Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej auta + nákup nového  (Přečteno 2571 krát)

alecram

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prodej auta + nákup nového
« kdy: Květen 15, 2017 »

Dobrý den.
Jsem zaměstnán, podnikání mám na FÚ nahlášené jako vedlejší činnost. Od roku 2010 mám auto v podnikání (v té době jsem pouze podnikal). Je již odepsané, výdaje si uplatňuji paušálem 4.000,-- Kč za měsíc (paušál krátím, protože auto používám i k soukromým účelům). Platím silniční daň, ale pouze za měsíce, ve kterých jsem podle vystavených faktur auto použil k podnikání. Nyní si chci v autobazaru koupit auto jiné (ojeté) a to staré ve stejném autobazaru prodám protiúčtem.
Mám dvě otázky:
1) Mohu si u nákupu nového auta požádat o vrácení celé DPH, když je pro mě podnikání vedlejší činnost ? (bez DPH 275.371,90 Kč, DPH 57.828,10 Kč, včetně DPH 333.200,-- Kč)
2) S autobazarem jsme se dohodli na částce 80.000,-- Kč za staré auto. Protože jsem čtvrtletní plátce DPH, musí i prodej auta podléhat DPH? A bude to 80.000,-- Kč včetně DPH? nebo 80.000,-- Kč + DPH? Co je pro mě výhodnější ?
Moc děkuji za odpověď a nashledanou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Prodej auta + nákup nového
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2017 »

1) Není důležité, zda máte podnikán í jako hlavní, nebo jako vedlejší činnost. Nárok na plný odpočet DPH máte jen za předpokladu, že budete auto používat pouze k podnikání. Pokud je budete používat i k soukromým účelům, tak musíte nárok na odpočet krátit. Poměrný koeficient můžete odvodit od poměru použití stávajícího vozidla. Po skočení roku je třeba porovnat předpokládaný a skutečný poměr využití vozidla pro podnikání a pro soukromé účely. Pokud se bude lišit o více než 10 procentních bodů, tak máte povinnost /případně nárok/ provést v posledním přiznání za příslušný rok korekci odpočtu. V prvním roce upravujete celý nárok na odpočet, v následujících 4 letech upravujete 1/5 nároku.

2) Není důležité, zda jste čtvrtletní, nebo měsíční plátce. Prodejem auta uskutečníte zdanitelné plnění, které není osvobozeno od daně, takže prodej bude podléhat DPH. Zda byla cena myšlena s daní, nebo bez daně, to se musíte zeptat v autobazaru:-) Pro Vás bude výhodnější 80.000,- Kč + DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]