Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů  (Přečteno 6735 krát)

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18

Dobrý den,

živím se jako programátor na volné noze (OSVČ) a jedním z mých nejvýznamnějších klientů je anglická firma, které posílám faktury v librách (pokud to hraje roli). Pokud se nepletu, od roku 2010 musím být povinně plátce DPH, je to tak? Pokud ano, měl bych pár dotazů:

1) Fakturace typicky probíhá tak, že vystavím fakturu třeba na 100 liber, klient mi ty peníze pošle na speciální účet u Akcenty a já si v okamžik, kdy mi připadá kurz výhodný, do této banky zavolám, aby mi oněch 100 liber převedli na můj hlavní účet vedený u České spořitelny. Pokud bych se stal plátcem daně, budu patrně muset vystavit fakturu na 120 liber (nebo se DPH řídí anglickou sazbou?), ale v momentě obchodu nevím, kolik těch 20 liber, které bych měl odvést státu, vlastně nakonec bude (kurz se může výrazně pohnout). Dokonce se může stát, že pokud je kurz libry mimořádně špatný, nechám na meziúčtu u Akcenty peníze ležet třeba měsíc nebo 2, což taky asi může být z pohledu odvedení daně problém, ne? Mohl by někdo naznačit, jak se tato situace řeší?

2) Jako plátce DPH bych měl mít nárok na vrácení DPH od státu u věcí, které koupím ke svému podnikání (typicky počítač, možná benzín, když jezdím za českými klienty). Jak jde toto dohromady s vykazováním výdajů procentem? Nebudu muset náhodou přejít na dokladový systém?

Díky,
Borek
IP zaznamenána

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #1 kdy: Leden 07, 2010 »

Ani na FÚ nevěděli, ale zítra mi mají volat a informovat mě.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2010 »

Pokud poskytujete službu do EU osobě povinné k dani (anglickému plátci, nebo podnikateli neplátci), pak je místem plnění Anglie, kde má příjemce služby sídlo, nebo místo podnikání, případně provozovnu, které službu poskytujete.

Od 1.1.2010 se při poskytnutí takovéto služby (příjemce má povinnost přiznat daň a nejde o službu v Anglii od daně osvobozenou) povinně stáváte podle § 94, odst. 11 ZDPH plátcem DPH v ČR a to už dnem poskytnutí služby. Přihlášku k registraci byste měl podat do 15 dnů.

1) Pokud se stanete plátcem, tak budete i nadále vystavovat fakturu bez DPH, neboť povinnost přiznat a zaplatit daň má příjemce služby v Anglii. Ten si doplní anglickou sazbu a vypočítá daň (kterou si zároveň bude moci uplatnit na vstupu, protože vaši službu určitě využije ke svým ekonomickým činnostem). Náležitosti daňového dokladu (vaší vystavené faktury) najdete v § 33 zákona o DPH.

2) Ano, jako plátce DPH máte nárok na odpočet daně u věcí, které si koupíte pro své podnikání. Pro účely daně z příjmů klidně můžete i nadále uplatňovat výdaje procentem z příjmů.
Jenom si povedete zvláštní evidenci pro účely DPH (takzvanou záznamní povinnost), na základě které budete odvádět daň (pokud budete fakturovat včetně daně tuzemským odběratelům) a odečítat si daň na vstupu. Z výdajových dokladů si zachováte jenom ty, u kterých jste si uplatnil nárok na odpočet DPH, například daňový doklad při nákupu počítače, kancelářských potřeb, nebo nákupu benzínu. Pozor, daňové doklady musíte silážovat 10 let:-)
IP zaznamenána

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #3 kdy: Leden 07, 2010 »

Děkuji za odpověď. Dvojka je jasná, ale ještě bych se rád zeptal k jedničce. Z vaší odpovědi mi laicky nedává smysl, proč bych se v ČR a u českého FÚ měl stát plátcem české DPH, když podle vašeho popisu dojde k daňovým transakcím pouze na straně mého anglického partnera. To, že mi to nedává smysl, ještě neznamená, že to tak není :) nicméně jsem se kouknul do §94, odst. 11, a ať to čtu, jak to čtu, nevýplývá mi z toho, že bych se musel registrovat k dani. Doslovně tam stojí:

\"Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo ani místo podnikání v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, které založí v tuzemsku provozovnu, se stávají plátcem dnem vzniku provozovny, s výjimkou, kdy tyto osoby uskutečňují prostřednictvím provozovny v tuzemsku pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.\"

Subjektem té věty je osoba registrovaná/povinná k dani v zahraničí, což (pevně věřím) není můj případ. Koukal jsem i do dalších odstavců, ale nic, co by mluvilo o české osobě přijímající peníze od zahraničního partnera (nebo něco v tom smyslu) jsem tam nenašel. Je to jen tím, že neumím číst právničtinu?

