Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podvojene nebo jednoduche?  (Přečteno 6819 krát)

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« kdy: Září 14, 2009 »

Dobry den

Jsem cizinec (z Beloruska). Od roku 2008 mam zivnostensky list. Byl jsem zapsan take v obchodnem rejstriku (jenom jako cizinec, který neměl trvalý pobyt ) jako fizicka osoba a mam ICO. Vedu DE.
V cervenci 2009 jsem dostal trvaly pobyt a na Zivnostenskem Urade rekli, ze ted\' se muzu vymazat z obchodniho rejstiku. Ani Fin. urad ani samotny Obchodni rejstrik ale nebyli schopni rict jestli je to tak.
Takze otazky jsou:
1) muzu li se vymazat z OR a zustane li me ICO (Zivnostensky list nechavam a pokracuju dal ve sve cinnosti)?
2) jestli mam vest podvojene ucetnictvi kdyz jsem zaregistrovany v OR a nebo muzu vest jednoduche (prijem za rok neprekracuje 500tis Kc)?

Predem dekuju
Anton
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2009 »

Na živnostenském úřadě vám to řekli správně, můžete požádat o výmaz z obchodního rejstříku.  
Jako zahraniční osoba  (osoba s bydlištěm mimo území ČR a EU) jste musel být zapsán v obchodním rejstříku podle § 34/1/b) obchodního zákoníku, jinak byste nesměl na území ČR podnikat.
Nyní, když jste získal povolení k trvalému pobytu v ČR a už nejste zahraniční osobou a můžete podat návrh na výmaz z OR podle § 34, odstavce 4, obchodního zákoníku.

Pro vaši informaci kopíruji znění § 34/4 Obch.zák.:
 (4) Fyzická osoba, která přestala splňovat podmínky, na jejichž základě byla povinna podat návrh na zápis do obchodního rejstříku podle odstavce 3, může podat návrh na výmaz z obchodního rejstříku.

Formulář návrhu na výmaz z obchodního rejstříku najdete např. zde:
http://portal.justice.cz/justice2/ms/ms.aspx?j=33&o=23&k=2299&d=47038
v tabulce dokumentů ke stažení hledejte společný formulář pro výmaz z rejstříku.

Živnostenské oprávnění vám zůstává, nyní už vám ho vydají na dobu neurčitou. Ponecháte si IČ a pokračujete dál ve své činnosti jako fyzická osoba nezapsaná v OR.

Podle zákona o účetnictví máte povinnost vést podvojné účetnictví a to minimálně po dobu 5 let, tedy za roky 2008 až 2012. Zkuste se ještě domluvit na FÚ, jak moc na vás budou přísní a zda budou vedení účetnictví vyžadovat. Mám zkušenost, že Ukrajinec podal daňové přiznání, ve kterém uplatnil výdaje procentem z příjmů. Účetnictví nevedl (ba ani daňovou evidenci nevedl), takže k přiznání nepřiložil povinné přílohy (rozvahu a výsledovku) a nic se nestalo. FÚ byl zřejmě rád, že vůbec nějaké přiznání dostal a nic víc neřešil.

Upozorňuji, že i poplatník vedoucí účetnictví může uplatnit výdaje procentem z příjmů, pokud to pro něho bude daňově výhodnější. Informace o výdajích procentem z příjmů čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php
IP zaznamenána

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2009 »

Tomu rikam skvela odpoved\'! Dekuju moc.
Jenom chci upresnit - takze podle zakonu byla to chyba, ze uz druhy rok vedu DE? Ptal jsem se ucetni, a bylo me receno, ze mam na vyber - ucetnictvi a nebo DE...
Hezky vecer
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #3 kdy: Září 16, 2009 »

Ano, byla to chyba. Podle § 1, odstavce 2, písmene d) zákona o účetnictví jste povinen vést účetnictví, neboť jste fyzickou osobou, která je jako podnikatel zapsána v obchodním rejstříku. Podle § 4, odst. 7 téhož zákona můžete ukončit vedení účetnictví nejdříve po uplynutí pěti po sobě jdoucích účetních obdobích, ve kterých jste vedl účetnictví.

