Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: roční zúčtování  (Přečteno 9085 krát)

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
roční zúčtování
« kdy: Březen 25, 2009 »

Poněkud nás nechal na holičkách mzdový účetní a musím napravit co se dá - jestli se vůbec dá stihnout.

Mohli byste mi poradit polopatisticky co měl mzdový účetní udělat teď k ročnímu zúčtování? ve vztahu k FU, soc poj, zdrav poj, zaměstnancům? máme zaměstnance na HPP, pak brigádníky na DPP - co podepsali prohlášení a DPP co nepodepsali a měli srážkovou daň. Orientuju se v tom jen zběžně.

Někteří zaměstnanci by rádi zúčtování ráda bych jim vyhověla, ale potřebuju vědět od čeho se odpíchnout co k tomu potřebuji, co vyplnit, co kam poslat a jak jim případné vratky vrátit... Nebo jestli jim třeba raději poradit jak vyplnit přiznání a nechat je to podat samotné...ale co pak z toho plyne pro zaměstnavatele..děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
roční zúčtování
« Odpověď #1 kdy: Březen 26, 2009 »

Zdeníku, no nazdar, tak tuto situaci Vám nezávidím. Takže do 19.2.2009 mělo být odevzdán na finanční úřad výka MFin 5459 \"Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků a daňového zvýhodnění za rok 2008\" včetně přílohy \"Počet zaměstnanců\" a také odevzdání výkazu \"Vyúčtování daně vybírané srážkou\" to pokud byla DPP a nepodepsané prohlášení a příjem do 5 tisíc.
Do 15. února bylo třeba obejít zaměstnance po zaměstnanci, a zjistit, zda požadují vyúčtování daně za rok 2008 ve mzdě, nebo jestli ne /jsou z důvodu nějakých dalších příjmů povinni sami podat přiznání na FÚ/. Pokud žádají vyúčtování daně ve mzdě, jsou povinni do 15.2. dodat případná potvrzení o živ a penz pojištění, které lze odečíst, odběry krve, úroky z účtu atd. Pokud si budou dělat někteří zaměstnanci daně sami, jste povinna jim vystavit \"Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2008\". A dále, v únorové, nejpozději březnové mzdě roku 2009 započíst vypočítané přeplatky - nedoplatky daní. Přeplatky daní dáte do výplaty jako dávky, pozor, opravud kam přeplatek dáte, záleží na programu ve kterém mzdy zpracováváte, ať vám vratka přeplatku daně nevstoupí znovu do zdanění. Je to docela složité a je toho dost, a opravdu nelze popsat pár slovy. Držím palce, ať zvládnete. Ale doporučila bych požádat zkušenou účetní. Jana    
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
roční zúčtování
« Odpověď #2 kdy: Březen 26, 2009 »

Jani, děkuju.

no je toho dost...tak Vyúčtování prý podal...ještě zkontroluju tu srážkovou daň, určitě byla...

roční zúčtování - určitě zaměstnance neobešel - ale panují tu velmi \"rodinné\" poměry a bylo by fajn, aby s tím zaměstnanci neměli práci a opravdu bych jim to ráda udělala.

Protože ani nemám momentálně přístup do systému kde mzdy zpracovával tak čekám až laskavě vydá potvrzení o příjmech pro každého zaměstance a z toho už bych Výpočet daně dala dohromady, doklady o úrocích a tak jsou už jakžtakž pohromadě.

Můžu se vás ještě zeptat..jak hledám informace o všem možném už se mi to plete a možná nevidím co bych měla.

- Výsledek vyúčtování je co?..přeplatek/nedoplatek daně..co z toho vyplývá pro zaměstanvatele, Fu

- našla jsem formulář Výpočet daně a daňového zvýhodnění což vyplním - vypočítám co mám, dám k výplatě přeplatky - to si schovává zaměstnavatel nebo se to posílá FU?