Každopádně díky za rady a ochotu,
Borek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #4 kdy: Leden 07, 2010 »

Podle novely zákona o DPH, kterou můžete najít například zde
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb09489&cd=3&typ=r
zní § 94, odst. 11 následovně:

(11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.

Podle tohoto ustanovení se stáváte plátcem daně v tuzemsku i když k daňovým transakcím dojde na straně unijního odběratele.
Je to svým způsobem zjednodušení pro vás. Poskytujete služby s místem plnění v jiném členském státě, takže se na vás vztahují jejich předpisy o DPH. Takto nemusíte studovat lokální zákony o DPH, ani se v příslušném státě registrovat k dani, své daňové povinnosti hodíte na krk příjemci služby.

Pokud byste poskytoval své služby pouze osobám nepovinným k dani (nepodnikajícím občanům v ČR i v EU), tak by místo plnění zůstalo v tuzemsku a povinné plátcovství by vás postihlo až při překročení miliónového obratu.
IP zaznamenána

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #5 kdy: Leden 07, 2010 »

Perfektní vysvětlení, díky moc, musel jsem koukat na nějakou starou verzi zákona (bylo to tuším na business.center.cz)
IP zaznamenána

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #6 kdy: Únor 10, 2010 »

Ještě bych rád navázal na to, co jste napsala zde:

Citace: Zdena
1) Pokud se stanete plátcem, tak budete i nadále vystavovat fakturu bez DPH, neboť povinnost přiznat a zaplatit daň má příjemce služby v Anglii. Ten si doplní anglickou sazbu a vypočítá daň (kterou si zároveň bude moci uplatnit na vstupu, protože vaši službu určitě využije ke svým ekonomickým činnostem). Náležitosti daňového dokladu (vaší vystavené faktury) najdete v § 33 zákona o DPH.
V § 33 ZDPH stojí, že na dokladu musí být (cituji):

j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko
k) pokud je daň ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropských společenství, nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba, které je služba poskytnuta.

První bod (j) nevím a co se týče druhého, v jiných vláknech tohoto fóra jsem viděl odkaz na § 64, ale já nevyvážím zboží. Mohla byste prosím poradit, jaké odstavce to budou v mém případě, případně jaká formulace se běžně používá?

Jinak, můj anglický partner koukal divně na fakturu, kde nebylo žádné DPH. Mám mu tam napsat VAT = £0.00 nebo mám zapsat jednoduše Amount bez nějakého VAT a potom dolů slovně doplnit poznámku, že povinnost započítat DPH má on?

Díky moc.
IP zaznamenána

jana13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #7 kdy: Únor 11, 2010 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je povinnost se registrovat k DPH, pokud s.r.o. má obrat z prodeje služeb do výše 1 mil. Kč a dále má tržby z postoupených pohledávek, z právně či exekučně vymožených pohledávek a z prodeje cenných papírů?  Tyto tržby (z postoupených pohledávek - daňových, z pravně vymožených pohledávek a z prodeje CP) se taktéž počítají do obratu 1 mil. Kč za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců? S.r.o. nebude nyní provádět žádnou podnikatelskou činnost a bude pouze vymáhat pohledávky po splatnosti.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #8 kdy: Únor 11, 2010 »

Citace: Borek
Ještě bych rád navázal na to, co jste napsala zde:

Citace: Zdena
1) Pokud se stanete plátcem, tak budete i nadále vystavovat fakturu bez DPH, neboť povinnost přiznat a zaplatit daň má příjemce služby v Anglii. Ten si doplní anglickou sazbu a vypočítá daň (kterou si zároveň bude moci uplatnit na vstupu, protože vaši službu určitě využije ke svým ekonomickým činnostem). Náležitosti daňového dokladu (vaší vystavené faktury) najdete v § 33 zákona o DPH.
V § 33 ZDPH stojí, že na dokladu musí být (cituji):

j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko
k) pokud je daň ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropských společenství, nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba, které je služba poskytnuta.

První bod (j) nevím a co se týče druhého, v jiných vláknech tohoto fóra jsem viděl odkaz na § 64, ale já nevyvážím zboží. Mohla byste prosím poradit, jaké odstavce to budou v mém případě, případně jaká formulace se běžně používá?

Jinak, můj anglický partner koukal divně na fakturu, kde nebylo žádné DPH. Mám mu tam napsat VAT = £0.00 nebo mám zapsat jednoduše Amount bez nějakého VAT a potom dolů slovně doplnit poznámku, že povinnost započítat DPH má on?

