Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nemocenské pojištění v dan. přiznání  (Přečteno 3995 krát)

lsvoboda

  • Host
Nemocenské pojištění v dan. přiznání
« kdy: Březen 05, 2008 »

Dobrý den,
lze nemocenské pojištění zahrnout do řádku 103 - Pojistné? (standartní dobrovolné NP 222Kč) Lze ho zahrnout v přehledech pro VZP a OSSZ v kolonce výdaje?
Děkuji LS
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nemocenské pojištění v dan. přiznání
« Odpověď #1 kdy: Březen 05, 2008 »

Ano, pojistné na nemocenské pojištění je daňově uznatelným výdajem (za rok 2007 už, bohužel, naposled) a lze je zahrnout do zaplaceného pojistného na řádku 103. Do kolonky výdajů v přehledech samozřejmě také.
IP zaznamenána

lsvoboda

  • Host
Nemocenské pojištění v dan. přiznání
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2008 »

Citace: Zdena
Ano, pojistné na nemocenské pojištění je daňově uznatelným výdajem (za rok 2007 už, bohužel, naposled) a lze je zahrnout do zaplaceného pojistného na řádku 103. Do kolonky výdajů v přehledech samozřejmě také.
Díky. V této souvislosti mně ještě napadá:

1. Je třeba FU při podaní DP nejak dokladat výši odvedeného pojistení?  Pokud ano, jak?
2. Je třeba ZP a OSSZ dokládat výši přijmu/vydajů při podání Přehledu? Pokud ano, jak?
3. Pokud jsem část roku pracoval na zamestn. poměr a potom přešel na OSVČ (nepřekrývalo se), podávám oba přehledy pouze za období kdy jsem byl OSVČ?

Předem moc díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nemocenské pojištění v dan. přiznání
« Odpověď #3 kdy: Březen 06, 2008 »

1. Při podání daňového přiznání výši zaplaceného pojistného nijak nedokládáte. Doklady o platbách si ale uschovejte pro případ kontroly, rok 2007 archivujte alespoň do 31.12.2011.
2. Výši příjmů a výdajů pojišťovnám nedokládáte, mohou si je ověřit na FÚ.
3. Přehledy podáváte za celý rok 2007 a vyplňujete v nich počet měsíců, ve kterých jste vykonával samostatnou výdělečnou činnost. V přehledech uvádíte jen příjmy a výdaje, které se vztahovaly k vaší samostatné výdělečné činnosti. Příjmy ze zaměstnání do přehledů nepatří, povinné zdravotní a sociální pojistné z nich za vás už odvedl zaměstnavatel.
IP zaznamenána
Stran: [1]