Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Poštovné a DPH  (Přečteno 4024 krát)

Mirek Kulhavý

  • Host
Poštovné a DPH
« kdy: Duben 03, 2008 »

Dobrý den mám takový dotaz, mám internetový obchod a zboží posílám přes českou poštu (smlouvu zatím nemám) takže jako potvrzení o zaplacení mám podací lísetk. Chci se zeptat poštovné s dobírkou účtuji 99,-Kč což je nižší než je cena pošty tak je 113,-Kč jak je to s DPH? prosím o podrobnější vysvětlení jak jej zavést do daňové evidence.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Poštovné a DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 03, 2008 »

Máte dvě možnosti, jak pojmete DPH:

1. Budete přeúčtovávat službu podle § 14/5 zákona o DPH (přijatá úhrada nesmí převýšit částku, za kterou jste službu pořídili). Poštovné budete evidovat pouze v knize pohledávek a závazků, nikoliv jako výdaj na podnikání (při platbě poštovného), ani jako příjem (do příjmů z podnikání zaevidujete jen část zaplacené faktury - bez poštovného). Při tomto postupu neuskutečňujete zdanitelné plnění a nebudete jej uvádět v přiznání k DPH.

2.Budete přeúčtovávat poštovné za částku, která nepřevyšuje částku, za kterou jste toto plnění pořídili podle § 51/3 zákona o DPH. Poštovné v tomto případě budete evidovat v daňové evidenci jako výdaj a příjem. Při tomto postupu uskutečňujete zdanitelné plnění, které je osvobozeno od daně, které přiznáváte na řádku 530 přiznání k DPH (máte povinnost výpočtu koeficientu podle § 76 zákona o DPH).
IP zaznamenána
Stran: [1]