Díky moc.
Místo plnění se přechyluje do Anglie podle § 9, odstavce 1 zákona 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Můžete použít formulaci:
The place of supply is considered to be in your country pursuant to Section 9 (1) Value Added Tax Act No. 235/2004 Coll. The person to whom the service is rendered is liable to declare and pay VAT in his country.

Na faktuře by měl být pouze základ daně, tedy cena vaší služby a žádné VAT. Ale jestli partner divně kouká a chce vidět nějaké DPH, tak mu tam klidně namalujte nulu, o nic nejde:-) Hlavní je upozornění, že má povinnost přiznat a zaplatit daň.
IP zaznamenána

Borek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #9 kdy: Únor 15, 2010 »

Díky moc za odpověď.
IP zaznamenána

obsach

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #10 kdy: Srpen 15, 2010 »

Dobrý den,
mám podobný, ale bohužel ne stejný problém jako \"Borek\", takže mám zrovna s FÚ řízení kvůli nejasnosti ve čtvrtletním hlášení

Vedu jednoduché účetnictví (to nejjedodušší, řekl bych). Živím se jako programátor na volné noze, kromě českých zákazníků mám i jednoho anglického. Přihlásil jsem se letos (právě kvůli němu) jako plátce DPH. Jestli dobře chápu problém, při běžných fakturách vystavených na cizího neplátce odvádím DPH já, při vystavení na plátce odvádí DPH příjemce čili mě to nezajímá. Potlačuju údiv nad tím, že má faktura v obou případech vypadá stejně.

Vystavil jsem tři faktury, ovšem zálohové. Samozřejmě bez daně. Kontrakt je před dokončením a konečnou fakturou.
Problém je v tomto :
 - můj zákazník je sice podnikatelský subjekt, ale nebyl ve Velké Británii plátcem daně
 - při konečné faktuře už plátcem daně bude, konečná faktura bude v jiném čtvrtletí než některé ze záloh

Dotazy :
1. Musím se zabývat DPH ze záloh z doby, kdy můj zákazník nebyl v GB plátce daně, neboli mám je uvádět ve čtvrtletním hlášení, nedejbože odvádět z nich DPH ?
2. Jak v tom případě zanesu do hlášení DPH z konečné faktury ?

Děkuji za brzkou odpověď

P.S. Jeden dotaz pod čarou : pokud můj zákazník nebyl plátce DPH, vztahovala se na mě povinnost přihlásit se jako plátce DPH nebo to šlo principiálně o pár měsíců odložit, až se plátcem DPH stal ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinná registrace od 1.1.2010 - pár dotazů
« Odpověď #11 kdy: Srpen 16, 2010 »

Vystavování faktur:
a) do českých luhů a hájů vždy s DPH bez ohledu na osobu objednatele
b) do třetí země (mimo EU) téměř vždy bez DPH bez ohledu na osobu objednatele
c) do EU osobě povinné k dani (firmě, podnikající fyzické osobě, plátcům i neplátcům) bez DPH, budou si zdaňovat sami. Do EU osobě nepovinné k dani (nepodnikajícímu občanu) s českou daní.

1. DPH z přijatých záloh nemusíte odvádět (daň bude odvedena v Anglii), ale hodnota přijaté úplaty (zálohy) měla být uvedena v přiznání k DPH _ vizte § 24a ZDPH a pokyny k ř. 21 přiznání v tom čtvrtletí, ve kterém jste přijal zálohu. Co se týká souhrnného hlášení, tak to byste měl podle § 102 ZDPH podat, pokud jste uskutečnil POSKYTNUTÍ služby, to znamená až při jejím skutečném poskytnutí, které může nastat například až při předání celého úkolu, záleží na znění smlouvy s objednatelem.

2. Do přiznání k DPH zálohy v tom čtvrtletí, ve kterém jste je přijal a doplatek v tom čtvrtletí, ve kterém jste vystavil daňový doklad. Do souhrnného hlášení až celkové plnění, ale pokud byste do SH uváděl postupně zálohy a doplatek, aby vám hrálo SH s řádkem 21 přiznání, tak se podle mého názoru nic neděje.

K dotazu pod čarou:povinná registrace vznikne tím, že poskytnete službu osobě povinné k dani do EU a je jedno, jestli tato osoba je v tu chvíli plátcem, či nikoliv. Stačí, že je osobou povinnou k dani, tedy jakoukoliv fyzickou, či právnickou osobu, nebo i veřejnoprávním subjektem, která samostatně uskutečňují ekonomickou činnost. Pokud jste unijnímu zákazníkovi účtoval v roce 2010 zatím jen zálohy, tak bylo (podle mého názoru) možné odložit vaši registraci až na den dokončení zakázky, ale záleží i na smlouvě, kterým dnem považujete službu za poskytnutou.
IP zaznamenána
Stran: [1]