Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto v osobním vlastnictví  (Přečteno 3509 krát)

Adela

  • Host
Auto v osobním vlastnictví
« kdy: Duben 09, 2008 »

Dobrý den,

chtěla  bych Vás požádat o radu. Podnikám jako fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a mám dva zaměstnance. Vlastním automobil zakoupený na leasing a druhý, který mám v osobním vlastnictví. Po daňové kontrole na FU mi bylo sděleno, že nemohu uplatňovat jako náklad cestovní náhrady na auto, které mám pouze v osobním vlastnictví, když s ním jezdní zaměstnanci. Toto mohu uplatnit pouze když ho budu řídit sama. Snad je srozumitelné na co se chci zeptat a moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #1 kdy: Duben 09, 2008 »

Ano, je to tak. Podle ustanovení § 24/2/k) zákona o daních z příjmů si můžete uplatnit výdaje na dopravu vlastním vozidlem, nezahrnutým do obchodního majetku (základní náhrada + náhrada za spotřebované PHM) jen pokud se jedná o pracovní cestu vaši, nebo vaší spolupracující osoby.

Zaměstnance pošlete na pracovní cestu - podle zákoníku práce - buď svým autem, nebo ho požádáte, aby použil silniční motorové vozidlo. Pokud zaměstnanec použije auto své, půjčené, nebo třeba i kradené, pak mu náleží základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebované PHM. Pokud použije vozidlo poskytnuté zaměstnavatelem (a tím je i vaše soukromé vozidlo), pak mu jízdní náhrady nenáleží.

Poznámka k vykazování: při použití soukromého vozidla pro podnikání je třeba vést evidenci jízd podle Pokynu D-300, cituji:
\"V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).\"
Jméno řidiče nepatří mezi povinně vykazované údaje a můžete tvrdit, že jste auto řídila sama.
IP zaznamenána

Adela

  • Host
Auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #2 kdy: Duben 09, 2008 »

Moc, moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď, jste super :-)))
IP zaznamenána
Stran: [1]