Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost  (Přečteno 10425 krát)

merci

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #15 kdy: Červenec 13, 2010 »

Chci se zeptat, jestli limit pro cisty prijem, ktery je rozhodny proto zda budu v pristim roce platit soc. pojisteni nebo ne, je pouze rocni ci take mesicni. Tedy pokud v jednom mesici vydelam pr. 10 000 Kc (tedy prekrocim limit za mesic 4 741 Kc) ale celkove za rok muj cisty zisk neprekroci 56 901 Kc tak zda budu muset v pristim roce platit zalohy nebo ne.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #16 kdy: Červenec 14, 2010 »

Rozhodná částka je roční, příjmy za jednotlivé měsíce se nezkoumají, bere se však v úvahu počet měsíců podnikání. Daňový základ při celoročním podnikání musí být nižší, než  56.901,- Kč, tedy maximálně 56.900,- Kč.
IP zaznamenána

valsidal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #17 kdy: Říjen 25, 2010 »

Dobrý den,
pokud bylo podnikání (OSVČ vedlejší) zahájeno např. 13. ledna a trvá celý rok, je rozhodnou částkou 56901 Kč nebo pouze 52159 Kč - 11/12 rozhodné částky?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #18 kdy: Říjen 25, 2010 »

Rozhodnou částkou je 56.901,- Kč. Započítávají se i měsíce, ve kterých byla činnost vykonávána jen část měsíce.
IP zaznamenána

valsidal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #19 kdy: Říjen 25, 2010 »

Děkuji za rychlou odpověď,
platí tedy, že pokud budou budu mít příjem z vedlejší činnosti např. 140.000 Kč, uplatním paušál 60 %, dostanu na na 56.000 Kč a nebudu muset zaplatit soc. pojištění za tento rok?
Mate mě totiž kalkulačka na finance.cz, kde i přesto, že zadám výše uvedenou situaci a vedlejší činnost 12 měsíců, tak mi spočítá, že bych měl doplácet přes 8.000 Kč.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #20 kdy: Říjen 25, 2010 »

Zadala jsem do kalkulačky daňový základ 56.000,- Kč a pojistné bylo nulové. Nemáte v řádku 9 zakřížkovanou činnost hlavní i vedlejší?
IP zaznamenána

valsidal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #21 kdy: Říjen 25, 2010 »

Zkoušel jsem snad všechno, ale bohužel.
Používám kalkulačku http://www.finance.cz/dane-a-mzda/financni-kalkulacky/dan-z-prijmu/ Možná používáte jinou, kterou jsem nenašel.
Do vedlejší činnosti jsem uvedl \"12\". Základ daně u § 7 mi to sice píše 56.000 Kč, ale doplatek u soc. poj. je 8.256 Kč.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění vs. vedlejší pracovní činnost
« Odpověď #22 kdy: Říjen 25, 2010 »

Máte pravdu, tak kalkulačka nějak špatně kalkuluje:-) Bude lépe, když si vyplníte jen samotný přehled.
Přehled za rok 2009 můžete použít i na rok 2010. Hranice povinné účasti na důchodovém pojištění je v r. 2010 vyšší, ale ve vašem případě to nehraje roli.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]