Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dodatečné daňové přiznání  (Přečteno 5402 krát)

Robert

  • Host
dodatečné daňové přiznání
« kdy: Leden 27, 2008 »

Dobrý den paní Martino, chtěl bych jsem se zeptat, zda dokončovací stavební práce jsou 60% výdaji z příjmů a mám ještě jednu otázku,přecházím z DE na paušál, v roce 06 jsem měl na ř.101 761460,- na ř. 102 369396,- a na ř. 104 rozdíl, jestliže chci přejít musím podat dodatečné přiznání(NEVÍM DO KDY) mám podat FÚ, vykazoval jsem pohledávky 31933,- a závazky 157421,-, takže v dodatečným přiznání dám na ř. 105 částku za pohledváky a do ř. 106 závazky a vypočtu novou daň, která by měla být v tom případě nižší, když mám závazky tak vysoké.Je to správně??a jak je to pak ze sociálkou a se zdravotní pojišťovnou, musím tam taky opravit nějaké doklady za rok 06 nebo nahlásit změnu??Děkuji Vám za odpověď!!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dodatečné daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2008 »

U dokončovacích stavebních prací je možné uplatnit výdaje pouze ve výši 50% příjmů, protože tato živnost není zařazena mezi řemeslnými živnostmi.  
V dodatečném daňovém přiznání - jak píšete - na řádek 105 částku pohledávek, která byla původně uvedená v tabulce D. Pokud jste plátcem DPH, tak pohledávky uveďte bez této daně. Dále na ř. 105 patří zásoby - samozřejmě jen v případě, že jste nějaké vykazoval. Než zapíšete na řádek 106 závazky, tak si je raději projděte, měly by tam být jen takové závazky, které by při úhradě byly daňově uznatelným výdajem (nepatří tam například vaše dlužná daň z příjmů,  dlužné penále, případně závazky z nezaplacených faktur za hmotný majetek). Pak vypočítáte novou daň, která bude nižší a tím pádem nemusíte spěchat s podáním dodatečného přiznání, protože budete snižovat daňovou povinnost  a nehrozí vám úrok z prodlení. Bude stačit, když je podáte zároveň s přiznáním za rok 2007.

Podle zákonů o pojistném na sociální zabezpečení a o pojistném na ZP se podávají opravné přehledy v případě, že se změní na základě dodatečného nebo opravného daňového přiznání údaje o výši příjmů a výdajů. Vy ale nebudete měnit příjmy či výdaje, vy budete upravovat základ daně a tím vám nevznikne povinnost cokoliv oznamovat a podávat opravné přehledy.
Před dvěma roky, když poplatníci houfně přecházeli na paušály, byly na stránkách ČSSZ a VZP publikovány informace, jak mají pojištěnci postupovat při sestavování přehledů o příjmech a výdajích za následující období. Odkaz na stránky ČSSZ, který jsem měla uložený, už je neplatný, ale informace vyzněla přibližně takto:
V případě úhrady dodaněné pohledávky, nebo závazku, byste měl tuto skutečnost promítnout do vyměřovacích základů pro výpočet pojistného - i když do příjmů a výdajů pro daň z příjmů už nebudou zahrnuty. Například v daňovém přiznání za rok 2007 vykážete příjmy 700 tis. Kč, ale do přehledů příjmy 731 933,- Kč, pokud vám byly zaplaceny pohledávky z roku 2006. Totéž by mělo platit v případě závazků, které jste uhradil v roce 2007.
IP zaznamenána
Stran: [1]