Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: 2 dohody a placeni daně  (Přečteno 1925 krát)

Blates

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
2 dohody a placeni daně
« kdy: Červen 17, 2010 »

Dobrý den, jsem 19-ti letý student a ekonomika, nebo něco podobného není vůbec můj obor, proto bych chtěl něco vyvětlit a poradit.
Teď od pondělí (14.6.) jsem začal pracovat na dohodu o provedení práce, která mi bude trvat 150hodin, tuhle práci budu vykonávat ve všední dny. Den před tím v neděli(13.6.) jsem podepsal dohodu o pracovní činnosti na jinou práci s jinou firmou, kterou bych vykonával příležitostně o víkendech. Je mi nejasno spoustu věcí. Hlavní věc, paní, s kterou jsem uzavíral dohodu o pracovní činnosti(na ty víkendy)mi říkala, že jestli mám ještě nějakou takovou brigádu, tak že mi z 1 z nich musí být odečítána daň, to by byla tahle(ty víkendy), potom jsem se ptal známé a ta mi řekla, že ať u obou podepíšu nějaké prohlášení, že nikde jinde nepracuji, a že by se mi z žádné z nich neodečítala daň, a že by na mě nikdo nepřišel. Proto mi tohle není jasné, co mám vůbec kde vyplnit a co jak. Raději bych to chtěl jakože legálně, aby se mi z té jedné odečetla daň a vůbec nevím jak toho docílit, případně co vyplnit nebo tak. Vůbec se neorinetuji:) proto bych byl rád, aby ste mi pomohli. Jestli jsem to napsal nějak nesrozumitelně, nebo něco chybí rád info doplním. Ještě jeden dotaz, paní ohledně té práce na ty víkendy(dohoda o pr. čin.) mi ještě dala nějaký papír, kde prohlašuji, že jsem např. student, nebo že mam jiný prac.poměr, ze kterého je odváděno zdravotní pojištění, atd, tak tam mém ještě označit co?:) moc děkuju za případné rady!!!
IP zaznamenána

proxymus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
2 dohody a placeni daně
« Odpověď #1 kdy: Červen 18, 2010 »

Abys dostal slevu na dani, což pro tebe znamená vyšší příjem tuším o 15%, musíš podepsat prohlášení poplatníka daně z příjmu, takový růžový formulář, s jeho vyplněním by ti snad měli pomoct účetní v té firmě u které ho podepisuješ. Protože můžeš slevu ale uplatnit jenom u jednoho zaměstnavatele, u druhého bohužel budeš platit(zaměstnavatel ti strhne z platu) 15% z příjmu jako daň. Nemusíš si ale hlavu lámat s vyplňováním žádného dalšího formuláře, protože už nic nevyplňuješ. Snad jsem to napsal pochopitelně, byl jsem asi před dvěma týdny ve stejné situaci a někde jsem to tady řešil, zkus to kdyžtak najít ;)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dohody a placeni daně
« Odpověď #2 kdy: Červen 19, 2010 »

Slevu na poplatníka můžete uplatňovat pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud podepíšete prohlášení u dvou zaměstnavatelů současně, pak s vědomím, že porušujete zákon. Pravděpodobnost, že by na to někdo přišel, je mizivá.

Jestli to chcete jakože legálně, tak podepište prohlášení k dani tam, kde budete mít nižší měsíční příjem, zřejmě u DoPČ, kterou budete vykonávat příležitostně o víkendech. Při podepsaném prohlášení vám budou uplatňovat slevu na poplatníka a budou počítat zálohovou daň (daň bude zřejmě nulová). U zaměstnavatele, se kterým jste uzavřel dohodu o provedení práce, bude zdanění následující: žádná sleva na poplatníka, pokud hrubá měsíční odměna přesáhne částku 5.000,- Kč, tak vypočítají a odvedou zálohovou daň. Z odměny do 5 tis. Kč srazí srážkovou daň, která je konečná a nelze ji vyúčtovat. Po skončení roku si necháte od zaměstnavatelů vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách (na potvrzení nebudou příjmy, ze kterých byla odvedena srážková daň) a buď si do 15.2.2011 požádáte posledního zaměstnavatele, kterého jste měl 2010, o provedení ročního zúčtování daně, nebo si jednoduše sám podáte daňové přiznání, není to tak složité, jak to na první pohled vypadá. Postup při vyplnění daňového přiznání zde: http://www.jakpodnikat.cz/danove-priznani.php

Při ročním zúčtování, nebo v daňovém přiznání můžete uplatnit základní slevu na poplatníka 24.840,- Kč a slevu na vlastní studium, takže by se vám sražená a odvedená zálohová daň, kterou odvedl zaměstnavatel, u kterého jste nepodepsal prohlášení, zase vrátila.

Z dohody o pracovní činnosti se odvádí zdravotní a sociální pojištění (z DoPP se neodvádí) a nějaký papír jste zřejmě dostal proto, aby mzdová účetní věděla, jak vypočítat zdravotní pojištění. Stačí, když zatrhnete, že jste student a donesete potvrzení o studiu.
IP zaznamenána
Stran: [1]