Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Sleva na pojistném  (Přečteno 11802 krát)

pipa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Sleva na pojistném
« kdy: Červenec 08, 2009 »

Dobrý den,
mám otázku ohledně slevy na pojistném,pokud měl z-ec celý měsíc nemocenskou, počítám u něj slevu nebo nepočítám? Předběžně si vypracovávám mimořádné slevy (01-07/2009) a nevím jak postupovat v případě nemocneských.
Děkuji, pěkný den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #1 kdy: Červenec 09, 2009 »

Sleva není z čeho počítat. Zaměstnanec nemá mzdu, ani náhradu mzdy, není vyměřovací základ, nevznikne povinnost odvodu pojistného.
IP zaznamenána

Ladislav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sleva na pojistném
« Odpověď #2 kdy: Červenec 22, 2009 »

Dobrý den,
zaměstnanec na DPČ s výdělkem 2600,- měsíčně. Bude nárok na slevu, případně jakou?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #3 kdy: Červenec 22, 2009 »

Sleva se vztahuje na každého zaměstnance, který:
-  je účasten nemocenského pojištění
- má vyměřovací základ nižší než 1,15 násobek průměrné mzdy zaokrouhlený na celé  
  stokoruny směrem nahoru (v roce 2009 v.z. nižší než 27 100 Kč)
- jehož zaměstnání trvalo po celý kalendářní měsíc
- jehož zaměstnání mělo trvat déle než 3 kalendářní měsíce
- nevykonává zaměstnání malého rozsahu (zaměstnání, které trvalo, nebo mělo trvat alespoň 15 kal. dnů, příjem do 2.000,- Kč/měs.)
Týká se i zaměstnanců, kteří v kalendářním měsíci dosáhli nižšího příjmu, než sjednaného, například proto, že v průběhu kalendářního měsíce v něm pobírali náhradu mzdy a dávky nemocenského pojištění, měli neplacené volno, rodičovskou dovolenou apod. a z tohoto důvodu mají nižší vyměřovací základ. Za zaměstnance účastného nemocenského pojištění se též považuje fyzická osoba, které v době přerušení nemocenského pojištění (viz § 10 odst. 9 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění) byly zúčtovány příjmy z tohoto zaměstnání, které jsou započitatelné do vyměřovacího základu pro odvod pojistného.

Sleva na pojistném se nevztahuje na zaměstnance, který:
- má zaměstnání malého rozsahu
- platí pouze důchodové pojištění
- pracovní poměr netrvá celý kalendářní měsíc
- pracovní poměr nemá trvat déle než 3 měsíce
- pracovní poměr bude ukončen (např. zaměstnanci byla doručena výpověď, byla s ním
   uzavřena dohoda o rozvázání pracovního poměru nebo končí ve zkušební době).

U dohody o pracovní činnosti, která běží celý měsíc, s výdlěkem 2.600,-Kč/měs. lze dle mého názoru směle uplatnit slevu na pojistném.
Jedna dobrá duše jménem Helena umístila na internet tabulku, pomocí které si snadno vypočítáte výši slevy:
http://leteckaposta.cz/764179260
IP zaznamenána

Ladislav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sleva na pojistném
« Odpověď #4 kdy: Červenec 23, 2009 »

Děkuji paní Zdeno. Jednalo se mi o výši slevy v případě ,že vyjde sleva vyšší než 25% v.z.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #5 kdy: Červenec 25, 2009 »

Sleva může činit maximálně 25% vyměřovacího základu zaměstnance, v uvedeném případě 650,- Kč.
IP zaznamenána

evelina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sleva na pojistném
« Odpověď #6 kdy: Červenec 26, 2009 »

Vážená paní Zdeno,jako začínající podnikatelka po řádném kursu,z UP a dotací jsem vážně onemocněla ,nevím zda nebudu muset i na operaci a dělám si velke starosti .Manžel za mne platí jen nemocens.připojiš.ale podnikala jsem 2měsíce a vubec nevím kdy budu schopna pokračovat,za tak kratkou dobu jsem měla jen vydaje se zakládáním firmy ,aproto prosím o odpověd zda je možné ze zdravot.duv.přerušit podnikání,i když jsem vázána dohodou na 2roky ,nebo v opačném případě zda je možné požádat o odklad nebo tyto zaležitosti mám řešit až po ukončení PN .Mam obavy aby mi nevznikly problémy s vrácením kč za kurs,dotaci a pod Předem děkuji za odpověd Vaš novy host Evelina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #7 kdy: Červenec 28, 2009 »

