Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální a zdravotní pojištění při podnikání - vedlejší činnost  (Přečteno 6155 krát)

vicki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Mám dotaz. Pracovník, který je zaměstnán na poloviční úvazek, chce podnikat. Jediné, co se změní v platbách soc a zdrav pojištění bude  to, že zaměstnanec bude platit zálohy na soc. poj. 693 Kč (688 Kč do dubna) z této vedlejší činnosti navíc? Nebo to ovlivní i výši pojištění kterou bude platit zaměstanec za něj?
IP zaznamenána

staamb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Přeji krásný večer. Jsem doma se svým dvouletým synem a pobírám rodičovský přípěvek. Jako přivýdělek plánuji překlady a nechala jsem si proto v listopadu 2009 vystavit živnostenský list na vedlejší činnost. Zatím jsem však žádnou práci nevykonala. Chtěla bych se poptat na následující: 1) Musím platit Správě sociálního zabezpečení zálohy na daň? 2) Za uplnynulý rok stačí čestné prohlášení pro finanční úřad, že jsem neměla žádný příjem či musím na své nulové příjmy vystavovat daňové přiznání? Mám povinnost odevzdávat nějaká další vyúčtování (např. právě pro výše zmíněnou \"sociálku\")? Předem Vám velmi děkuji za přínosné odpovědi.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Citace: vicki
Mám dotaz. Pracovník, který je zaměstnán na poloviční úvazek, chce podnikat. Jediné, co se změní v platbách soc a zdrav pojištění bude  to, že zaměstnanec bude platit zálohy na soc. poj. 693 Kč (688 Kč do dubna) z této vedlejší činnosti navíc? Nebo to ovlivní i výši pojištění kterou bude platit zaměstanec za něj?
Pro zaměstnavatele se nic nemění. J
IP zaznamenána

david

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Dobrý den,
rád bych se zeptal (nebo tedy spíše si jen potřebuji potvrdit mou doměnku): pokud začnu podnikat jako vedlejší činnost, tak zdravotní i sociální pojištění budu platit jednou ročně podle výše mého příjmu za uplynulý rok? Zálohy tedy platit nemusím a ani nemusím v \"prvním\" roce podnikání navštěvovat OSSZ? Děkuji za odpověď, která mi hodně pomůže. Pěkný den D.K.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Z jakého důvodu bude podnikání vedlejší činností?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Citace: JANAA
Citace: vicki
Mám dotaz. Pracovník, který je zaměstnán na poloviční úvazek, chce podnikat. Jediné, co se změní v platbách soc a zdrav pojištění bude  to, že zaměstnanec bude platit zálohy na soc. poj. 693 Kč (688 Kč do dubna) z této vedlejší činnosti navíc? Nebo to ovlivní i výši pojištění kterou bude platit zaměstanec za něj?
Pro zaměstnavatele se nic nemění. J
V prvním roce podnikání zaměstnanec nemusí platit žádné zálohy na SP, ani na ZP. Zdravotní pojištění bude platit jen jednou ročně, u SP bude záležet na daňovém základu ze samostatné výdělečné činnosti za předcházející rok. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Citace: staamb
Přeji krásný večer. Jsem doma se svým dvouletým synem a pobírám rodičovský přípěvek. Jako přivýdělek plánuji překlady a nechala jsem si proto v listopadu 2009 vystavit živnostenský list na vedlejší činnost. Zatím jsem však žádnou práci nevykonala. Chtěla bych se poptat na následující: 1) Musím platit Správě sociálního zabezpečení zálohy na daň? 2) Za uplnynulý rok stačí čestné prohlášení pro finanční úřad, že jsem neměla žádný příjem či musím na své nulové příjmy vystavovat daňové přiznání? Mám povinnost odevzdávat nějaká další vyúčtování (např. právě pro výše zmíněnou \"sociálku\")? Předem Vám velmi děkuji za přínosné odpovědi.
1) Zálohy nemusíte platit. Pokud jste oznámila na OSSZ zahájení činnosti (prostřednictvím jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadu, nebo osobně), tak budete muset podat přehled o příjmech a výdajích za rok 2009 i když bude se samými nulami. Pokud jste neoznámila zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak nemáte vůči OSSZ žádné povinnosti. Totéž platí pro zdravotní pojišťovnu.

