Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: co vše platit?  (Přečteno 4308 krát)

Karel Retik

  • Host
co vše platit?
« kdy: Březen 25, 2008 »

Dobrý den,chtěl bych(po dohodě v bytovce) si založit živnostenský list na úklidové práce-nemůžeme dát do účetnictví úklid  \"na černo\".Jsme Sdružení vlastníků bytových jednotek a nikdo v chodbě neuklízí.Dohodli jsme se,že si založím živnostenský list a budu uklízet \"na sebe\".Cena za úklid chodby je cca.1000,-/měs.Jsem normálně zaměstnán a sociální a zdravotní pojištění za mě platí zaměstnavatel.Příjem mám cca.20000,- čis. měsíčně.Co vše budu muset platit měsíčně a ročně?Děkuji Retik
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
co vše platit?
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2008 »

Po získání živnostenského oprávnění oznámíte své zdravotní pojišťovně a OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti. Měsíční zálohy na zdravotní pojištění nebudete muset jako zaměstnanec platit (v prvním, ani v dalších letech podnikání), po skončení roku vyplníte přehled o příjmech a výdajích a zaplatíte pojistné z částky, která vyjde (stručně: základem bude polovina ?zisku? z podnikání, ze které si vypočítáte pojistné ve výši 13,5%). Při oznamování činnosti na OSSZ odevzdejte potvrzení zaměstnavatele o výši příjmů za rok 2007 a pokud jste si vydělal  víc, než 96 tis. Kč hrubého, pak nebudete muset platit v prvním roce podnikání zálohy. Povinnost doplatit pojistné za uplynulý rok a hradit zálohy na další rok bude záviset na výši ?zisku? z podnikání a výši příjmů ze zaměstnání. Pokud budou vaše příjmy z podnikání po odečtení výdajů za rok 2008 činit 51.743,- Kč a méně a zároveň budete mít příjem ze zaměstnání (včetně případné nemocenské) alespoň 96 tis. Kč,  pak nebudete muset platit žádné sociální pojištění za rok 2008, ani vám nevznikne povinnost platit zálohy v roce 2009.
IP zaznamenána

Karel Retik

  • Host
co vše platit?
« Odpověď #2 kdy: Březen 26, 2008 »

Děkuji,vyčerpávající....:-)))
IP zaznamenána

Jarmila Březnovská

  • Host
co vše platit?
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2008 »

dobrý den, mám takový docela dlouhý dotaz. Můj přítel se rozhodl začít podnikat ale stále si nejsme jistí co musíme a nemusíme platit. Vyplatí se mu psát auto jako majetek pro podnikání pokud jezdí každý den a pokud ano, kolik je silniční daň? Jak je to s odepisováním telefonů? Pokud má dva a oba používá pro pracovní účely ale nemá paušál, jak je má odepsat? Stačí pouze schovávat doklady o dobití? Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
co vše platit?
« Odpověď #4 kdy: Březen 26, 2008 »

Silniční daň je různá, podle vozidla. U osobních automobilů se stanoví sazba podle objemu motoru, roční daň činí 1.200,- až 4.200,- Kč. Auto nemusí mít v obchodním majetku, může je ponechat jako soukromé. Způsob uplatňování výdajů na auto je různý - pročtěte téma Auto v podnikání, silniční daň. U telefonů stačí doklady o dobíjení, do výdajů si uplatněte jen takovou částku, jakou jste schopni obhájit.
IP zaznamenána
Stran: [1]