeptat,jak to tedy vlastne je...Byla bych rada, kdyz bych nemusela platit zadne dane...Dekuji moc za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2008 »

Je to tak, že prohlášení k dani (růžový dvoulist) můžete mít v jednom kalendářním měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud podepíšete u dvou zároveň, pak jste si u jednoho z nich neoprávněně uplatňovala nárok na slevu na dani. Pokud by to náhodou zjistil finanční úřad, tak vám doměří dlužnou daň včetně příslušného úroku. Takže nepodepisujte v jednom měsíci prohlášení u dvou zaměstnavatelů. Pokud byste chtěla mít dva zaměstnavatele v jednom měsíci, tak podepište prohlášení u toho, který vám vyplatí nižší odměnu. Pokud si u druhého zaměstnavatele (u kterého nebudete mít podepsané prohlášení) vyděláte víc, než 5 tis. Kč hrubého za měsíc, pak vám vypočítá zálohovou daň, kterou budete moci po skončení roku vyúčtovat a je pravděpodobné, že vám bude sražená daň zčásti, nebo zcela vrácena. Pokud byste si u druhého zaměstnavatele vydělala méně, než 5 tis. Kč, pak vám bude příjem zdaněn srážkovou daní (15%), která je konečná a nelze ji vyúčtovat.
IP zaznamenána

kiki

  • Host
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2009 »

Dobrý den v minulém roce jsem chodila na brigády na pokladny do supermarketu přes agenturu, za 6 měsíců jsem si vydělala zhruba 20000 hrubého čistého asi 15000, měla jsem podepsaný růžový papír na anění pro studenty doklad o výdělku v této agentuře za rok 2008mám.  a potom jsem byla na brigáde ale jen na dohodě za 2000 a pak jsem zbytek roku chodila hlídat děti přes agenturu, tam mi řekli že za mě žádné daně neodvádějí že si hlídají limit 150hodin za rok, tak to bude asi také na dohodu že?
Měla bych jen dotaz zda mám přiznávat daně z přijímů? A jestli musím doložit i výdělek při smlouvě na tu dohodu.
Slyšela jsem že daně by se mi měli vrátit tak jestli to má cenu těch 20000 hrubého za 6měsíců.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda ,žák na zš a jeho daně
« Odpověď #8 kdy: Březen 13, 2009 »

Pokud jste měla zaměstnání, která následovala po sobě (nepobírala jste v jednom měsíci dva příjmy, které byly zdaněny zálohovou daní), pak nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Pokud byste přiznání podala, pak vám bude vrácena odvedená záloha na daň. Jestliže za vás agentura neodváděla daně, pak jste u nich musela také mít podepsané růžové prohlášení a v tom případě byste i tyto příjmy zahrnula do daňového přiznání. Je ale možné, že vám srazili daň zvláštní sazbou (ověřte) a takto zdaněný příjem už se v přiznání neuvádí.
IP zaznamenána
Stran: [1]