Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?  (Přečteno 4805 krát)

Robin

  • Host
Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?
« kdy: Únor 07, 2008 »

Jsem cerstve OSVC (pobiram autorske honorare) a momentalne jeste nevydelavam tolik penez, abych si mohl dovolit platit kazdy mesic 1500,- za socialni pojisteni. Par mych znamych a kamaradu, kteri jsou rovnez OSVC, mi tvrdi, ze si socialni pojisteni neplati, protoze to pry neni povinne. Taky jsem si to myslel. Az jsem ciste nahodou narazil na tyto stranky, kde je zminka, ze socialni pojisteni je povinne pro kazdeho! Je to pravda? Nejak se mi to nezda.
Takze bych mel dve otazky:
1) Co kdyz mi proste moje financni situace nedovoluje, abych si socialni pojisteni platil? Mam si radsi utahnout opasek a platit si ho (coz se mi opravdu nechce), nebo je pravda, co tvrdi mi znamy, a SP se netyka kazdeho?
2) Dluzi ti mi kamaradi, kteri jsou rovnez OSVC a socialni pojisteni si nikdy neplatili, nekomu nejake penize? Budou muset neco zpetne splacet? Co by se stalo, kdyby to pojisteni dal neplatili?
Diky za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?
« Odpověď #1 kdy: Únor 10, 2008 »

Pokud pobíráte příjmy na základě autorskoprávních vztahů, pak nejste povinně účasten důchodového pojištění OSVČ. Autoři jsou pojištěni pouze pokud prohlásí, že jejich činnost je soustavná. Mám ověřeno, že tato úprava byla platná i v roce 2007.
Co se týká vašich kamarádů, tak u nich záleží na druhu samostatné výdělečné činnosti. Pro drtivou většinu OSVČ, (které nemají činnost jako vedlejší), je sociální pojištění povinné.
IP zaznamenána

m..

  • Host
Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2008 »

dobry den, chtela bych se jednoduse zeptat... je socialni pojisteni povinne jako takove? a je povinne pro cloveka s nulovym prijmem? nebo spise, muze na uzemi cr existovat nekdo, kdo by socialni pojisteni vubec nemusel platit? dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2008 »

Ano, takové osoby mohou existovat, například osoby z předchozího příspěvku, nebo lidé bez příjmů. Pro každého občana ČR je povinné zdravotní pojištění.
IP zaznamenána

Jiří

  • Host
Je socialni pojisteni povinne pro kazdeho?
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2008 »

Prosím o vysvětlení, co jsem zanedbal v placení sociálního pojištění. V říjnu 2007 jsem si vyřídil živnostenský list, zahájil živnost  a začal platit sociální a zdravotní pojištění. V živnosti se mi však nedařilo a neměl jsem do konce roku žádné příjmy. V lednu jsem nastoupil do zaměstnání, živnost jsem si pozastavil.Pracoval jsem jako zaměstnanec celý leden.  Bohužel od 1. února jsem evidovaný na úřadě práce. Myslel jsem, že dostanu z úřadu nějakou peněžitou podporu, než se mi podaří sehnat jiné zaměstnání, ale bohužel ne, protože jsem si prý neplatil důchodové pojištění.  Přitom jsem v období provozování živnosti, přestože jsem neměl žádné příjmy, platil měsíčně přes 3.000,- Kč. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]