2) Pro finanční úřad úplně postačí čestné prohlášení (není povinné).
IP zaznamenána

david

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Citace: Zdena
Z jakého důvodu bude podnikání vedlejší činností?
Dobrý den,

jsem zaměstnán, proto bude podnikání vedlejší činností... mým cílem je, abych nemusel informovat svého zaměstnavatele o mém vedlejším podnikání.
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jako zaměstnanec budete platit zdravotní pojištění jen jednou ročně na základě přehledu o příjmech a výdajích.
V prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy na SP, v dalších letech až podle výše daňového základu. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Pokud jste na OSSZ oznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti (například prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnosti), tak je nemusíte navštěvovat. Při odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (pokud zahájíte letos, pak budete přehled odevzdávat na jaře 2011), by mohli vyžadovat potvrzení od zaměstnavatele o době trvání zaměstnání, pokud nemají možnost obstarat si údaj elektronicky, více zde:
http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/druhy-svc/dokladani-duvodu-vedlejsi-samostatne-vydelecne-cinnosti-pro-ucely-duchodoveho-pojisteni.htm
IP zaznamenána

david

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Citace: Zdena
Jako zaměstnanec budete platit zdravotní pojištění jen jednou ročně na základě přehledu o příjmech a výdajích.
V prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy na SP, v dalších letech až podle výše daňového základu. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Pokud jste na OSSZ oznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti (například prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnosti), tak je nemusíte navštěvovat. Při odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (pokud zahájíte letos, pak budete přehled odevzdávat na jaře 2011), by mohli vyžadovat potvrzení od zaměstnavatele o době trvání zaměstnání, pokud nemají možnost obstarat si údaj elektronicky, více zde:
http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/druhy-svc/dokladani-duvodu-vedlejsi-samostatne-vydelecne-cinnosti-pro-ucely-duchodoveho-pojisteni.htm
Dobrý den,

mnohokrát děkuji za info i za odkazy (hlavně ten poslední).
Nicméně bych měl ještě dotaz k prvnímu odstavci z tohoto posledního odkazu:
Je zde psáno, že OSVČ nemusí dokládat důvody pro vedlejší SVČ pokud ČSSZ vede v evidenci údaje o těchto důvodech, v mém případě to, že jsem zaměstnancem a SP odvádí zaměstnavatel, je to tak? Je tam však také uvedeno, že ČSSZ musí tyto důvody zveřejnit - znamená to oznámení mému zaměstnavateli???
Děkuji za pomoc
Hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Nemám tušení, co tím chtěl básník říci. Zkuste si zavolat na OSSZ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Už mám tušení:-)
Důvody pro povinné dokládání vedlejší činnosti budou zveřejněny v pokynech k vyplnění Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Podle pokynů k přehledu za rok 2009 se povinně dokládá výkon zaměstnání v případech, kdy jde o zaměstnání malého rozsahu, nebo o osoby pouze důchodově pojištěné (například společníci s.r.o.), kteří dokládají potvrzení o měsících, ve kterých jim vznikla účast na pojištění (byl jim zúčtován příjem ve výši, která už zakládá účast na pojištění). Dále je povinné dokládat potvrzení při výkonu služebního poměru a výkonu zaměstnání podle cizích právních předpisů.
IP zaznamenána

david

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Citace: Zdena
Už mám tušení:-)
Důvody pro povinné dokládání vedlejší činnosti budou zveřejněny v pokynech k vyplnění Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Podle pokynů k přehledu za rok 2009 se povinně dokládá výkon zaměstnání v případech, kdy jde o zaměstnání malého rozsahu, nebo o osoby pouze důchodově pojištěné (například společníci s.r.o.), kteří dokládají potvrzení o měsících, ve kterých jim vznikla účast na pojištění (byl jim zúčtován příjem ve výši, která už zakládá účast na pojištění). Dále je povinné dokládat potvrzení při výkonu služebního poměru a výkonu zaměstnání podle cizích právních předpisů.
Zdravím a děkuju za vysvětlení.
Snad už všemu rozumím... :-)
Pěkný den
IP zaznamenána
Stran: [1]