Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Daň z příjmu - Student/Letní brigáda  (Přečteno 12437 krát)

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« kdy: Březen 10, 2010 »

Dobrý den,
omlouvám se, jestli se zde již něco takového probíralo, v roce 2009 jsem v létě měl brigádu - musím zaplatit daň, ale koukám poprvé na daňové přiznání a jsem celý PAF. Proto mám několik otázek, na které jsem bohužel nemohl najít odpověď:

1) Musím platit soc. pojištění?
2) Musím pro řádek \"Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů\" mít potvrzení o zdanitelných příjmech (..), nebo stačí vědět jaké jsem měl příjmy?
3) Jak spočítám povinné pojistné?
4) Musím někde uvádět, že jsem student? Např pro slevu z daně?

Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby mi někdo hodný vysvětlil krůček za krůčkem co musím udělat, ale asi se radši uskromním.

Díky,

Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2010 »

Píšete, že jste měl brigádu, takže jste byl zřejmě zaměstnán. V tom případě musel zdravotní a sociální pojištění (pokud vůbec vznikla povinnost odvést pojistné) a případnou zálohu na daň z příjmů odvést zaměstnavatel. Pokud jste neměl souběžně 2 zaměstnavatele, kteří odváděli zálohovou daň, nebo pokud nechcete vyúčtovat odvedené zálohy (kvůli vrácení daně), tak nemáte povinnost podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2010 »

Citace: Zdena
Píšete, že jste měl brigádu, takže jste byl zřejmě zaměstnán. V tom případě musel zdravotní a sociální pojištění (pokud vůbec vznikla povinnost odvést pojistné) a případnou zálohu na daň z příjmů odvést zaměstnavatel. Pokud jste neměl souběžně 2 zaměstnavatele, kteří odváděli zálohovou daň, nebo pokud nechcete vyúčtovat odvedené zálohy (kvůli vrácení daně), tak nemáte povinnost podat daňové přiznání.
Jak vzniká tato povinnost? A když toto zaměstnavatel neudělal?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #3 kdy: Březen 17, 2010 »

Pokud jste uzavřel dohodu o provedení práce, tak nevznikla povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.
U daně z příjmů záleží na způsobu zdanění. Možná zaměstnavatel srazil a odvedl srážkovou daň a v tom případě jsou vaše daňové povinnosti vyřízené. Nebo jste podepsal prohlášení k dani, zaměstnavatel odvedl zálohovou daň a vy si můžete (ale nemusíte) podat daňové přiznání. Nebo při podepsaném prohlášení sleva na poplatníka pokryla vypočítanou daň a zaměstnavatel nemusel nic odvádět. Možností je více, poskytl jste málo informací.
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #4 kdy: Březen 17, 2010 »

Citace: Zdena
Pokud jste uzavřel dohodu o provedení práce, tak nevznikla povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.
U daně z příjmů záleží na způsobu zdanění. Možná zaměstnavatel srazil a odvedl srážkovou daň a v tom případě jsou vaše daňové povinnosti vyřízené. Nebo jste podepsal prohlášení k dani, zaměstnavatel odvedl zálohovou daň a vy si můžete (ale nemusíte) podat daňové přiznání. Nebo při podepsaném prohlášení sleva na poplatníka pokryla vypočítanou daň a zaměstnavatel nemusel nic odvádět. Možností je více, poskytl jste málo informací.
Popravdě řečeno, teď nevím, jestli smlouva byla o provedení práce či o pracovní činnosti (hloupé já, vyhodil jsem ji, poptám se ale). Jsem si také dost jist, že zaměstnavatel nic z platu nesrazil a prohlášení jsem také nepodepisoval.

