Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: jak s nemocenskym pojistenim?  (Přečteno 5510 krát)

rabul

  • Host
jak s nemocenskym pojistenim?
« kdy: Říjen 12, 2007 »

ziji 25 let v nemecku a pristi rok uvazuji o prestehovani zpet do rodne vlasti.
je mi 51 let, jsem fotograf a celou dobu dobrovolne pojisten u nemecke zdravotni pojistovny.
hledal jsem uz casto v internetu nejako odkazy na nemocenske pojisteni v cechach pro umelce na volne noze
ale nikde jsem nic nenasel. muze mi nekdo rici, jak postupovat a kolik v cechach takove pojisteni stoji?  kde se dovim vice? dekuji za ochotu a posilam pozdravy z berlina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
jak s nemocenskym pojistenim?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 13, 2007 »

Upřesněte, prosím, zda se Vám jedná o zdravotní pojištění, ze kterého je pojištěnci hrazena lékařská péče (například operace), nebo o nemocenské pojištění, ze kterého čerpáte nemocenské dávky (peníze) v době pracovní neschopnosti. V ČR jsou to dvě různá pojištění. U zdravotního pojištění bude hrát roli i fakt, zda budete mít v ČR trvalý pobyt. U nemocenského pojištění umělce na volné noze budete mít možnost dobrovolného pojištění v rámci  povinného sociálního pojištění (od roku 2008 už  ? tuším ? bude sociální pojištění povinné i pro osoby, které nevykonávají svobodné povolání soustavně),  nebo se pojistíte u některé komerční pojišťovny na tzv. denní dávku v nemoci.
IP zaznamenána

rabul

  • Host
jak s nemocenskym pojistenim?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 13, 2007 »

dekujin za rychlou odpoved.jednalo by se o pojisteni pouze na hrazeni lekarske pece - zadna nemocenska! trvaly pobyt mam stale v ceske republice, pres to ze ziji a dane platim v nemecku. nekde jsem cetl, ze v cesku musim platit take socialni pojisteni, kdyz chci pojisteni nemocenske, jeto pravada, ze samotne nemocenske pojisteni neni mozne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
jak s nemocenskym pojistenim?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 13, 2007 »

Tak napřed zdravotní pojištění (na hrazení lékařské péče):
Pro občany s trvalým pobytem v ČR je povinné. Můžete si vybrat zdravotní pojišťovnu, u které se přihlásíte jako pojištěnec. Seznam zdravotních pojišťoven najdete třeba zde:  http://www.firmy.cz/Banky-a-financni-sluzby/Pojistovaci-sluzby/Zdravotni-pojistovny
Zpočátku zřejmě nebudete zaměstnancem, ani osobou samostatně výdělečně činnou a budete registrován jako osoba bez zdanitelných příjmů. Povinné pojistné, které musíte hradit, činí v současné době 1.080,- Kč měsíčně a bude tomu tak zřejmě i v roce 2008, pokud nedojde ke zvýšení minimální mzdy. Pokud byste začal podnikat (stanete se osobou samostatně výdělečně činnou), pak je minimální měsíční platba 1.360,- Kč měsíčně a od roku 2008 lze očekávat její zvýšení. Během prvního roku podnikání odvádíte minimální zálohy na zdravotní pojištění, konečná výše povinného pojistného je stanovena z rozdílu mezi příjmy a výdaji za příslušný rok  více zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Nemocenské pojištění:
Na to, abyste byl nemocensky pojištěn, si nemusíte platit sociální pojištění. Nemocenské pojištění na denní dávku v nemoci Vám nabídne kdejaká komerční pojišťovna a za podmínek, které si dohodnete. Není však možné samostatné nemocenské pojištění u České správy sociálního zabezpečení, pokud u ní nejste sociálně pojištěn. Obávám se ale, že od roku 2008 budou povinně účastni sociálního pojištění i umělci na volné noze. Přesnější informace by Vám - možná - podala Česká správa sociálního zabezpečení.
IP zaznamenána
Stran: [1]