Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: občasná výpomoc a odměny  (Přečteno 8381 krát)

Petrpapa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
občasná výpomoc a odměny
« kdy: Září 07, 2009 »

Dobrý den.
Mám malou firmu, většinu prací zvládám sám s manželkou. Vedu daňovou evidenci. Občas však potřebuji pomoc.  Provést větší zakázku či složit a uklidit materiál a podobně. K těmto pracem jsem vždy uzavíral Dohodu o provedení práce s vhodnými pracovníky (příbuzní, známí) daněnou srážkovou daní 15%.
Slyšel jsem, že je možno uzavřít nějakou jinou dohodu? Snad tzv. sousedskou výpomoc. Kdy bych mohl celou odměnu, nedaněnou, vyplatit pracovníkovi, pro mne by to byl daňový výdaj a ani on to nemusel do svého daňového přiznání uvádět. Přitom by bylo vše legální, bez problémů s FÚ či jinou institucí. Někteří co pro mne tyto příležitostné práce vykonávají jsou starobní důchodci, někteří zaměstnanci v pracovním poměru. Je přitom nějaký limit ve výši odměny?
Děkuji za názor a odpověď.
Míla
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
občasná výpomoc a odměny
« Odpověď #1 kdy: Září 08, 2009 »

Sousedská výpomoc, tak to neznám, snad paní Zdena....Já bych navrhla při zaměstnávání důchodců dohodu o provedení práce, neodvádí se z ní zdravotní ani sociální, a když Vám důchodce podepíše \"prohlášení   poplatníka\", uplatníte mu slevu na dani každý měsíc ve výši 2070,-. Jen upozorňuju, že na dohodu o provedení práce nesmí odpracovaná doba za rok přesáhnout 150 hodin. Ale to si snad uhlídáte. Výše odměny může být jakákoli. Pokud by měsíční odměna za dohodu činila v hrubém 13.800,- z toho zálohová daň 15% dělá 2070,- snížená o daňovou slevu Vám  vyjde 2070-2070, tedy nula. Žádná daň se neodvání, a zaměstnanec by v tomto příkladu dostal 13800,- výplatu. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
občasná výpomoc a odměny
« Odpověď #2 kdy: Září 08, 2009 »

Sousedskou, nebo občanskou výpomocí je zřejmě myšleno uzavření smlouvy (např. o dílo nebo smlouvy příkazní) podle občanského zákoníku. Nesmí se jednat o zastřený pracovněprávní vztah, práce nenese znaky závislé činnosti (fyzická osoba nemá vůči plátci obdobné postavení, jako zaměstnanec, odměna jí není vypočítána podle délky pracovní doby, nebo obdobným způsobem, běžným při odměňování v pracovněprávních vztazích, nejsou jí poskytovány pracovní pomůcky, materiál, nebo stroje potřebné pro výkon činnosti).

Podnikatel vyplatí nezdaněnou odměnu s tím, že zdanění je na příjemci. Pokud se u příjemce jedná o příležitostnou (jednorázovou, nahodilou, neopakující se) činnost, pak není povinen příjem přiznávat, pokud souhrn takovýchto příležitostných příjmů nepřesáhne částku 20.000,- Kč za rok.
IP zaznamenána
Stran: [1]