Dobrý den, paní Evelino. Lituji, ale s dotacemi od ÚP nemám praktické zkušenosti. Určitě jste ale uzavřela s úřadem práce písemnou dohodu, ve které jsou uvedeny podmínky, za kterých byste byla povinna vrátit příspěvek, nebo jeho část. Zkuste dohodu pečlivě pročíst, nebo se informujte přímo na ÚP, co považují za porušení podmínek dohody.

Kdyby vám na ÚP uznali přerušení živnosti ze zdravotních důvodů, tak raději dlouho neotálejte a živnost přerušte, abyste zbytečně nemusela platit vysoké pojistné na zdravotní a sociální pojištění (předpokládám, že jste OSVČ hlavní a máte povinnost odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na skutečnou výši příjmů). Píšete, že za vás manžel platí nemocenské připojištění, takže zřejmě nejste nemocensky pojištěna u své OSSZ. V tom případě nebudou OSSZ ani zdravotní pojišťovna brát ohled na vaši pracovní neschopnost a musela byste platit minimální pojistné. Snížení minimálního vyměřovacího základu při nemoci se vztahuje jen na OSVČ, které mají nárok na nemocenské dávky, které plynou z nemocenského pojištění OSVČ, nikoliv z nemocenského připojištění, uzavřeného na komerční bázi.

Pokud to bude možné, tak dejte vědět, jak jste pochodila na ÚP.

Držím palce a přeji brzké uzdravení.      Zdena
IP zaznamenána

Kamila

  • Host
Sleva na pojistném
« Odpověď #8 kdy: Červenec 31, 2009 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně mimořádné slevy na pojistném. DPČ uzavřená od 1.1.09 a zaměstnání není práce malého rozsahu. Od 1.5. byl sepsán dodatek ze kterého vyplývá, že od 1.5. je tato DPČ zaměstnáním malého rozsahu. Tato DPČ trvá do konce roku 2009 tedy k 31.8.je zaměstnancem. Jak ale při momořádné slevě, má organizace za takového zaměstnance nárok na mimoř. slevu za měsíce leden - duben?? Děkuji  za názor
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #9 kdy: Srpen 01, 2009 »

Nevidím důvod, který by vám bránil v uplatnění mimořádné slevy za 01/09 - 04/09.
IP zaznamenána

LucieV

  • Host
Sleva na pojistném
« Odpověď #10 kdy: Srpen 26, 2009 »

Dobrý den, mám dotaz k mimořádné slevě na pojistném. Pokud prac.poměr je na dubu určitou od 1.1.2009 do 30.9.2009 je nárok na slevu i za září (tedy za 1-9/09) nebo pouze do srpna. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #11 kdy: Srpen 26, 2009 »

Posledního září ještě bude vaším zaměstnancem, zaměstnání tedy trvalo po celý kalendářní měsíc. Během září nebyla doručena výpověď, nebyla uzavřena dohoda o rozvázání p.p., ani nebyl zrušen p.p. ve zkušební době, o ZMR také nešlo, takže sleva za září vám podle mého názoru náleží. Jen podotýkám, že mimořádná sleva je za měsíce leden až červenec, od srpna už půjde o slevu řádnou.
IP zaznamenána

rajarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Sleva na pojistném
« Odpověď #12 kdy: Srpen 31, 2009 »

Dobrý den, mám dotaz k mimořádné slevě- má na ni nárok i zaměstnavatel, který zaměstnává zaměstnance na zkrácený prac.poměr /4 hod. denně/ a hrubá mzda činí 4800 Kč. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sleva na pojistném
« Odpověď #13 kdy: Srpen 31, 2009 »

Ano, délka pracovního úvazku není limitujícím faktorem.
IP zaznamenána

rajarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Sleva na pojistném
« Odpověď #14 kdy: Září 01, 2009 »

Děkuji moc.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2