Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: pojištění při vedlejší činnost  (Přečteno 2822 krát)

max

  • Host
pojištění při vedlejší činnost
« kdy: Únor 13, 2008 »

Dobrý den,

otevřel jsem si živnost jako vedlejší činnost. Jsem totiž normálně zaměstnán. Můžete mi jednoduše napsat, která pojištění budu platit na konci roku? A podle čeho se jejich výše odvozuje? Jaká jsou aktuální procenta např.?

A poslední dotaz - proč musím tato pojištění platit, když je za mě platí můj zaměstnavatel?
Děkuji za odpovědi.
S pozdravem,

Max.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pojištění při vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Únor 17, 2008 »

Jednoduše to napsat nelze, záleží na řadě okolností. Z rozdílu mezi příjmy a výdaji (zisku) z podnikání budete platit zdravotní pojištění a zřejmě i daň z příjmů. Sociální pojištění jen za určitých podmínek. Pokud bude vaše hrubá mzda + případné nemocenské v zaměstnání vyšší, než 96 tis. Kč a zisk z podnikání nižší, než 51.744,- POZOR, částka platí až pro rok 2008, pak nebudete muset platit žádné sociální pojištění. Aktuální procenta: SP - 29,6% a ZP - 13,5% z vyměřovacího základu.
Váš zaměstnavatel platí pojištění z hrubé mzdy, o vašich příjmech z podnikání nemá informace a proto si musíte povinné odvody zajistit sám.
IP zaznamenána

Josef Babický

  • Host
pojištění při vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2008 »

Dobrý den, mám trvalý pracovní poměr (mzda kolem českého průměru) a navíc podnikám na vedlejší činnost. Zde nemám žádné velké zisky. Zajímalo by mě procento ze zisku, které se platí jako pojistné. Dejme tomu, že budu mít čistý zisk 10000 Kč. Kolik z toho zaplatím zdravotní pojišťovně? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pojištění při vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Říjen 24, 2008 »

Vyměřovacím základem pro výpočet pojistného je 50% rozdílu mezi příjmy a výdaji, v tomto případě 5.000,- Kč. Pojistné činí 13,5% z vyměřovacího základu, tj. 675,- Kč.
Jednodušší způsob výpočtu: pojistné = 6,75% zisku.
IP zaznamenána

Ketyna

  • Host
pojištění při vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Říjen 29, 2008 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu být zaměstnána ve firmě v které jsem společníkem?  Děkuji Peta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pojištění při vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Říjen 30, 2008 »

Ano, můžete.
IP zaznamenána
Stran: [1]