Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zřízení živnosti - lékárna  (Přečteno 7538 krát)

suchyra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zřízení živnosti - lékárna
« kdy: Červenec 08, 2009 »

Dobrý den.
Rád bych začal podnikat jako fyzická osoba - OSVČ, konkrétně provozovat zdrav. zařízení - lékárnu.
Mám několik otázek, prosím o zodpovězení, pokud je to tedy možné:-)

1) Je skutečně jedno na jakém Živnostenském úřadě vyplním/podám registrační formulář?
(není tedy nutná místní příslušnost k trvalému bydlišti, provozovna totiž bude v jiném kraji)
2) Je lékárna zařazena skutečně mezi živnosti volné, předmět podnikání: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 zákona, obor činnosti: Velkoobchod a maloobchod?
3) Je možné zřídit si živnost. oprávnění např. již nyní (z důvodu vyřizování dalších nutných povolení), přitom ale pracovat zatím stále jako klasický zaměstnanec na plný úvazek a \"rozjet\" vlastní živnost až třeba od prosince?
(zde na fóru jsem se dočet, že snad ano, tudíž oznámení CSSZ, Zdrav.poj. a asi i Finančnímu úřadu z důvodu daně z přijmu, musím podat až v prosinci?)
4) Pokud vyplním tzv. Jednotný registrační formulář na Živnost. úřadu, tak v části A - podnikatel je to jasné, ale co zbávající části jako B - Daňová registrace, C - CSSZ, D - Zdrav.poj. a E -  Oznámení prac. místa, pokud se bude vše realizovat až později?
5) Budu muset být plátcem DPH (obrat ročně přes milion kč), tzn. Příloha pro registraci plátce DPH je aktuální až také v prosinci?
6) Platí u Finančního úřadu také možnost registrovat se v místě provozování živnosti, nikoliv v místě trvalého bydliště?

Děkuji moc za případné info.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
RS
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zřízení živnosti - lékárna
« Odpověď #1 kdy: Červenec 16, 2009 »

1) Ano. Novelou živnostenského zákona byla zrušena místní příslušnost živnostenských úřadů, takže můžete ohlásit živnost na kterémkoliv ŽÚ.
2) Ano, je to tak, stačí živnost volná viz http://www.jakpodnikat.cz/zivnosti-volne.php. Ty nejdůležitější povinnosti budete muset splnit při registraci nestátního zdravotnického zařízení na Krajském úřadě (doložit vzdělání, bezúhonnost, vlastní zdravotní způsobilost, možná i odbornou způsobilost zaměstnanců, neznám všechny povinnosti, ale je toho hodně).
3) Ano, můžete mít jen živnostenské oprávnění a samotné provozání živnosti můžete zahájit později. V tom případě ale nevyplňjte části C, D a E. V části B vyplňte jen název svého místně příslušného FÚ, pod který spadáte podle místa bydliště. Také si můžete zakřížkovat registraci jen k některé dani, například pouze písmeno a) = registrace k dani z příjmů fyzických osob, tato registrace vás nezatíží žádnou povinností navíc. Registraci k ostatním daním (DPH, daň silniční, daň z příjmů ze závislé činnosti) si pak můžete doplnit na FÚ až při skutečném zahájení činnosti.
4) Části B, C, D a E nemusíte vyplňovat.
5) Ano, stačí v prosinci, dokonce se můžete registrovat až v okamžiku, kdy překročíte obrat 1 mil. Kč:-)
6) Nikoliv, musíte se registrovat podle trvalého bydliště.
IP zaznamenána

suchyra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zřízení živnosti - lékárna
« Odpověď #2 kdy: Červenec 20, 2009 »

Děkuji vřele za odpovědi.
Pokud mohu mám ještě několik dotazů, vím že se to určitě tady X-krát řešilo, bohužel z toho nejsem příliš moudrý.

1) nevím, zda není jednodušší (pokud to tedy vůbec lze?!) nyní vyplnit Jednotný registrační formulář (viz http://www.jakpodnikat.cz/jednotny-registracni-formular.php) na ŽÚ se vším všudy, a pro ČSSZ, Zdrav.poj. i Fin. úřad uvést do formuláře datum vlastního zahájení např. zmíněný prosinec, než pak vyplňovat jakoby znova pro jednotlivé instituce zvlášť formuláře - viz níže?!
Trvalé bydliště a s ním spojené úřady jsou totiž daleko, je proto poměrně složité poté osobně se dostavit, ale pokud by to vyřešil JRF...

ČSSZ - Oznámení o zahájení (opětovném zahájení) samostatné výdělečné činnosti
Zdrav.poj. - Oznámení o zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti

2) je možné v případě nutnosti změnit - posunout termín zahájení činnosti, stejně tak změnit čísla účtu, pokud se musí nahlásit již teď, protože později budou třeba jiné?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zřízení živnosti - lékárna
« Odpověď #3 kdy: Červenec 21, 2009 »

Myslím, že si zbytečně komplikujete život, vždyť vyřízení volné živnosti je otázka chvilky. Jedná se o živnost ohlašovací, to znamená, že nemusíte čekat na žádné požehnání od ŽÚ. Zkrátka jim ohlásíte (na jednotném registračním formuláři viz http://www.jakpodnikat.cz/jednotny-registracni-formular.php), že hodláte provozovat živnost a tím dnem můžete začít podnikat. Doporučuji zajít na ŽÚ osobně, aby zkontrolovali, že ohlášení nemá žádné závady.
Počkejte s vyřízením živnostenského oprávnění až do doby, než budete znát termín zahájení činnosti a pak využijte JRF pro oznámení všem dotčeným institucím.
IP zaznamenána

yorgin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zřízení živnosti - lékárna
« Odpověď #4 kdy: Srpen 24, 2009 »

ahoj protoze se jedna o podobnou zalezitost, pisu to sem
taky pracuju v lekarne, kterou budu kupovat.. aby mi banka pujcila, chce po me abych si zalozil zivnost s kodem NACE: 477300 coz je Maloobchod s farmaceutickými přípravky , nejaka nova klasifikace, driv to byla klasifikace OKEČ.. na tento kod mi banka pujci penize. na zivnostenskem uradu tuto klasifikaci neznaji. tam me muzou zridit zivnostnak na velkoobchod maloobchod nebo tak nejak..
zrejme tedy musim na kraj na odbor zdravotnictvi a dostat ico tam? a pak jit na zivnostnak?
diky
JR
IP zaznamenána

Paridys

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zřízení živnosti - lékárna
« Odpověď #5 kdy: Leden 28, 2010 »

Dobrý den,

z toho, co jsem vyčetl  mi není dost jasné zda lékárnu muže vlastnit člověk, který nemá magisterské vzdělání v oboru lekárník. Může začít obyčejný člověk podnikat zřízením si vlastní lékárny, dejme tomu, že by zaměstnal lékárníka? V zákoně 271/1949 Sb. jsem našel zmíňku pouze o tom, že lékárnu smí vést lékárník, ale jsem skutečně amatér a nevyznám se v tom. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]