Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Nezahájené podnikání - FÚ  (Přečteno 18469 krát)

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« kdy: Leden 07, 2010 »

Dobrý den,

v roce 2009 jsem si založil živnost, chtěl jsem začít podnikat, ale zatím jsem tak neučinil, tudíž jsem za rok 2009 neměl žádné příjmy. Jednoduše řečeno: podnikání jsem ještě nezahájil, pouze jsem se registroval na živnostenském úřadě.
Můj dotaz spočívá v tom, co mám udělat v termínu kdy se odevzdává daňové přiznání u FÚ? Musím ho také odevzdat nebo jak to je?
Mnohokrát děkuji

S pozdravem
Michal Koudela
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #1 kdy: Leden 08, 2010 »

Nemusíte podávat daňové přiznání. Bývá zvykem (není to ale vaše povinnost) napsat na FÚ  prohlášení o tom, že jste nedosáhl žádných příjmů z podnikání, ani jste nevykázal ztrátu.
Přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ se odevzdávají vždy, třeba s nulovými příjmy a výdaji.
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #2 kdy: Leden 08, 2010 »

Děkuji za odpověď. Takže zašlu pouze čestné prohlášení. A kam to mám konkrétně zaslat, popř. jak označit? A na zdravotní pojišťovně a OSSZ nejsem zatím přihlášený, jelikož mi řekli, že se mám registrovat až skutečně začnu podnikat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #3 kdy: Leden 08, 2010 »

Jestli jste neoznámil své zdravotní pojišťovně a na OSSZ (ani prostřednictvím jednotného registračního formuláře na ŽÚ) zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak jim nebudete posílat přehledy.

Čestné prohlášení se posílá finančnímu úřadu, ke kterému patříte. Forma prohlášení není předepsána, pouze jim ze své vůle oznamujete určité skutečnosti. Používám dopis tohoto znění:


Finanční úřad v (pro) ............
adresa



                                                                                                     Horní Dolní xx.xx.2010

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ

   
Prohlašuji, že mé příjmy v kalendářním roce 2009, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně, nepřesáhly 15.000,- Kč. Dále prohlašuji, že jsem ve zdaňovacím období nevykázal daňovou ztrátu.

Dle ustanovení § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů nejsem povinen podat přiznání k dani z příjmů.

Výše uvedené skutečnosti Vám dávám na vědomí a jsem s pozdravem


                        
                                                Pepa Novák
                                                Horní Dolní 12
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #4 kdy: Leden 09, 2010 »

Mnohokrát děkuji
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #5 kdy: Leden 09, 2010 »

Ještě mám takovou poznámku, ona to totiž není živnost, ale zemědělské podnikání, tak jestli je to stejné?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #6 kdy: Leden 09, 2010 »

Je to stejné.
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #7 kdy: Leden 31, 2010 »

Dobrý den paní Zdeno,

prosím Vás, já jsem ještě zapoměl konstatovat, že jsem byl od 1.1.2009 do 31.7.2009 zaměstnán na HPP, a od 1.8.2009 do 31.12.2009 jsem byl veden na Úřadu práce, kde jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti. To zemědělské podnikání jsem si založil někdy v létě, ale jak jsem již říkal předtím, ještě jsem nezahájil, tudíž z podnikání nemám žádné příjmy ani ztrátu.

Co tedy musím učinit v tomto případě? Musím dávat daňové přiznání?

Děkuji

Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #8 kdy: Leden 31, 2010 »

Pokud jste měl jen jednoho zaměstnavatele, nebo i více zaměstnavatelů, ale následovali po sobě (nedošlo k situaci, že byste měl v jednom měsíci souběžně více zaměstnavatelů), tak nemáte povinnost podat daňové přiznání. U posledního zaměstnavatele si nejpozději do 15.2.2010 požádejte  o roční zúčtování daně.

Jestliže jste měl v jednom měsíci souběžně více zaměstnavatelů, kteří odváděli zálohovou daň, tak máte povinnost podat daňové přiznání.

Můžete se rozhodnout, že si podáte daňové přiznání i když k tomu nejste povinen. V tom případě požádejte zaměstnavatele (všechny, které jste měl v roce 2009), aby vám vystavil(i) potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje z potvrzení pouze opíšete do daňového přiznání, není to nic složitého. Pokud vám zaměstnavatel srážel zálohy na daň z příjmů (záleží na výši měsíčního příjmu), tak vám vznikl přeplatek na dani, který vám FÚ vrátí.
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #9 kdy: Leden 31, 2010 »

Měl jsem pouze jednoho zaměstnavatele a o roční zúčtování daně jsem si již požádal, takže by mělo v nejbližších dnech přijít. Jinak zálohy jsem neplatil.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #10 kdy: Leden 31, 2010 »

V tom případě si nemusíte dělat starosti s podáním daňového přiznání.

Jestli budete posílat na FÚ čestné prohlášení, tak maličko doplňte větu
Dle ustanovení § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. .....
takto:
Dle ustanovení § 38g, odst. 1 a 2 zákona č. 586/1992 Sb. ......
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #11 kdy: Leden 31, 2010 »

Dobře. Mnohokrát děkuji
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #12 kdy: Únor 08, 2010 »

Prosím Vás, já nakonec budu dávat daňové přiznání, jelikož mi bude FÚ vracet přeplatek na dani. Čestné prohlášení vložím jako přílohu, ale v tomto případě by to pravděpodobně chtělo změnit formulaci textu, že ano? Napište mi kdyžtak jak by měl znít. Děkuji

A ještě mám otázku, když jsem byl od 1.8. do 31.12. v evidenci Úřadu práce, je nutné vkládat nějaké potvrzení jakožto přílohu k daňovému přiznání?

Mnohokrát děkuji
IP zaznamenána

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #13 kdy: Únor 08, 2010 »

Předtím jsem byl mylně informován ohledně záloh. Já jsem je opravdu platil, proto mi vznikl přeplatek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #14 kdy: Únor 08, 2010 »

Pokud budete podávat daňové přiznání, tak už nepište žádné prohlášení. Přílohu č. 1 přiložte proškrtanou, tím dáte najevo, že jste neměl žádný příjem z podnikání, ani jste nevykázal ztrátu. Potvrzení o době, po kterou jste byl veden v evidenci ÚP, není povinné, ale pokud je máte, tak k daňovému přiznání přiložte jeho kopii.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2