- našla jsem, že tedy přeplatek dám k výplatě (bude se to dělat  v Pohodě)  a snížíme o to platbu záloh, nedoplatek jsem četla, že se neřeší?? je to tak?

upřímně, je to pro mě obrovská rychloškola a šok zároveň  a to raději nepátrám v jakém stavu to všechno je doopravdy......je v plánu, že mzdy budu dělat já, ale na kurz teprve jdu...tohle jsem měla řešit až příští rok....

děkuji moc za pomoc
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
roční zúčtování
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2009 »

Výsledek vyúčtování, přeplatek, do výplaty dáte jako dávka, nedoplatek daně strhnete zaměstnanci jako srážku. Pak sečtete přeplatky daně, od toho odečtete nedoplatky daně, (nedoplatek nebude, to by se musela stát někde v měsíční mzdě chyba). A při platbě daně za březen si od běžné měsíční částky odečtete přeplatky a na fú pošlete méně. Pokud by přeplatky dělaly víc než je běžná částka měsíčních odvodů daňových záloh, odečtete si stejnou částku, tedy nic neplatíte, a zbytek klidně odečtete v dubnové platbě. Jé, jak těžko se to popisuje. Snad je to srozumitelné. V tiskopisech se toto promítne až v podávaném vyúčtování daně za 2009 tedy v roce 2010.

Tiskopis vyúčtování daně  si zakládáte ve firmě, nikam se neposílá.

Nedoplatek opravdu snad nebude, pokud ano, o částku nedoplatku pošlete na fú víc.  

A pozor, přeplatek daně se vyplácí až nad Kč 50,- pokud někomu vznikne přeplatek daně 49 Kč, jakoby vyšla nula a 49 korun nedostane. J.
 
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
roční zúčtování
« Odpověď #4 kdy: Březen 26, 2009 »

Jani, jste zlatá!

a rozumím všemu...teď to vypadá veseleji. Myslím, že to půjde a kdyby něco neklaplo holt se to bude řešit až to vypluje. Ale budu se snažit ;-) Teď už jen ta potvrzení a počítat...moc jste mi pomohla. Díky. Zdena
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
roční zúčtování
« Odpověď #5 kdy: Březen 26, 2009 »

jo, Jana Vám to popsala perfektně, dobrý pomocník je pro mzdové účetní publikace Mzdová účetní od Anagu - mohu vřele doporučit, držím pěsti
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
roční zúčtování
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2009 »

Když vím, ráda se o informace podělím, vím jaké to je zůstat ve slepé uličce a nevědět co se účetnictví týká. Jen bych se nerada pletla paní Zdeně, která fórum skvěle vede, do zelí. Tímto paní Zdeně děkuji za její rady,  informace a trpělivost. J.  
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
roční zúčtování
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2009 »

Paní Jano, jste anděl:-)  Pleťte se mi, prosím, do zelí při každé příležitosti:-)

Ještě bych přidala svůj názor. Zdenko, nemám ráda mzdy, je s nimi moc práce. Než bych se prohrabala ročním zúčtováním (zvlášť, když nemáte přístup do mzdového programu), tak bych snad raději zaměstnancům vyplnila jejich vlastní daňová přiznání. Záleží na tom, kolik máte zaměstnanců a kdy vám MÚ vydá potvrzení o zdanitelných příjmech. Je tu ale riziko, že se to zaměstnancům zalíbí a budou to od vás chtít pořád:-) Dokonce i poté, co už ani nebudou vašimi zaměstnanci.

DPFO by neměl podávat zaměstnanec, který pobírá daňový bonus na vyživované dítě (děti) a v roce 2008 měl příjem nižší, než 48 tis. Kč.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
roční zúčtování
« Odpověď #8 kdy: Březen 28, 2009 »

Citace: Zdena
DPFO by neměl podávat zaměstnanec, který pobírá daňový bonus na vyživované dítě (děti) a v roce 2008 měl příjem nižší, než 48 tis. Kč.
Paní Zdeno, děkuji za svolení, a teď se ptám já, copak je to za zákon, paragraf,  k výše citovanému? Děkuji, J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
roční zúčtování
« Odpověď #9 kdy: Březen 28, 2009 »

Beru zpět, může podat přiznání. O již vyplacený bonus zpětně nepřijde, postup při podání daňového přiznání je stejný, jako při RZD.
Podle § 35c/4 ZDP může uplatnit nárok na bonus poplatník, který měl ve zdaňovacím období příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (48 tis.Kč). Za měsíce, ve kterých dosáhl alespoň ½ min. mzdy a byl mu vyplacen bonus, nárok na bonus neztrácí.
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
roční zúčtování
« Odpověď #10 kdy: Březen 31, 2009 »

Děkuji Vám moc,

už jsem se dopočítala ;-) teď už jen trefit to v programu a vyplatit ;-), ale to až příští týden ;-)

jen ještě, bohužel zdá se, že náš \"účetní\" to tak nějak vedl stylem udělá se později a už se to neudělalo i chyby jsem našla......

