Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Tvorba WWW stránek - živnost?  (Přečteno 46160 krát)

Andy

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« kdy: Duben 06, 2008 »

Dobrý den,

jsem studentka a zajímám se o tvorbu WWW stránek, webmastering, webdesing, redesing... Protože na mnou vytvořené stránky mi chodí dotazy, zda nevytvářím WWW stránky, chci se zeptat, co je k tomu zapotřebí. Popřípadě, jestli se podmínky nějak mění, když tvořím pouze \"sem tam\" a mám to jako koníček, např. o prázdninách. Jaké jsou nevýhody?

Děkuji za zodpovězení dotazu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #1 kdy: Duben 14, 2008 »

Pokud byste se zabývala tvorbou stránek soustavně (tedy nikoliv pouze příležitostně), pak by asi bylo zapotřebí pořídit si živnostenský list. Více informací zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zivnosti-tvorba-www.php
Pro příležitostné vytvoření stránek by stačila smlouva o dílo, případně dohoda o provedení práce.
IP zaznamenána

Zdeněk

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #2 kdy: Květen 13, 2008 »

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to je v případě když pracuji na HPP a chtěl bych si jako freelance webdesigner občas přivydělávat, tvorbou a prodejem grafických návrhů webdesignů, tvorbou webových prezentací atd...

mnohokrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #3 kdy: Květen 13, 2008 »

Stejně, jako v předchozí odpovědi. Na soustavnou činnost, vykonávanou vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku je třeba si vyřídit živnostenský list. Příležitostnou činnost (bez ŽL) můžete vykonávat například v pracovněprávním vztahu - uzavřením dohody o provedení práce, nebo v občanském vztahu - uzavřením smlouvy o dílo.
IP zaznamenána

Pencicek

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #4 kdy: Červen 26, 2008 »

Dobrý den, možnost o DPP mě překvapila a rád bych se zeptal jaký je rozdíl zdanění v případě studenta na ŽL a studenta na DPP. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #5 kdy: Červen 26, 2008 »

Z dohody o provedení práce se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Daň z příjmů podle výše příjmu podle toho, zda u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani.
IP zaznamenána

Sephiroth

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #6 kdy: Červen 26, 2008 »

Dobrý den.
Mám možnost pracovat na základě smlouvy o dílo. Zajímalo by mne, do jaké míry by šlo považovat tuto činnost za příležitostnou, neboť zatím nejsem vlastníkem živnostenského listu. Je možné, abych na základě této smlouvy zhotovil více děl v průběhu půl roku, ale vyřídil si živnostenský list až po uplynutí tohoto půl roku? Rád bych věděl, kdy přechází příležitostná činnost v činnost, pro jejíž vykonávání je třeba disponovat oprávněním, tedy ŽL. Nerad bych se dostal do křížku se zákonem :-)
Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.
Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #7 kdy: Červen 30, 2008 »

Pojem soustavná činnost není v živnostenském zákonu přesně specifikován. Pokud jste například student, tak vaší soustavnou činností je příprava na budoucí povolání, pokud jste zaměstnán, tak je vaší soustavnou činností práce a díla, která jste zhotovil na základě SoD, jsou pouze příležitostná.
IP zaznamenána

Sephiroth

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #8 kdy: Červenec 02, 2008 »

Citace: Zdena
Pojem soustavná činnost není v živnostenském zákonu přesně specifikován. Pokud jste například student, tak vaší soustavnou činností je příprava na budoucí povolání, pokud jste zaměstnán, tak je vaší soustavnou činností práce a díla, která jste zhotovil na základě SoD, jsou pouze příležitostná.
Díky za Vaši odpověď. Zajímalo by mne tedy, jak tomu je v případě, že jsem studentem nad 26let a jiné zaměstnání nemám? Popř. pokud budu mít práci na poloviční úvazek?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #9 kdy: Červenec 03, 2008 »

Tomáši, podle těchto kritérií se příležitostná činnost neposuzuje, to jsem nenapsala dobře. Neměl byste stejnou činnost - předpokládám, že se jedná o tvorbu webových stránek - provádět soustavně (trvale, nebo s úmyslem opakování), ale pouze příležitostně, nahodile, nepravidelně. Ovšem nikde nenajdete stanovené limity při jakém rozsahu práce, nebo při jaké periodicitě jde o příležitostnou činnost a kdy už se jedná o činnost, která vykazuje znaky živnostenského podnikání.
Pokud by mělo být v průběhu půl roku více děl, pak bych se snažila alespoň některá provést na základě dohody o provedení práce - odměna může být jakkoliv vysoká, jediným limitem maximální je rozsah práce 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Nejlepším řešením by asi bylo uzavřít smlouvy podle autorského zákona - činnost autorů není podle § 3/1/b) ŽZ živností a pak bude jedno, zda tvoříte soustavně, nebo příležitostně.
IP zaznamenána

Sephiroth

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #10 kdy: Červenec 21, 2008 »

Opožděně díky za Vaše odpovědi.
Přemýšlím teď nad tím, že si ŽL nechám vystavit. Ještě než půjdu na živnostenský úřad, rád bych se Vás zeptal, co pro mne bude živnostenský list znamenat ve smyslu platebních povinností. Vím, že budu muset podávat každoročně daňové přiznání, ale už nevím, jak je to s platbami na zdravotní a sociální pojištění. Známý mi říkal, že mi sice je nad 26, ale i tak že pro mne platí jakési úlevy, jelikož jsem student (já si to nemyslím). Můžete mi tedy prosím zjednodušeně (či komplexně:-) ) popsat, co mne po této stránce vlastně čeká? Jak se vypočítají soc/zdrav., jak často se platí, apod. Díky mnohokrát za Vaši odpověď a omlouvám se pokud Vám tím zabírám více času, než by bylo zdrávo :-)
Tomáš

