Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Část příjmu za období před začátkem podnikání  (Přečteno 1304 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na situaci, kterou vytvořil můj bratr, účetnictví mu je absolutně cizí a doklady stejně tak, takže to s ním mám trošku těžší :-) A má moc \"dobrých\" kamarádů :-) Od září (v říjnu začal podnikat) si zařídil živnostenský list, s tím, že převezme po kamárádovi provozování restaurace včetně správy a údržby nemovitosti - sportovního areálu (předtím byl u něj zaměstnancem v oboru kuchař, číšník). Za správu sportovního areálu zaplatí klub za období určitou částku. A protože bratrův kamarád neměl na to živnostenský list, tak to vyfakturoval někdy v listopadu můj bratr - je to poměrně vysoká částka (120 000,- Kč) Zatím by problém nebyl, ale smlouva je napsána, že je to za období od 1.4.2009 do 30.11.2009. Co s tím nejlépe udělat??? Přemýšlela jsem, dát poměrnou část příjmu před začátkem podníkání do příjmů podle § 10 - ale aby nám to nedoměřili. Nebo to dát celé do §7, včetně sociálního i zdravotního? Fakturu prý napsali, aby na ní to datum nebylo napsáno. Je za celé období A zaplaceno to bylo celé až v listopadu.
Předem moc děkuji za odpovědi, leží mi to v hlavě už asi 14dní a vzpomněla jsem si na Vás.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14774
Část příjmu za období před začátkem podnikání
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2010 »

Pokud dáte poměrnou část do § 10, tak vám podle mého názoru nic nedoměří. V § 10 můžete k příjmům uplatnit jen prokázané výdaje a vy zřejmě žádné neprokážete, takže zdaníte celý příjem a nebude co doměřovat.

 A kde jsou náklady na správu a údržbu do října? Zřejmě u kamaráda:-)
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Část příjmu za období před začátkem podnikání
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2010 »

děkuji za radu, přesně tak - u kamaráda :-) ale s mým bratrem je to v tomto těžké, jen se ještě zeptám, můžu to takto rozdělit, i když to dostal v jedné částce za celé období v jeden den - díky moc, radíte bezvadně, taky bych ráda měla jednou takový přehled, teď na mateřské je to horší :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14774
Část příjmu za období před začátkem podnikání
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2010 »

Kamarád si koleduje o doměrek:-)

Osobně bych bráškovi příjem rozdělila mezi § 7 a § 10 ZDP. Pokud by všechno zdaňoval jen v § 7, tak si vlastně bude uplatňovat výdaje na dosažení příjmů i k té části příjmu, kterou nedosáhl v souvislosti s podnikáním.
IP zaznamenána

Kacenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Část příjmu za období před začátkem podnikání
« Odpověď #4 kdy: Březen 28, 2012 »

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na podobný problém. ŽL jsem si zařídila 1.6. Od března jsem začala nakupovat zboží a 2.5. jsem podepsala smlouvu o spolupráci na rok 2011 s firmou přes kterou jsem začala prodávat zboží. Celá akce trvala přes měsíc. Peníze vyplacené firmou mám až po začátku podnikání tj. 7.6. za nakoupené zboží od března jsem dostala ještě provizi od firmy u které jsem ho nakoupila. Provize je za duben a květen - vyplacené na účet mi byli až v 15.6, tedy po začátku podnikání. Jak to mám zaúčtovat? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]