Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ztráta a spolupracující osoba  (Přečteno 2092 krát)

JanaP

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
ztráta a spolupracující osoba
« kdy: Únor 23, 2010 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda jde u spolupracující osoby uplatnit vyšší ztrátu než u OSVČ za rok 2009.
příklad:  OSVČ uplatněná ztráta 100 000,-
             spolupracující osoba     150 000,-
                                                                              děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Únor 23, 2010 »

Spolupracující osoba nemůže mít ani vyšší příjmy ani vyšší ztrátu jak OSVČ,která má spolupráci.Pokud jsou to manželé,tak se rozděluje tak,aby spolupracující osoba neměla více jak 50% (nejvýše 540.000 pocelý rok,nebo 45000 za měsíc).V případě spolupráce s ostatními členy domácnosti ,tak tito ostatní mohou mít jen 30%(180000 ročně,nebo 15000 měsíčně).
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Únor 23, 2010 »

Jo teď mi to došlo,vy myslíte ztrátu za předešlé roky,tak to myslím jde,každý si uplatní ztrátu jak to vyhovuje.
IP zaznamenána

haile

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2010 »

Dobrý den,
   mám dotaz stran spolupracující osoby a daňové slevy na manželku. Manželka pobírala do 07/2009 rodičovský příspěvek, následně se od 08/2009 přihlásila k platbě minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Chci využít institu spolupracující osoby k převedení (na manželku)části zisku z podnikaní. Mohu převést celých 50% zisku na manželku, i když de facto byla spolupracující osobou jen 5 měsíců?, nebo mohu převést jen 5x45000 korun (což mi vychází na nějakých 33% zisku) ? Mohu ev. uplatnit v druhém případě (5x45000 korun) slevu na dani na manželku za prvních 7 měsíců roku 2009?
Děkuji za odpověď -
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2010 »

Uplatníte 5x45000 a celou slevu na poplatníka(manželka)ta se nekrátí,a manžel si uplatní slevu na poplatníka,ale již ne slevu na manželku.
IP zaznamenána

Sophia

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2010 »

Dobrý den,
od 2/2009 jsem spolupracující osoba. Mohu si při letošním daňovém přiznání (za rok 2009) odečíst ztrátu, kterou manžel měl v loňských letech? Myslím tím, že ztráta vznikla v době, kdy jsem s ním ještě \"nespolupracovala\". Může se taková ztráta rozdělit i na mě? Nebo si ji může odečíst pouze on a já ne?
Děkuji za odpověď, marně hledám odpověď na tuto otázku.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
ztráta a spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Únor 26, 2010 »

Nemůžete odečítat ztrátu,kterou jste defakto neměla.Protože jste nebyla spolupracující osoba nebyl na vás rozdělen příjem ani výdaj.Buď vznikne základ daně nebo ztráta, a to v takovém poměru,jak jste si rozdělili.Na vás nic nebylo rozděleno,takže žádnou ztrátu z minulých let nemáte.Odečítá tedy jen manžel.Při spolupráci se dostanete na nějaký základ daně nebo ztrátu a až potud je to OK.Pak už postupuje každý samostatně,např. co se týká odpočtu ztrát za předešlá období,těch svých,odpočitatelných položek a slev na dani.(na dítě si můžete zvolit každý počet měsíců jak to vyhovuje,např. manžel 10 měsíců,manželka 2 měsíce,pokud se jedná o celý rok).
IP zaznamenána
Stran: [1]