P.S. Živnost by se týkala tvorby grafiky, grafických návrhů atd... ale nepředpokládám, že to by mělo nějaký vliv. Píšu to jen jako doplnění.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #11 kdy: Červenec 29, 2008 »

Ještě si ten ŽL rozmyslete:-)  Sleva pro studenty, kterým je víc, než 26 let, platí pouze v případě studia doktorského studijního programu, který poskytuje VŠ vzdělání. Musí jít o prezenční formu studia a sleva pak náleží až do 28 let věku studenta. Pokud tedy studujete v bakalářském, nebo magisterském studijním programu, tak nebudete mít žádnou úlevu na dani z příjmů (což by nebylo nic strašného), ale hlavně na zdravotním a sociálním pojištění. Znamenalo by to zaplatit za každý započatý měsíc podnikání minimální zálohy ve výši 1.456,- Kč na ZP a 1.596,- Kč na SP. Minimální pojistné byste musel zaplatit bez ohledu na výši příjmů z podnikání, i tehdy, pokud byste podnikal se ztrátou. Jestli už nemáte status studenta, tak byste si měl vyřídit své zdravotní pojištění, stát už je za vás neplatí. Osoba bez zdanitelných příjmů hradí ZP ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

Sephiroth

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #12 kdy: Červenec 30, 2008 »

Od 4. srpna budu pracovat na poloviční úvazek. Za měsíc budu mít 14500 hrubého. Dočetl jsem se, že pokud můj měsíční příjem * 12 přesáhne tuším 96000, pak budu mít nižší platby jak na sociální, tak také na zdravotní. (záloha na soc. za květen/08 až duben/09: 639,-Kč). Zdravotní jsem však nikde nenašel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #13 kdy: Červenec 30, 2008 »

Zdravotní pojištění:
minimální platby na zdravotní pojištění za vás bude každý měsíc odvádět zaměstnavatel, takže jako OSVČ nebudete muset platit zálohy na ZP. Výši pojistného si vypočítáte a zaplatíte až po skončení roku, kdy budete znát výši příjmů a výdajů za rok 2008. Do 1 měsíce po podání daňového přiznání se pojišťovně odevzdává Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, formulář najdete na stránkách své ZP. Pojistné = příjmy - výdaje/2 * 13,5% (nebo jinak: 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů). Nejpozději do 8 dnů od zahájení podnikání máte povinnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně. Můžete to provést třemi způsoby:
a) při vyřizování ŽL vyplnit na ŽÚ i ty části registračního formuláře, ve kterých oznamujete na ZP a OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti
b) oznámení provést osobně na pobočce
c) stáhnout si na stránkách své ZP formulář Oznámení pojištěnce, vyplnit a poslat poštou.

Sociální pojištění:
vzhledem k tomu, že jste v letošním roce ještě nedosáhl (a zřejmě ani nedosáhnete) příjmu ze zaměstnání ve výši alespoň 96 tis. Kč, tak budete pro účely sociálního pojištění posuzován jako OSVČ hlavní. To znamená, že budete každý měsíc platit zálohy v minimální výši 1.596,- Kč, ze kterých vám OSSZ ani na základě podaného přehledu nic nevrátí, neboť odpovídají minimálnímu pojistnému (rozdíl mezi zálohou a pojistným, vzniklý zaokrouhlením, činí 0,50 Kč za měsíc). Totéž bude i v příštím roce až do doby, než dosáhnete potřebného příjmu ze zaměstnání, teprve pak budete moci buď úplně přestat platit zálohy, nebo je hradit ve výši pro OSVČ vedlejší.
Oznamovací povinnost je podobná, jako u ZP, jen do 8. dne následujícího měsíce od zahájení činnosti. Způsoby oznámení jsou také stejné, ale na OSSZ bych na vašem místě raději zašla osobně. Tady si můžete stáhnout tiskopis Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti a vyplnit předem:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm
nebo si formulář vyplnit až na místě. Na OSSZ vám hned přidělí číslo - variabilní symbol, který budete uvádět při poukazování záloh, možná vám také vytisknou složenky, pokud byste chtěl pojistné posílat poštou.
Také na OSSZ se po podání daňového přiznání odevzdává Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, formulář najdete na výše uvedené adrese.
IP zaznamenána

Sephiroth

  • Host
Tvorba WWW stránek - živnost?
« Odpověď #14 kdy: Červenec 31, 2008 »

Vyčerpávající odpověď. Díky za ní moc. Je pravda, že to s příjmem za rok větším než 96.000,- jsem před Vaší odpovědí chápal tak, že minimální dosažená mzda * 12 musí přesáhnout 96.000,-(tzn. že stačí jedna výplata (ta minimální za příslušnou dobu), která se vynásobí 12 a pokud výsledek je větší než oněch 96k, pak jsem OSVČ vedlejší.

Celkově vzato je to však skoro stejné: platit pouze soc., ale ve výši 1596,- nebo platit soc. i zdrav. v cca. polovičních sazbách, jak jsem původně očekával:-) (spojením \"Skoro stejné \" myslím samozřejmě pouze výši \"celkového výdaje\").
IP zaznamenána
Stran: [1] 2