Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Vklad vozidla  (Přečteno 17773 krát)

HorakovaPe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
Vklad vozidla
« kdy: Říjen 05, 2009 »

Dobrý den,
jak se prakticky vloží soukromé vozidlo do podnikání? Jenutno dojít naregistr s živnostenským listem a nechat ho přepsat na IČ? A v účetnictví ho ocenit v ceně obvyklé jeho stáří ?
Děkuji
za odpověď,
Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #1 kdy: Říjen 07, 2009 »

U fyzické osoby je jedno, jestli má auto napsané na IČ, nebo na rodné číslo, na registr vozidel tedy nemusíte.
V účetnictví bych auto ocenila cenou obvyklou (třeba průměrem cen, za kterou nabízejí vozidlo shodného typu a stáří nejbližší autobazary) a zaúčtovala 022/491. Nezapomeňte na silniční daň.
IP zaznamenána

littlemill

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vklad vozidla
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2009 »

Dobry den,
Jsem OSVČ,
 v lednu 2010 odkoupim 9 let staré vozidlo od svého otce za 80000,-. , které hodlám využívat pro podnikání.
Mohu v letech 2010 a 2011 odpisovat toto vozidlo po 40tis.? Je nutné při uplatnění odpisů na vozidlo znalecký
posudek na hodnotu vozidla při jeho koupi? Nebo stačí doklad v podobě kupní smlouvy mezi mnou a mým otcem?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #3 kdy: Říjen 31, 2009 »

Znalecký posudek nepotřebujete, stačí doklad v podobě kupní smlouvy. Cena vozidla by měla alespoň přibližně odpovídat ceně, kterou by si sjednaly nezávislé osoby v běžných obchodních vztazích (například  ceně, za kterou byste stejné či obdobné vozidlo koupil v autobazaru).

Mimořádné odpisy nelze v tomto případě použít, neboť nejste prvním vlastníkem vozidla. Budete odpisovat po dobu 5 let, můžete zvolit rovnoměrné, nebo zrychlené odpisy.
IP zaznamenána

thejduk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vklad vozidla
« Odpověď #4 kdy: Listopad 23, 2009 »

Dobry den, jsem OSVČ,  Pokud zakoupím vozidlo (ojeté)  nyní tak se dá odepsat letos 1/5 vozu  nebo jenom pomerna cast tedy za listopad a prosinec 2/12 ?
Dale pak je doufam pravda, ze mohu odepsat jenom 80% ceny jakmile zacnu uplatnovat 4000,- jako pausalni nahradu (auto budu pouzivat i soukrome).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #5 kdy: Listopad 23, 2009 »

Uplatníte si celkový roční odpis. Pokud zvolíte rovnoměrné odpisování, tak to bude 11% vstupní ceny auta, pokud zvolíte zrychlené odpisování, tak si za rok 2009 uplatníte odpis ve výši 20% vstupní ceny auta. Pokud budete auto používat k podnikání, tak je třeba, abyste se přihlásil k silniční dani. U auta vloženého do obchodního majetku, které používáte k podnikání i k soukromým účelům, si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu (zahrnuje pohonné hmoty a parkovné) ve výši 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto využíval k podnikání. V tom případě budete muset zkrátit vypočítaný odpis hmotného majetku o 20% a ostatní výdaje, spojené s autem (opravy, mytí, dálniční známka, pojistné atd.) též krátit o 20%.
IP zaznamenána

Jitulilie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vklad vozidla
« Odpověď #6 kdy: Březen 04, 2010 »

Dobrý den,

prosím o radu ohledně vložení auta do podnikání. Jsem osvč, neplátce, DE. 18.2.2010 jsem zakoupila starší vozidlo v ceně 14.000,-, pojištění jsem si sjednala 3.3.2010. Toto vozidlo bylo bourané a nyní se opravuje, než bude moci na evidenci a zápis ( to předpokládám cca kolem 10.3.2010)
1. Od kdy mohu vložit vozidlo do OM?
2. Jakým způsobem mohu uplatnit výdaje na pořízení (nákup, pojištění, oprava)? mohu je vložit do výdajů, i když třeba budou vynaloženy před datem vložení vozidla do OM? nebo mohu vložit vozidlo do OM dříve než půjdu na přepis?
3. Od kdy je třeba zaregistrovat se k placení siolniční daně?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #7 kdy: Březen 24, 2010 »

1. Až bude schopné provozu na pozemních komunikacích.
2. Kolik bude stát oprava?
3. Od měsíce, ve kterém vozidlo začnete opravdu používat k podnikání.
IP zaznamenána

Jitulilie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vklad vozidla
« Odpověď #8 kdy: Březen 24, 2010 »

Děkuji moc za odpověď.
Oprava stála cca 7.000,- Ještě bych měla jeden zpřesňující dotaz, vozidlo jsem zaregistrovala ke dni 19.3.2010, mohu za měsíc březen použít plný paušální výdaj na PHM nebo je potřeba jej krátit, v závoslosti na tom, že nebylo provozu schopné celý měsíc?
Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #9 kdy: Březen 25, 2010 »

Pořizovací cena auta bude nižší, než 40.000,- Kč, takže všechny výdaje (nákup, oprava, STK, pojištění) dávejte rovnou do daňových výdajů už při úhradě. Pak si někde vysčítejte, kolik vás auto přibližně stálo, sečetla bych nákup, opravu a STK a v této ceně zapište si je do seznamu (na kartu) drobného majetku.

