Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o pracovní činnosti  (Přečteno 1900 krát)

Jarmila7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o pracovní činnosti
« kdy: Září 20, 2009 »

Jsem evidovaná na Úřadu práce a je mi 55 let. Již nepobírám žádnou podporu. Úřad práce mi platí sociální a zdravotní pojištění. Mám možnost pracovat na dohodu o pracovní činnosti, výdělek budu mít do 4000,-Kč. Musí za mne zaměstnavatel odvádět zdravotní a sociální pojištění a odvádět daň z příjmu? Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #1 kdy: Září 21, 2009 »

Z dohody o pracovní činnosti bude zaměstnavatel odvádět zdravotní i sociální pojištění. Pokud podepíšete prohlášení k dani, tak daň z příjmů bude nulová, bez podepsaného prohlášení odvede zaměstnavatel srážkovou daň ve výši 15%. Uzavřete raději dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí žádné pojistné.
IP zaznamenána

aandilekk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #2 kdy: Listopad 12, 2009 »

Dobrý den, zajímalo by mě, když žena pracuje jako brigádnice a je nahlášena na úřadu práce, ale podporu ji zamítly, aby si platila sociální a zdravotní pojištění?
Zajímá mě to, z toho důvodu, že jedna známá tvrdila, že jí volali, že musí zaplatit soc. a zdrav. pojištění ještě ten den.
Já si myslím, že je to naprostý nesmysl.
Děkuji za odpověď
S pozdravem Michaela
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #3 kdy: Listopad 14, 2009 »

Jestli pracovala na černo, nebo ve větším rozsahu, než dovoluje zákon o zaměstnanosti, tak jí mohli vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání. Sociální pojištění není povinné, takže nevidím důvod, proč by si je měla platit. Pokud měla uzavřenou dohodu o provedení práce, pak by si (při vyřazení z evidence ÚP) musela sama platit zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]