Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH u pronájmu  (Přečteno 3658 krát)

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
DPH u pronájmu
« kdy: Říjen 26, 2009 »

Manželé vlastní nebytové prostory, nezahrnuté do OM firmy, manžel podniká, je plátce DPH, manželka byla do dubna letošního roku jako spolupracující osoba, nyní je nezaměstnaná, příjmy z pronájmu dle §9 chce zahrnout do svého DP za rok 2009. Pokud tyto příjmy přesáhnou 1 milion Kč, musí se ona stát plátcem DPH? Lze rozdělovat příjmy jako spolupracující osoba pouze za část roku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
DPH u pronájmu
« Odpověď #1 kdy: Listopad 02, 2009 »

Pokud se nejedná o krátkodobé pronájmy (nejdéle na 48 hodin), nebo o pronájem garáží, pak se manželka nestane plátcem DPH ani při dosažení obratu 1 mil. Kč. Pronájem nebytových prostor je osvobozen od daně podle § 56/3 ZDPH.

Příjmy a výdaje je možné rozdělit na spolupracující osobu i v případě, že spolupráce trvala jen po část zdaňovacího období. Maximálně 45.000,- zisku za každý započatý měsíc spolupráce.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
DPH u pronájmu
« Odpověď #2 kdy: Březen 19, 2010 »

A jak by to, prosím. bylo v případě, že nebytové prostory bude pronajímat manžel, plátce DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
DPH u pronájmu
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2010 »

Neplátci bez DPH. U plátce se může rozhodnout, že uplatní daň. Upravuje § 56 ZDPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]