Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odvézt celé DPH nebo jen část  (Přečteno 6170 krát)

JK

  • Host
Odvézt celé DPH nebo jen část
« kdy: Únor 19, 2008 »

Ahojky mám takovou prosbu. Kopil jsem starší tiskárnu od fyzické osoby nepodnikající. Takže mám kupní smlouvu koupil jsem jí za 3000Kč. Teď jsem jí prodal za 3200 s DPH mám odvézt DPH. Musím tedy státu odvézt celé DPH z těch 3200 nebo jen z těch 200Kč...

Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2008 »

DPH bych nikam nevozila, stačí odvést:-))
Při prodeji z obchodního majetku počítáte DPH podle toho, jak byla sjednána cena:
1) cena bez DPH - základ daně 3.200 + 608 daň, celkem 3.808,- Kč
2) cena včetně DPH - (3.200 * 0,1597) - daň 511,04 + základ daně 2.688,96, celkem 3.200,- Kč

Výhodnější by bylo vyřadit tiskárnu z obchodního majetku - při této příležitosti nemusíte odvádět DPH, neboť jste si ji neuplatnil na vstupu - a pak teprve prodat, zdanit jen daní z příjmů v § 10.
IP zaznamenána

JK

  • Host
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2008 »

Dobře jak to mám tedy udělat aby to pro mě bylo nejvýhodnější. Prosím o podrobnější popis...

Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2008 »

Z pohledu DPH vám to může být jedno, pokud prodáte s daní, kupující vám ji uhradí, vy jen odvedete.

Při prodeji obchodního majetku máte příjem z podnikání, který vám vstupuje jednak do základu daně z příjmů, jednak do vyměřovacích základů pro zdravotní a sociální pojištění. Při prodeji vyřazeného majetku platíte jenom daň z příjmů. Možná ale platíte pojistné z minimálních vyměřovacích základů a zisk z podnikání je menší. Pak je jedno, zda prodáváte OM, nebo majetek vyřazený z OM.
IP zaznamenána

Iveta

  • Host
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #4 kdy: Červen 09, 2008 »

Dobrý den,
jsme plátci DPH od začátku podnikání. Jedním z předmětů činnosti mám také maloobchod motorovými vozidly a jejich příslušenstvím. Dodnes jsme pouze opravovali auta, takže s DPH nebyl problém. Včera jsem výhodně nakoupily 2 havarovaná auta od neplátců. Ty spravíme a dále prodáme. Z jaké částky budu odvádět DPH?
Příklad - nákupní cena 100.000 Kč     -  oprava 50.000 Kč a prádáme ho za 250.000,-- Kč. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #5 kdy: Červen 09, 2008 »

Záleží na tom, v jakém režimu auta prodáte. Pokud použijete běžný režim, pak je základem daně cena vozidla. V některých případech lze použít zvláštní režim podle § 90 zákona o dani z přidané hodnoty. Pokud vám bylo ojeté vozidlo dodáno:

-osobou, která není plátcem DPH v tuzemsku,  ani osobou registrovanou k DPH v jiném členském státě, například od občana nebo firmy-neplátce,
-jiným plátcem DPH, pro kterého je dodání vozidel osvobozeno od daně podle § 62 ZDPH, tj. plátce neměl nárok na odpočet DPH (při výkupu osobních automobilů v ČR),
-jiným obchodníkem, pokud při dodání tohoto zboží tímto jiným obchodníkem byl použit zvláštní režim,

tak můžete DPH vypočítat jen z rozdílu mezi prodejní cenou a cenou, za kterou jste auto koupili. Při použití zvláštního režimu je podle § 90/4 ZDPH základem daně přirážka snížená o daň z přirážky.Vypočítáváte tedy koeficientem z přirážky: 150 000 * 0,1597 = 23.955,-
Odvedete DPH, která nesmí být na daňovém dokladu samostatně uvedena a kupující si proto nemůže uplatnit nárok na odpočet. Pokud budete prodávat osobní auta, tak by to kupujícímu nemuselo vadit.
Informaci MF ČR k uplatňování DPH při prodeji ojetého automobilu najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53EDF4E6-856CFBC6/cds/xsl/182_7261.html?year=0
IP zaznamenána

Iveta

  • Host
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #6 kdy: Červen 11, 2008 »

Dobrý den, děkuji za odpověď. Chtěla bych se ještě ujistím tím výpočtem. základ daně tedy bude 23.955,--, takže odvedu DPH cca 4550,-- Kč? nebo je DPH těch 23.955?
A ještě zhodnocování auta - neboli jeho oprava - má vliv pouze na daň z příjmu? Protože DPH si uplatňuji z dokladů na nakoupené součástky. Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odvézt celé DPH nebo jen část
« Odpověď #7 kdy: Červen 12, 2008 »

Při použití zvláštního režimu je podle § 90 odst. 4 ZDPH základem daně přirážka snížená o daň z přirážky. Přirážka se stanoví jako rozdíl mezi prodejní cenou obchodníka a pořizovací cenou ojetého auta.

Vaše přirážka je 150 tis. Kč (pořídili jste za 100, prodáváte za 250), daň z této přirážky činí 23.955,- Kč, základ daně je 126.045,- Kč.
(Pokud byste auto prodávali v běžném režimu a prodejní cenou 250 tis. Kč jste myslela cenu včetně daně, pak byste odvedli DPH ve výši 39.925,- Kč.)
Máte nárok na odpočet DPH z dokladů za nakoupené součástky, takže do daně z příjmů vám pak půjdou výdaje za opravu aut bez DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]