Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: daňové zvýhodnění na dítě  (Přečteno 11424 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« kdy: Únor 16, 2009 »

Prosím Vás mám ještě 3.dotazy a předem Vám děkuji za odpově´d.
1.Jak jste mi radila ohledne spolupr.osoby,když to zapíšu(leasing a akontaci) do deníku a né do př.v DP-je to účetně v pořádku?(vím,že Vás otravuji,ale jsem laik)
2.Má starší setra má 1.dítě,ale nabyla po celý rok nikde zaměstnána,aj kto má vyřešit,aby dostala daň.zvýh.na dítě-může podávat nulové DP?
3.otázka se týkaá mne.Uváděla jsem cca spol.základ daně s manželem asi 400000,-Kč.Mám nějakou úlevu od placení ZP ,když mám 1.dítě 15.let,druhé 13 let a třetí 9.let?(Slašela jsem že je tam nějaké osvobození,ale nevím zda je to ohraničeno příjmy-po celý rok jsem to normálně platila?

Mockrát Vám za vše děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #1 kdy: Únor 16, 2009 »

1. Ano, účetně je to v pořádku. Jedná se o klasický výdaj na podnikání (podobně, jako kdybyste platila například nájemné za pronajatý obchod, nebo platila účet za telefon). Asi sama vidíte, jak potom pěkně jednoduše navazují další kroky při rozdělování na spolupracující osobu a také vám souhlasí příjmy a výdaje, které jste uvedla v daňovém přiznání s příjmy a výdaji, které uvádíte v přehledech pro pojišťovny. Z pohledu daně z příjmů je jedno, zda jste leasing zapsala do peněžního deníku jako výdaj na podnikání, nebo do tabulky E jako úpravu základu daně - v obou případech máte základ daně stanovený správně. Ale v přehledech o příjmech a výdajích za rok 2008 už to tak úplně jedno není - tam byste měla uvádět pouze příjmy a výdaje, nikoliv úpravy základu daně.

2. Pokud sestra neměla žádné příjmy, tak nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na dítě. Podmínkou nároku na daňový bonus (FÚ vrací peníze na vyživované dítě) je příjem alespoň ve výši 48 tis. Kč. Nárok na daňové zvýhodnění by si mohl uplatnit sestřin manžel, nebo otec dítěte, případně i prarodiče dítěte, pokud s dítětem žijí v domácnosti.

3. Pokud máte alespoň dvě děti ve věku do 15 let, tak byste nemusela platit minimální pojistné (neplatí pro vás minimální vyměřovací základ) v případě, že byste nevydělala dost peněz. Minimální pojistné odpovídá rozdílu příjmů a výdajů ve výši 129.360,- Kč při celoročním podnikání. Váš příjem po odečtení výdajů je dost vysoko nad minimální hranicí, takže žádnou úlevu neuplatníte.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2009 »

Děkuji,prosím Vás ještě nechápu poslední větu,že v přehledech to není jedno.Myslíte v přehledech pro ZP a OSSZ?Tam navedu příjmy a výdaje z daň.příznání,né?Základ daně se nám bude lišit nepatrně,jak jste psala,úroky z b.účtu si dávám já do DP,proto bude nepatrný rozdíl.Ale vysvětlete mi ještě,prosím tu vaší poslední větu.
Jinak jste mi perfektně poradila, stím, že si dítě může uplatnit jeden s prarodičů.Sestra žije ve společné domácnosti s maminkou,i když mamka tam má s námi trvalý pobyt,ale je zase hlášena u babičky,která je nemocná.Tak te´d nevím,možná jsem se radovala předčasne.Poraďte mi,zda za těchto podmínek si může mé dítě uplatnit a zda to jde i zpětně dodělat DP.
MOC VÁM DĚKUJI
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2009 »

