Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Čerpání dovolené  (Přečteno 5489 krát)

Bronislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Čerpání dovolené
« kdy: Březen 31, 2009 »

K 30. 6. 2009 mi končí pracovní poměr na dobu určitou (zástup za pracovnici na mateřské dovolené). Kolik dovolené mohu k tomuto datu vyčerpat (mám nárok na 25 dní dovolené za rok). Může mi zaměstnavatel tuto dovolenou proplatit?
Mám nárok na uvolnění z práce, když si budu hledat nové zaměstnání (např. přijímací pohovor  u nějaké fimy apod.)?
Děkuji moc za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Čerpání dovolené
« Odpověď #1 kdy: Duben 06, 2009 »

Můžete vyčerpat 12,5 dne (jednu dvanáctinu za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru), v případě ukončení pracovního poměru může zaměstnavatel nevyčerpanou část dovolené proplatit.
Při hledání nového zaměstnání máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na půl dne v týdnu po dobu odpovídající výpovědní době v délce 2 měsíců.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Čerpání dovolené
« Odpověď #2 kdy: Duben 07, 2009 »

Zrovna toto jsem taky dva dny zpátky hledala.
Cituji z nařízení vlády 590/2006, příloha, bod 11:
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.

Prosím o radu, zaměstnanec ukonční pracovní poměr k 30.4. dohodou z podnětu zaměstnavatele. Už teď má však vybráno  11 dnů dovolené, což je víc, než odpovídá nároku na 4 měsíce. Co s tím? Děkuji, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Čerpání dovolené
« Odpověď #3 kdy: Duben 07, 2009 »

Pokud vím, tak přečerpaná dovolená by se měla srazit v poslední výplatě. Ke srážce nepotřebujete souhlas zaměstnance.
Nevím, jak se řeší situace, kdy zaměstnavatel čerpání dovolené zaměstnanci nařídil.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Čerpání dovolené
« Odpověď #4 kdy: Duben 08, 2009 »

Děkuji, paní Zdeno, takto mi pomohlo, nebyla to nařízená dovolená, takže strhnu ve mzdě..J.
IP zaznamenána

Jindra

  • Host
Čerpání dovolené
« Odpověď #5 kdy: Duben 13, 2009 »

Zdravím a snad se po 15 letech dozvím ,zda jsem měl nárok na dovolenou ,při dohodě o pracovní činnosti.
   Ročně se jednalo cca o 900 hod. různě rozložených dle potřeby zaměsnavatele.Jedná se o strážní a recepční
   činnost pracujícího důchodce.Za zprávu předem děkuji a hlavně krásné počtení vašich témat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Čerpání dovolené
« Odpověď #6 kdy: Duben 13, 2009 »

Nárok na dovolenou vyplývá pouze z pracovního poměru, z dohody o pracovní činnosti nárok ze zákona nevzniká. Je sice možné (myslím, že to platilo i před 15 lety) uzavřít dohodu o pracovní činnosti s ujednáním o nároku na dovolenou, ale zaměstnavatelé takovéto dohody neuzavírají.
IP zaznamenána
Stran: [1]