Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Musím být plátcem DPH?  (Přečteno 21864 krát)

eman

  • Host
Musím být plátcem DPH?
« kdy: Leden 27, 2009 »

Dobrý den,jsem zaměstnanec a vlastním živ.list.Nejsem plátcem DPH.Má živnost-oprava silničních vozidel,opravuji auta pro(zákazníky)neplátce DPH.Dostal jsem nabídku od firmy,která je plátcem DPH,a proto se chci zeptat,jestli je možné,pro tuto firmu pracovat???Bude to možné?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2009 »

Nejsem si úplně jistá, zda jsem pochopila dotaz. Jestli se ptáte, zda může živnostník - neplátce spolupracovat s firmou - plátcem DPH, tak odpovídám, že ano.
IP zaznamenána

Pegas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2009 »

Plátcem DPH musí být osoba jejíž obrat přesáhne 1.000.000,-
Předpokládám že se do tohoto milionu počítají pouze vystavené faktury nebo-li hrubý příjem...???

Započítává se do tohoto i příjmy z trvalého zaměstnání?

Co se stane, pokud na vedlejšáku budu mít vyšší měsíční příjmy než-li v trvalém zaměstnání?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2009 »

Příjem ze zaměstnání není zdanitelným plněním, takže se  do vašeho obratu nezapočítává.
IP zaznamenána

Pegas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #4 kdy: Únor 18, 2009 »

Citace: Zdena
Příjem ze zaměstnání není zdanitelným plněním, takže se  do vašeho obratu nezapočítává.
Díky za odpověď...

jak by to vypadalo kdybych vedlejším příjmem vydělal víc než hl. zaměstnáním?  Vadí to něčemu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2009 »

Nevadí. Pokud si při podnikání vyděláte víc, než v zaměstnání, tak byste měl platit zálohy na zdravotní pojištění (podnikání se pro vás stalo hlavním zdrojem příjmů), to je jediné, co mě v této souvislosti napadá.
IP zaznamenána

pavlina

  • Host
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #6 kdy: Únor 27, 2009 »

Dobrý den,
začínám s podnikáním, místo podnikání v ČR. Chtěla bych projektovat pro firmu se sídlem na Slovensku, nemá pobočku v ČR. Musím se přihlásit jako plátce DPH?
děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #7 kdy: Únor 28, 2009 »

Jen proto, že chcete projektovat pro slovenskou firmu, se nemusíte hlásit jako plátce DPH. V ČR by vám tato povinnost vznikla až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců a navíc by místo plnění muselo být v tuzemsku.
Pokud budete zpracovávat PD staveb, pak nebude důležité, pro koho (zda pro společnost českou, slovenskou, nebo jinou) ji zpracováváte, ale kde bude místo plnění - místo plnění bude na území státu, kde se předmětná nemovitost nachází (bude nacházet).
IP zaznamenána

yks82

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #8 kdy: Březen 01, 2009 »

Dobrý den,

podnikám od 1.2.2009 a od 1.3.2009 jsem (kvůli žádosti obchodního partnera) registrován jako plátce DPH.

V únoru jsem dodával partnerovi zboží na základě dodacích listů a fakturu budu vystavovat až v březnu.

dotazy:
1) Mohu na fakuře již tedy budu uvádět cenu + DPH i přesto, že jsem zboží dodal v únoru?
2) Mohu uplatnit odpočet DPH na toto zboží, které jsem v únoru zakoupil a následně prodal?

a dotaz k zaokrouhlování

dodám-li zboží např. za 520,- Kč + 46,80 Kč DPH, tak v případě úhrady v hotovosti bude zaokrouhlení 0,20 Kč - těchto 20 haléřů mám dát k ceně zboží nebo k DPH? Nebo si je mám vést v daňové evidenci zvlášť jako příjem v důsledku zaokrouhlení?

Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #9 kdy: Březen 08, 2009 »

1) Den uskutečnění zdanitelného plnění nastal dnem, kdy partner získal právo nakládat se zbožím jako s vlastním (smluvně sjednaná výhrada vlastnictví nehraje v tomto případě roli), zboží převzal v únoru takže budete fakturovat bez DPH - v té době jste ještě nebyl plátcem
2) Nárok na odpočet DPH u tohoto zboží neuplatníte - nevznikla vám povinnost odvést daň z jeho prodeje.

Zaokrouhlování: daň vypočítáváte z ceny bez daně, kterou násobíte koeficientem 0,09. Vypočtenou DPH můžete buď ponechat v haléřích, nebo matematicky zaokrouhlit na nejbližší měnovou jednotku v oběhu, tedy na celé koruny. V případě platby v hotovosti se stejně potřebujete dostat na celé koruny, takže v uvedeném příkladu stačí zaokrouhlit DPH na celé koruny: 502,- + 47,- = 567,- Kč.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #10 kdy: Březen 18, 2009 »

Dobrý den,
provozuji hostinskou činnost. Tržby je kolem 800000 ročně, ale mám další příjem z výherních automátů (cca 400000 ročně). Mám tedy povinnost registrovat jako pláce DPH. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #11 kdy: Duben 06, 2009 »

Pokud pobíráte provizi za spolupráci při provozování VHP, pak se vám provize započítává do obratu.
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #12 kdy: Duben 13, 2009 »

Dobrý den,
jsem plátcem DPH a mám VHP ve své restauraci. Příjmy z VHP podéhají DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #13 kdy: Duben 13, 2009 »

Pobíráte provizii, nebo nájemné?
IP zaznamenána

Soniko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Musím být plátcem DPH?
« Odpověď #14 kdy: Duben 14, 2009 »

Pobírám provizi. To je vlastně rozdělení zisku 50 a 50%.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2