Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Musím být plátcem DPH?  (Přečteno 19674 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #15 kdy: Duben 14, 2009 »

Příjem z provize je zdanitelným plněním a podléhá tedy DPH.
Daň vypočítáte shora, příklad: přijatá provize 30.000,- Kč * koeficient 0,1597 = 479,10. DPH po zaokrouhlení = 479,- Kč (nebo můžete nechat i v haléřích), zbytek bude základ daně.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #16 kdy: Duben 16, 2009 »

Děkuji za odpověď, ale nerozumím tomu koeficientu 0,1597.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #17 kdy: Duben 16, 2009 »

Omlouvám se, už rozumím tomu koeficientu. Jelikož přijatá provize 30.000 Kč, DPH bude 4791 Kč. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #18 kdy: Duben 16, 2009 »

Já se omlouvám! Vypočítala jsem daň ze tří tisíc:-). Koeficient je daný zákonem o DPH - viz § 37/2 ZDPH. Daň můžete vypočítat z úplaty za zdanitelné plnění, která už je včetně daně.
IP zaznamenána

saimon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #19 kdy: Květen 21, 2009 »

jsem živnostním neplátce dph. podnikám v oboru překladatelských a tlumočnických služeb. Mám hodně klientů z Polska, kteří jsou plátci dph. Mé přijmy přesáhly 1000 000 za minulý účetní rok. Započítavají se k tomu i služby které jsem poskytoval mým polským klientům, kteří jsou plátci DPH? Jedná se mi o to, zda se to počítá do příjmu, podle výše kterého pak musím být plátce dph nebo ne. nechci být plátce dph a proto se ptám.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #20 kdy: Květen 22, 2009 »

Možná už jste plátcem DPH, jen o tom zatím nevíte:-)  Obrat pro účely povinné registrace se nepočítá za účetní rok, nýbrž vždy za 12 po sobě jdoucích kalendářních  měsíců (například: březen 08 - únor 09, duben 08 - březen 09 ... atd) .

V roce 2008 se do obratu započítávaly příjmy za zdanitelné plnění, tedy faktury, které vám odběratelé zaplatili (zálohy až při vyúčtování) bez ohledu na místo plnění.

 Od roku 2009 se definice obratu pro povinné plátcovství změnila - přesnou definici najdete v § 6 ZDPH. Započítávají se i faktury, které vám ještě nebyly zaplaceny (důležitý je pouze moment zdanitelného plnění, nikoliv den úhrady), ale započítávají se jen ta zdanitelná plnění, která mají místo plnění v tuzemsku.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #21 kdy: Červen 04, 2009 »

Dobrý den, jsem plátcem DPH a vykonávám činnost překladatelství jako vedlejší činnost. Podléhá honorář za překlady DPH? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #22 kdy: Červen 04, 2009 »

Pokud jste plátcem DPH, pak podléhá této dani veškerá vaše ekonomická činnost, tedy i honoráře za překlady.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #23 kdy: Červen 05, 2009 »

Dobrý den, jsem plátcem DPH a dostávám provizi od pojišťovny za zprostředkovávání. Ta provize podléhá také DPH? Děkuji.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #24 kdy: Červen 05, 2009 »

Jsem plátcem DPH a mám nemovitost ve společném jmění s manželkou. Mohu přehodit veškeré příjmy na manželku (která není podnikatelkou), abych se mohl vyhýbat DPH?
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #25 kdy: Červen 05, 2009 »

upřesňuji: příjmy za pronájem nemovitosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #26 kdy: Červen 09, 2009 »

Provize za zprostředkovatelskou činnost v pojišťovnictví jsou osvobozeny od DPH bez nároku na odpočet podle § 55 ZDPH.

Pokud se ptáte na příjmy z pronájmu nemovitosti, která není zařazena ve vašem obchodním majetku, pak je možné, aby byly tyto příjmy zdaňovány u manželky.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]