Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: účtování přefakturace  (Přečteno 8848 krát)

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
účtování přefakturace
« kdy: Prosinec 22, 2009 »

Dobrý den, moc prosím o pomoc. Jak účtovat přefakturace? Občas přefakturováváme nějaké služby nebo materiál. Vždy uplatníme DPH na vstupu, poté vystavíme fa..DPH odvedeme. Částky jsou vždy stejné a služby či materiál nakupujeme svým jménem a na svůj účet. Je třeba účtovat rozvahově nebo výsledkově? Nebo mám na výběr?
Třeba: 315A,343/321 a potom 311/315A,343
nebo: 5xx,343/321 a potom    311/6xx,343
nebo 5xx,343/321 a potom     311/5xx,343
 nebo ještě nějak jinak??
A pokud použiji 5,6..mám si zřídit nějaký samostatný analytický účet spec. pro přefakturace třeba 548A a 648A, nebo vždy účtovat na příslušné nákladové účty dle druhu (materiál, služby, zboží atd). Moc děkuji, budu moc vděčná za odpověď, nemohu se dobrat nějakého výsledku, každý to dělá jinak :-) Ve finále HV mi to samozřejmě nezmění, ale chtěla bych postupovat tak, aby mi to při kontrole nikdo nenapadl.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
účtování přefakturace
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Vyjadřuji pouze svůj osobní názor.

Z pohledu DPH: pokud přiznáváte daň na výstupu, tak není co řešit. Je přitom jedno, jestli účtujete rozvahově, nebo výsledkově.

Z pohledu účetního: přefakturace byste měla účtovat rozvahově, pokud to je možné, abyste si nezkreslovala obrat. Pokud výsledkově, tak bych neúčtovala o výnosech, raději o snížení nákladů: 5xx,343/321 a potom 311/5xx,343
Náklady bych účtovala na příslušné nákladové účty podle druhu (501, 502, 518 ...).

Pokud použijete pětkové a šestkové účty (předem neznáte částky, které budete přeúčtovávat), tak by bylo vhodné vytvořit si k nim analytiku pro přefakturace.

Postup při přefakturaci řeší ČÚS č. 019, bod 3.1.3 (kopíruji):
3.1.3. Pokud ve vyúčtováních (fakturách) za přijaté služby nebo nákladech zúčtovaných podle jiných dokladů budou zahrnuty také částky, které nepatří do nákladů účetní jednotky (například soukromé telefonní hovory, přepravné, nájemné, elektrický proud apod.), lze postupovat takto:
a)
zjistí-li se před zaúčtováním příslušných vyúčtování (faktur) nároky, které mají pracovníci, popřípadě jiné účetní jednotky uhradit, částky takových nároků se zaúčtují přímo na příslušné účty účtové třídy 3,
b)
nezjistí-li se tyto částky před zachycením příslušných vyúčtování (faktur), zaúčtují se částky na příslušné účty účtové třídy 5. O dodatečně přijaté náhrady nebo vyúčtované nároky na ně na účtech v účtové třídě 3 se sníží zachycené náklady v účtové třídě 5,
c)
u účetních jednotek, které poskytují služby (například v cestovních kancelářích, ve veřejném stravování), se v nákladech v účtové třídě 5 účtují celé částky faktur či jiných dokladů a tržby za poskytnuté služby se vyúčtují v účtové třídě 6.
IP zaznamenána

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
účtování přefakturace
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 30, 2009 »

Dobrý den, paní Zdeno, moc Vám děkuji, vytrhla jste mi trn z paty.... :-)
přeji Vám hezký, klidný a veselý nový rok. N.
IP zaznamenána
Stran: [1]