Podle zákona nemáte sice na výběr, ale rozumný finanční úřad vás nebude kvůli nevedení účetnictví nijak popotahovat. A váš FÚ zřejmě rozumný je, jinak by se ozval už při podání daňového přiznání za rok 2008. Osobně nedoporučuji vést daňovou evidenci (tedy prokazovat skutečné výdaje), neboť základ daně a tím i vaše daňová povinnost se jinak stanoví při vedení DE a jinak při vedení účetnictví a může tu proto hrozit daňový doměrek. Spíš bych doporučila uplatnit výdaje procentem z příjmů, tam bude základ daně stejný, ať už vedete účetnictví, nebo jen evidenci příjmů. Jediné, co by vám pak teoreticky mohlo hrozit, je pokuta za nevedení účetnictví.
IP zaznamenána

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #4 kdy: Září 17, 2009 »

Jeste jednou dekuju
Doufam, ze prilis Vas neobtezuju otazkama.
Prave, ze za rok 2008 jsem uplatnoval vydaje pousalne (50% z prijmu), takze predpokladam, ze zadny nedoplatek nevznikl a danovy domerek by hrozit nemel.
Nevite nahodou kolik cini pokuta za nevedeni ucetnictvi? pripadne, kde to muzu najit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #5 kdy: Září 17, 2009 »

Neobtěžujete:-)
Sankce za nevedení účetnictví se stanoví podle § 37/1 zákona o účetnictví. Je možné (nikoliv nutné) uložit pokutu až do výše 6% hodnoty aktiv celkem. Nelze-li hodnotu aktiv zjistit z předchozí účetní závěrky, stanoví ji FÚ kvalifikovaným odhadem. Ale opravdu si myslím, že můžete zůstat v klidu.  

V roce 2009 můžete uplatnit paušální výdaj ve výši 60% příjmů.
IP zaznamenána

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #6 kdy: Září 18, 2009 »

Dekuju moc. Opravdu jste mne velice pomohla. Konecne budu mit klid :)
Hezky vikend
IP zaznamenána

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 06, 2009 »

Dobry den. Zase potrebuju radu odbornika ))  
Uz jsem rozhodl, ze od roku 2009 budu vest podvojene ucetnictvi (ale predpokladal jsem, ze vydaje budu i nadale uplatnovat procentem z příjmu). Na FU me potvrdili, ze jako cizinec mimo EU (i kdyz uz mam v CR trvaly pobyt) mam povinnost vest podvojene ucetnictvi, ale zaroven upozornili, ze pri podvojenem ucetnictvi uz nemuzu uplatnovat vydaje procentem z příjmu... (
Takze ted jsem uplne zmateny, muzu-li uplatnit paušální výdaj ve výši 60% příjmů nebo nikoliv?
Dekuju
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 06, 2009 »

Ale to víte, že můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů:-)
Upozorněte svého správce daně na Pokyn D - 300 (měl by ho, sakra, znát!!) k § 7, odst. 9, bod 3., který říká (kopíruji):

Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník vedoucí účetnictví. Pro účely daně vychází z evidence příjmů, tj. včetně přijatých záloh (nikoli pohledávek).

Povinnost vést účetnictví nemáte proto, že jste cizinec (tím, že jste získal povolení k pobytu přestáváte být pro tyto účely cizincem), nýbrž proto, že vám zákon o účetnictví ukládá povinnost vést účetnictví minimálně 5 let. Pak teprve budete moci přejít na daňovou evidenci, případně jen na paušální výdaje.
IP zaznamenána

5stars

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 07, 2009 »

Zdeno, dekuju moc! Jako vzdy, vzorna odpoved\' :)
Hezky vecer a stastny novy rok
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 07, 2009 »

Děkuji, nápodobně:-)
IP zaznamenána

Lameaux

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #11 kdy: Březen 21, 2012 »

Dobry den,

potreboval bych poradit ohledne vymazu OSVC z OR. Pri ukonceni zivnosti se k zadosti o vymaz priklada souhlas spravce dane. Je tomu tak i v pripade, kdyz cizinec, co ziskal trvaly pobyt v CR, chce pozadat o vymaz z OR?

Existuje nejaky formular nebo vzor zadosti o souhlas spravce dane s vymazem z OR v pripade zruseni nepovinneho zapisu do OR?

Predem dekuji za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podvojene nebo jednoduche?
« Odpověď #12 kdy: Březen 21, 2012 »

Dobrý den, potřebný formulář najdete na stránkách ministerstva spravedlnosti zde:
http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2299&d=47038
Jsou to procesní formuláře (1. tabulka), formulář se jmenuje Výmaz z rejstříku (druhý shora). Je tam i návod k vyplnění.

Podle mého názoru by měla stačit jediná příloha a to sdělení o doručovací adrese na území České republiky nebo zmocněnce pro přijímání písemností s doručovací adresou v České republice.

Souhlas správce daně nepotřebujete.
IP zaznamenána
Stran: [1]