Dobrý den,
v minulém roce jsem byla na rodičovské dovolené a pobírala rodičovský příspěvek a měla příjmy pouze z pronájmu v celkové výši 60 000Kč za rok. Jsem samoživitelka, mohu v daňovém přiznání za rok 2008 uplatnit daňový bonus na dítě ve výši 10 680Kč a tento bonus mi bude celý vrácen?Budu uplatňovat pouze slevu na dani na poplatníka 24 840Kč.
Zajímalo by mě jestli by si daňový bonus na dítě mohl uplatnit i jeho dědeček žijící s ním ve společné domácnosti, jestliže je částečný invalidní důchodce a přitom má příjmy z podnikání.Co se rozumí pro tento účel příjmy?Jeho příjmy z podnikání jsou asi 300000Kč a výdaje 270000Kč, tzn. že jeho zisk je 30000Kč.Měl by nárok na vrácení celého bonusu?
Děkuji
Marta Haplová
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #4 kdy: Únor 17, 2009 »

Citace: mmartam
Děkuji,prosím Vás ještě nechápu poslední větu,že v přehledech to není jedno.Myslíte v přehledech pro ZP a OSSZ?Tam navedu příjmy a výdaje z daň.příznání,né?Základ daně se nám bude lišit nepatrně,jak jste psala,úroky z b.účtu si dávám já do DP,proto bude nepatrný rozdíl.Ale vysvětlete mi ještě,prosím tu vaší poslední větu.
Jinak jste mi perfektně poradila, stím, že si dítě může uplatnit jeden s prarodičů.Sestra žije ve společné domácnosti s maminkou,i když mamka tam má s námi trvalý pobyt,ale je zase hlášena u babičky,která je nemocná.Tak te´d nevím,možná jsem se radovala předčasne.Poraďte mi,zda za těchto podmínek si může mé dítě uplatnit a zda to jde i zpětně dodělat DP.
MOC VÁM DĚKUJI
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #5 kdy: Únor 17, 2009 »

Do přehledů zapisujete příjmy a výdaje. Úpravy základu daně jsou něco jiného, pročtěte si § 23 zákona o daních z příjmů a uvidíte sama, kolik tam je úprav základu daně, které nejsou výdajem. Lituji, ale lépe to vysvětlit neumím. Dále bych chtěla upozornit, že nejste v online daňové poradně, nýbrž v internetové diskusi. Ve svém volném čase jsem napsala svůj názor na danou problematiku, se kterým můžete a nemusíte souhlasit. Jak se zařídíte, to už je pouze vaše věc. Přivítala bych vaše stanovisko k diskutované problematice.

Trvalý pobyt není podmínkou, stačí, že osoby žijí ve společné domácnosti. Možno vyřešit například čestným prohlášením.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #6 kdy: Únor 17, 2009 »

Citace: marta
Dobrý den,
v minulém roce jsem byla na rodičovské dovolené a pobírala rodičovský příspěvek a měla příjmy pouze z pronájmu v celkové výši 60 000Kč za rok. Jsem samoživitelka, mohu v daňovém přiznání za rok 2008 uplatnit daňový bonus na dítě ve výši 10 680Kč a tento bonus mi bude celý vrácen?Budu uplatňovat pouze slevu na dani na poplatníka 24 840Kč.
Zajímalo by mě jestli by si daňový bonus na dítě mohl uplatnit i jeho dědeček žijící s ním ve společné domácnosti, jestliže je částečný invalidní důchodce a přitom má příjmy z podnikání.Co se rozumí pro tento účel příjmy?Jeho příjmy z podnikání jsou asi 300000Kč a výdaje 270000Kč, tzn. že jeho zisk je 30000Kč.Měl by nárok na vrácení celého bonusu?
Děkuji
Marta Haplová
U příjmů z pronájmu potřebujete splnit podmínku příjmů alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (tu splňujete) a nesmíte vykázat ztrátu z pronájmu. Pokud jste splnila obě podmínky, tak si můžete uplatnit daňový bonus na vyživované dítě, který vám bude celý vrácen.