Jestli ještě můžu - Prohlášení poplatníka - podepisuje se každý rok nové? Nebo teď do toho koukám je to na 3 období - každé období se asi podepíše..a přiloží všechno co je třeba k ročnímu zúčtování, že? Asi by bylo dobré mít prostě složku zaměstance a u toho - smlouva, mzdový list, prohlášení, výpočet daně - s doklady, dát do toho případné neschopenky a co ještě mi chybí?  momentálně je to chaoticky zvlášť, drtivá většina chybí...prostě chaos a já bláhová si myslela, že jen najedu do zajetého systému a postupně si to ošahám a on žádný není ;-)

Zdeni - děkuju - ano asi můžu napsat, že teda papírování to je veliké! vůbec jsem si nedokázala představit co to obnáší poslat výplatu ;-) až teď, když to začínám dělat..přiznám se docela mě to překvapilo ;-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
roční zúčtování
« Odpověď #11 kdy: Březen 31, 2009 »

Zdeníku, to zvládnete...jste dobrá, že jste tak rychle dopočítala vratky daně. Prohlášení poplatníka se podepisuj každý rok, ano, a tiskopis je na tři roky. Podepisuje se na začátku roku a to na dvou místech. Jedním podpisem Vám stvrzuje že i v novém roce souhlasí data a i nadále uplatňuje slevu na sebe případně děti či studium. Druhým podpisem si necháte podepsat, že uvedená data za předešlý rok jsou platná a že dle nich můžete udělat vyúčtování daně.  Samozřejmé je dát k podpisu prohlášní nově příchozímu zaměstnanci během roku. Zaměstnanci jsou povinni Vám hlásit veškeré změny, vdavky, rozvod, přerušení studia dětí, veškeré skutečnosti, do osmi dnů, a ty si poctivě do prohlášení zapište, ještě líp nechte napsat zaměstnance svojí rukou a podepsat.
Jak si doklady povedete je na Vás, aby to vyhovovvlo Vašim podmínkám. Jestli dáte všechna data týkající se jednoho zaměstnance do jedné složky se vším všudy, či si do složky zaměstnance založíte jen prac. smlouvu, přihlášky soc a zdr. poj. a případné žádosti o srážky ze mzdy a hlášení změn.  A třeba všechna prohlášení budete mít v jedné složce..Já osobně dávám vše od ročních  mzdových listů a měsíčních  sestav do jednoho šanonu. Mám ho nadepsaný rokem, a vím, že tam kdykoli vše najdu. Ono dávat vše do složky zaměsntance - to by u stálých zaměstnanců vydalo už pořádný fascikl. Přeji štěstí. J.
 
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
roční zúčtování
« Odpověď #12 kdy: Duben 06, 2009 »

Jano, moc děkuji, jsou to pro mě opravdu cenné rady. Začínám  celkově  s podvojným účetnictvím - mám sice trochu přehled, ale praxe chybí...přišla nabídka a já ji odvážně přijala a pak to tak vypadá ;-) a v dalších dnech se budu prokousávat i DPH ve vzahu k EU.. jsem ráda, že jsem tohle fórum našla, najde se toho tu tolik a hlavně rady jsou k nezaplacení...díky. Zdena
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
roční zúčtování
« Odpověď #13 kdy: Únor 28, 2012 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, když nám dneska náš zaměstnanec, který má u nás HPP oznámil, že z druhého zaměstnání, kde pracuje na dohodu nebude mít žádný výpočet daně - zřejmě kvůli nízkým příjmům. Do teď si zpracovával DP sám.
My jsme již na FU odevzdali tiskopis Vyúčtování daně z příjmů FO včetně tiskopisu Počet zaměstnanců.
Tomuto zaměstnanci jsme vystavili Potvrzení o zdanitelných příjmech...
Jak máme teď postupovat. Máme tomuto zaměstnanci udělat Výpočet daně a daňového zvýhodnění a donést ho na FU? Do jakého termínu se to musí podat?
Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
roční zúčtování
« Odpověď #14 kdy: Únor 28, 2012 »

Vy jste vystavili Potvrzeni o zdanitelných příjmech, proto jste mu neprovedli roční zúčtování daně. (Asi v tomto smyslu i podepsal do 15.2. Prohlášení k dani)
Druhý  zaměstnavatel by mu měl také vystavit Potvrzení.... a zaměstnanec by si měl podat Přiznání k DPFO sám, kde zahrne příjmy od obou zaměstnavatelů (nebo můžete být hodná a pomoci mu s  tím) do 31.3.2012. Určitě nastačí přínést na Fú Výpočet daně a daňového zvýhodnění.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2