Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Rezerva - prosím o radu  (Přečteno 2325 krát)

Marcela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Rezerva - prosím o radu
« kdy: Březen 27, 2008 »

Dobrý den, zřejmě složitější téma rezerva ale přesto doufám že mi budete schopni pomoci. Při tvorbě rezervy na opravu budovy zahrnuté v majetku firmy. Tvořím rezervu jak jsem vyčetla minimálně dva roky. A do daňového přiznání v prvním roce tvorby přijde 1/2 celé rezervy do výdajů k zajištění a udržení příjmů?? V druhém roce 2/2 a ve třetím roce začnu čerpat a tudíž výdaje spojené s opravou a tudíž s tvorbou rezervy už neodečítám od příjmů (nedávám do výdajů), ale jen uplatnuji odpočet DPH? Snad je to alespoň trochu srozumitelné. Zmátl mne totiž program, který rezervu automaticky cpe do výdajů neovlivňujících základ daně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Rezerva - prosím o radu
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2008 »

Ano, je to tak, jak píšete. Jenom nerozumím poslední větě, program cpe do nedaňových tvorbu, nebo čerpání?
Při čerpání můžete postupovat dvěma způsoby:
1. faktury za opravy dávat při úhradě rovnou do nedaňových výdajů
2. faktury během roku evidovat daňově - vytvořit si zvláštní druh výdaje - a teprve v uzávěrkových operacích vyúčtovat čerpání rezervy a tím je vyčlenit z daňových výdajů.
V každém případě je dobré mít ke každé rezervě evidenční kartu, na kterou si zapíšete historii tvorby i čerpání.
IP zaznamenána
Stran: [1]