Dědeček by mohl uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě pouze v případě, že byste vy neměla žádné příjmy, ze kterých byste si mohla daňové zvýhodnění uplatnit.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #7 kdy: Únor 18, 2009 »

Možná jsem se špatně vyjádřila,moc Vám děkuji za odpovědi,spousty věcí jste mi vyjasnila.Jsem Vám vděčná.
Všechno chápu,jen poslední dotaz,když tedy navedu Leasing a akontaci do pen.deníku rozdělímtak laicky můžu tyto Příjmy a výdaje zapsat i do přehledů pro ZP a OSSZ? Mockrát Vám děkuji
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #8 kdy: Únor 18, 2009 »

DObrý den, děkuji za odpověď. Nevím zda jsem to tedy dobře pochopila, mám příjmy 60 000Kč, ale k tomu do daňového přiznání uvádím paušální výdaje 30%, to znamená že po odpočtu těchto výdajů je částka nižší. Splňuji v tomto případě podmínku šestinásobku minimální mzdy?
A u příjmů z podnikání (u dědečka )se to počítá ze zisku, nebo z příjmů?
Děkuji ještě za odpověď.
Haplová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #9 kdy: Únor 18, 2009 »

Citace: mmartam
Možná jsem se špatně vyjádřila,moc Vám děkuji za odpovědi,spousty věcí jste mi vyjasnila.Jsem Vám vděčná.
Všechno chápu,jen poslední dotaz,když tedy navedu Leasing a akontaci do pen.deníku rozdělímtak laicky můžu tyto Příjmy a výdaje zapsat i do přehledů pro ZP a OSSZ? Mockrát Vám děkuji
Teď asi nechápu já:-))  Když navedete leasing a akontaci do peněžního deníku, tak se vám zcela automaticky dostanou i do přehledů pro ZP a OSSZ, do přehledu vašeho i do přehledu spolupracující osoby. Budou zahrnuty mezi vašimi normálními výdaji na podnikání v řádku 102, ze kterého pak rozdělíte určitý podíl výdajů na spolupracující osobu. Do svého přehledu pak zapíšete příjmy a výdaje, které vám zbyly po rozdělení a do přehledu spolupracující osoby zapíšete výdaje, které jste na ni převedla. Tím máte v obou přehledech jakoby zapsaný i leasing.

Už jsem se několikrát setkala s postupem, kdy poplatník uvedl odpisy a leasing do tabulky E daňového přiznání jako úpravu základu daně a když potom vyplňoval přehledy pro ZP a OSSZ, tak do nich zapsal jenom příjmy z řádku 101 a výdaje z řádku 102, odpisy a leasing nepřipočítal v přehledech ke svým výdajům. Pak samozřejmě vypočítal a odvedl vyšší pojistné, než musel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #10 kdy: Únor 18, 2009 »

Citace: marta
DObrý den, děkuji za odpověď. Nevím zda jsem to tedy dobře pochopila, mám příjmy 60 000Kč, ale k tomu do daňového přiznání uvádím paušální výdaje 30%, to znamená že po odpočtu těchto výdajů je částka nižší. Splňuji v tomto případě podmínku šestinásobku minimální mzdy?
A u příjmů z podnikání (u dědečka )se to počítá ze zisku, nebo z příjmů?
Děkuji ještě za odpověď.
Haplová
Ano, podmínku příjmů oba splňujete. Bere se příjem před odečtením výdajů.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #11 kdy: Únor 19, 2009 »

Děkuji,už Vás chápu.Prosím Vás úroky z účtu a ze sazky mám napsat jen k sobě do DP,že?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #12 kdy: Únor 19, 2009 »

Úroky z běžného účtu (banka vám vyplácela úroky nezdaněné) zapisujete do svého přiznání na řádek č. 38 jako příjem z kapitálového majetku podle § 8 ZDP - nejedná se o příjem z podnikání podle § 7 - a zůstanou jen u vás. Na spolupracující osobu rozdělujete pouze příjmy, které máte z podnikání (§ 7 ZDP),  příjmy z kapitálového majetku se nerozdělují.

Úroky ze sazky zřejmě budou úroky z kauce, které vám vyplatila Sazka. Dala bych je do příjmů z podnikání (které budete rozdělovat na spolupracující osobu), podle mého názoru nejde o příjmy z kapitálového majetku.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #13 kdy: Únor 20, 2009 »

Moc děkuji přeji hezký den.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #14 kdy: Únor 20, 2009 »

Ještě mám poslední dotaz.Manžel se nahlásil jako spol.osoba v 04/08-můžu rozdělit P a V nosmálně na DP je to jeno kdy začal,né?Ale co s přehledama pro ZP a OSSZ .Tam uvádím pouze měsíce od nahlášení a výše záloh zaplacených od nahlášení?(Zálohy předtím placené tam nepočítám,že?(Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3