Edit: Smlouva je příkazní
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #5 kdy: Březen 17, 2010 »

Aha, tak to je všechno úplně jinak:-) Neměl jste zaměstnavatele, ale obchodního partnera.
Jestli se jednalo o příležitostnou činnost (smlouva byla uzavřena na nějakou jednorázovou práci) a příjem nepřesáhl částku 20.000,- Kč, tak vůbec nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud jste vydělal víc, tak budete vyplňovat přílohu č. 2 přiznání, budete mít příjem podle § 10 ZDP. Tyto příjmy nepodléhají zdravotnímu, ani sociálnímu pojištění.
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #6 kdy: Březen 17, 2010 »

Citace: Zdena
Aha, tak to je všechno úplně jinak:-) Neměl jste zaměstnavatele, ale obchodního partnera.
Jestli se jednalo o příležitostnou činnost (smlouva byla uzavřena na nějakou jednorázovou práci) a příjem nepřesáhl částku 20.000,- Kč, tak vůbec nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud jste vydělal víc, tak budete vyplňovat přílohu č. 2 přiznání, budete mít příjem podle § 10 ZDP. Tyto příjmy nepodléhají zdravotnímu, ani sociálnímu pojištění.
Aha, tedy, když jsem např. pracoval 2 měsíce, vydělal si 21 600,-, daň je tedy 3 40 Kč - když jsem nepodepsal prohlášení k dani, mám smůlu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #7 kdy: Březen 17, 2010 »

Prohlášení k dani podepisujete pouze u zaměstnavatele, nikoliv obchodnímu partnerovi, ten za vás daně odvádět nebude:-)
 
Pokud vám byla na základě příkazní smlouvy vyplacena odměna ve výši 21.600,- Kč a nemáte žádné prokazatelné výdaje, které byste mohl k tomuto příjmu uplatnit, pak vypočítáte daň 3.240,- Kč (řádek 57 přiznání). Píšete, že jste student, takže jste asi během roku neměl jiné příjmy, které byste musel zdaňovat spolu s odměnou. Na řádku 64 si uplatníte slevu na poplatníka 24.840,- Kč a na řádek č. 71 zapíšete nulu.
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #8 kdy: Březen 18, 2010 »

Citace: Zdena
Na řádku 64 si uplatníte slevu na poplatníka 24.840,- Kč a na řádek č. 71 zapíšete nulu.
Aha :) už v tom mám trošku víc jasno! Snad poslední otázka: z některých stránek jsem pochopil že na slevy z daně musím mít právě to prohlášení - když tedy nemám zaměstnavatele, nepotřebuji ho?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #9 kdy: Březen 18, 2010 »

Přesně tak, když nemáte zaměstnavatele, tak nepotřebujete nic prohlašovat. Slevu na poplatníka si uplatníte ve svém daňovém přiznání a k uplatnění této slevy stačí, že existujete:-)
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #10 kdy: Březen 18, 2010 »

Citace: Zdena
Přesně tak, když nemáte zaměstnavatele, tak nepotřebujete nic prohlašovat. Slevu na poplatníka si uplatníte ve svém daňovém přiznání a k uplatnění této slevy stačí, že existujete:-)
Skvělé! A to jsem si už říkal že první daňové přiznání skončí fiaskem! Děkuji moc, Zdeno :)
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #11 kdy: Březen 23, 2010 »

Nu dobrá, tak já jsem si myslel, že mám vystaráno, ale holt, mě to nedá - ještě se chci ujistit, nemusím podávat přehled pro zdravotní pojišťovnu? Mě tu několik lidí říká že ano, tak jsem se radši chtěl ujistit :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #12 kdy: Březen 23, 2010 »

Budete mít příjmy podle § 10 ZDP, ze kterých se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
IP zaznamenána

Inky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #13 kdy: Březen 24, 2010 »

Dobře, a, no (já se prostě nedám :( ) Teď jsem si to celé pročítal znova.. Chtěl jsem se ujistit (zase, omluvte mě :) ), i práce na celé -2- měsíce se takto daní? Respektive, co se definuje jako příležitostná činnost?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu - Student/Letní brigáda
« Odpověď #14 kdy: Březen 24, 2010 »

Přesná definice příležitostné činnosti není nikde stanovena. Práce na celé 2 měsíce zavání neoprávněným podnikáním. Vy jste nějaké oprávnění k podnikání (např. živnostenské, nebo licenci pojišťovacího zprostředkovatele) měl? Pokud ne, tak své příjmy zdaníte podle § 10 ZDP.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3