Za březen nebudete moci použít paušální výdaj na dopravu, ba ani krácený. Auto musí být využíváno celý kalendářní měsíc.

Snad jedině v březnu použít skutečné výdaje a spolehnout se, že správce daně při případné kontrole uslyší na závěry KV KDP, zápis najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02BB5EF9-A0CC149D/cds/KVKDP9122009.pdf
Podle MF totiž musíte celý rok u jednoho vozidla používat paušál, nebo skutečné výdaje, v rámci jednoho zdaňovacího období nelze kombinovat.
IP zaznamenána

jkav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Vklad vozidla
« Odpověď #10 kdy: Květen 27, 2010 »

Dobry vecer, napada me dotaz ohledne auta. SRO zakoupila starsi vuz v cene 48000. Je nutne tento automobil poridit jako IM a odepisovat dle 2 odp. skupiny?
dekuji, jana
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Vklad vozidla
« Odpověď #11 kdy: Květen 28, 2010 »

Ano, přesáhlo to 40 tisíc, viz http://www.jakpodnikat.cz/hmotny-majetek.php
IP zaznamenána

Makadam

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vklad vozidla
« Odpověď #12 kdy: Červenec 12, 2012 »

Dobrý den,
před cca dvěma lety jsem zakoupil vozidlo (přepsáno na IČO), avšak nebylo nikdy uvedeno v podnikání.
Nyní jsem se rozhodl jej tam vložit. Je možné mít nárok na odpočet DPH? Hodnotu vozidla mi vyčíslil soudní znalec na 190 tisíc Kč.
Bylo mi řečeno, že si mohu dát do nákladů JEN provoz + odpočet DPH z nafty a oprav. V tu chvíli však vložení auta do podnikání nemá cenově valný smysl (silniční daň, poplatky za odhad aj.)
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vklad vozidla
« Odpověď #13 kdy: Červenec 12, 2012 »

Nárok na odpočet DPH není, při vložení vozidla do OM jste nepřijal zdanitelné plnění (to jste přijal při pořízení vozidla před dvěma lety).

Do nákladů si můžete dát kromě nákladů na provoz a opravy též odpisy hmotného majetku.

Odpočet DPH z nafty a oprav, který jste uplatnil v rámci přiznání k DPH,  není daňovým nákladem /výdajem/.
IP zaznamenána

Irena Marie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Vklad vozidla
« Odpověď #14 kdy: Červenec 15, 2012 »

Dobrý den, mám pár dotazů ohledně zaúčtování osobního vozidla k podnikání : OSVČ-fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci:

Osobní auto Hyundai - nové -koupené nyní v červnu 2012 za částku 395.817,- Kč bez DPH, daň 20% = 79.163,- Kč - celkem cena 474.980,- Kč.

Částka financována klientem je 100.OOO,- Kč v hotovosti, na zbylých 374.980,- Kč byl vzat úvěr (nikoli leasing)  od UniCredit na základě Smlouvy o zajištění závazku převodem práva - zajišťovací převod vlastnického práva, kde OSVČ je jen provozovatelem a UniCredit je vlastníkem auta. Splátkový kalendář na 60 měsíců a splátka je variabilní (každý měsíc jiná částka úroku a jiná částka úmoru(asi jistiny), napr. v červenci je úrok 3.330,- Kč a úmor 4.759,- Kč, celkem splátka 8.089,- Kč. Pojištění auta ve splátce není, OSVČ platí zvlášť, samostatně mimo úvěrovou splátku - a je v částce 3.011,- Kč čtvrtletně.

1) Když jde o osobní auto, tak DPH při pořízení vozidla neuplatním? U jakých aut se dá DPH uplatnit? Jen u nákladních?

2) Auto zařadím na kartu do majetku nebo na kartu předmětu nájmu? Asi do majetku, že?

3) Úvěr dám do závazků  a budu ho 60 měsíců umořovat splátkami, z čehož jistina je nedaňový výdaj a úroky daňový?

4) Záloha 100.000,- Kč, uhrazená OSVČ v hotovosti - zaúčtuji jako nedaňový výdaj?

5) Jednou ročně uplatním odpisy HM ? Podle toho, jestli se rozhodnu pro rovnoměrné nebo zrychlené odpisování?

Děkuji moc za odpověď. Celý den hledám v zákonech a už jsem z toho tak popletená, že jsem to vzdala a dovolila jsem se obrátit se na Vás.

   Irena Marie
IP zaznamenána
Stran: [1] 2