Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Spolupracující osoba  (Přečteno 19948 krát)

g.rihova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Spolupracující osoba
« Odpověď #15 kdy: Únor 15, 2010 »

Dobrý den, já jsem OSVČ-ŽL , přítel autorská činnost, může na mne uplatnit spolupracující osobu? Chápu-li to správně, může na mě odečíst 30% přijmů a výdajů (které jsou paušálně 60%)? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #16 kdy: Únor 17, 2010 »

Pokud jste osobou, žijící v domácnosti s poplatníkem, pak na vás přítel může rozdělovat příjmy a výdaje podle § 13 zákona o daních z příjmů. Vzhledem k tomu, že nejste manželé, může váš podíl na přítelových příjmech a výdajích činit nejvýše 30% a částka, o kterou příjmy přesáhnou výdaje, může činit maximálně 15.000,- Kč za každý započatý měsíc spolupráce. Způsob, jakým přítel uplatní výdaje (zda skutečné, nebo paušální) nehraje roli.
Postup při vyplnění daňového přiznání pročtěte v diskusi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=4925
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #17 kdy: Duben 07, 2010 »

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak to je pak s výpočtem toho,že když si rozdělíme tedy příjmy a výdaje a pak se odečítají položky jako leasing, hypoteční uvěry atd..to se pak dělí taky stejným dílem,který se urči? nebo si tohle může odečíst jen ten jeden?
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #18 kdy: Duben 07, 2010 »

Nebo spíš takhle sem to trochu blbě napsala jasný,že třeba ten hypoteční uvěr se dělit nemůže,ale když budou ve firmě dvě auta napsané na manžela tedy na ičo jako firemní s tím,že jedno má manžel druhé ja tak si každý odečte ve svém přiznání paušál za auto nebo jen manželovi do přiznání musím dát oba ty paušály? a stejně tak kdyby byl leasing na více věcí tak si to taky můžeme do přiznání rozhodit? jako,že třeba dvě věci on a jednu věc já? snad chápete jak to myslím
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #19 kdy: Duben 13, 2010 »

Manžel rozděluje na spolupracující osobu své příjmy a výdaje. Součástí manželových výdajů jsou všechny leasingy, odpisy, paušály na auta atd., takže všechno bude v jeho výdajích, pak teprve přistoupí k rozdělení.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #20 kdy: Duben 14, 2010 »

ještě pro upřesnění takže když se vypočíta příjmy minus vydaje vyjde tedy nějaký základ daně ten se tedy rozdělí dle procent třeba 50% na manželku a pak z té poloviny si už každý zvlášť odečte v daňovém přiznání životní pojištění, hypotéku pak každý za sebe slevu na poplatníka???
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #21 kdy: Duben 14, 2010 »

Na manželku nerozděluje základ daně, ale příjmy a výdaje. Pokud má jen jednu spolupracující osobu a tou je manželka, pak na ni může rozdělit až padesátiprocentní podíl (musí dodržet maximální limit rozdílu příjmů a výdajů 45 tis. Kč za 1 měsíc spolupráce). V příloze č. 1 si každý z manželů vypočítá svůj dílčí základ daně z podnikání (spolupráce). Ten přenese na ř. 37 přiznání, přidá další dílčí základy daně, pokud nějaké jsou (například ze zaměstnání, nebo z pronájmu), stanoví si celkový základ daně, od kterého pak každý odečítá své nezdanitelné části, například dary, penzijní připojištění, životní pojištění, úroky z úvěrů na bydlení atd. (úroky z úvěru na bydlení si může odečíst buď jen jeden účastník smlouvy, nebo si je mezi sebe rozdělí všichni účastníci rovným dílem). Pak si každý z manželů uplatní slevu na poplatníka (případně slevu na poživatele důchodu, průkazku ZTP, nebo studium).
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #22 kdy: Duben 16, 2010 »

no tedy na ř.37 už dávám základ daně který je ponížený o leasing,odpisy,cestovné a paušální výdaje za PHM tabulka E a stejná tabulka ale zvyšujicí o PHM skutečné výdaje. pak na ř.38 jsou uroky z běžného učtu a to mě zajmá asi se stále nějak nechápeme ale jde o to,že rozděluji tedy potom až uplně to co až všechno odečtu a přičtu to je tedy pak základ té daně no ne? a když je tam nějaká ztráta z minulých let,která se postupně odečítá tu si odečítá jen jeden nebo může byt i napůl?
IP zaznamenána

školačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Spolupracující osoba
« Odpověď #23 kdy: Duben 16, 2010 »

Dobrý den,prosila bych Vás o radu.Manžel podniká jako živnostník v hostinské činnosti. Já jsem vedena na úřadu práce.Mohl by mě manžel vzít jako osobu spolupracující a hlavně zda se nám to oplatí nebo je výhodnější zaměstnat se u někoho jiného? Jak je to pokud by mě manžel zaměstnal jako osobu spolupracující, když bych otěhotněla, tzn. mateřská,rodičovská..Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #24 kdy: Duben 17, 2010 »

Tak pokud jste na UP tak nahlášením spolupráce u manžela tím vzniká u Vás to,že budete mít příjmy a taky platit si SP a ZP u SP je určitá výše pokud jí překročíte tak platíte. Záleží kolik má on příjmů a kolik na Vás přepíše. Ale na UP tím padem být nemůžete protože to je jako HPP ale pokud by jste byla někde zaměstnaná tak ta spolupráce může být i jako VPP. A pokud by jste otěhotněla tak by jste mateřskou dostávala pokud by jste si platila nemocenské pojištění,a zároveň tak splnila podmínku odpracovaných dní. A jinak pak po porodu už Vám naleží normální rodičovská po dobu kterou si určíte 2-3-4 roky bez ohledu na to jestli si platíte to nemocenské nebo ne.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #25 kdy: Duben 17, 2010 »

Citace: anoela
no tedy na ř.37 už dávám základ daně který je ponížený o leasing,odpisy,cestovné a paušální výdaje za PHM tabulka E a stejná tabulka ale zvyšujicí o PHM skutečné výdaje. pak na ř.38 jsou uroky z běžného učtu a to mě zajmá asi se stále nějak nechápeme ale jde o to,že rozděluji tedy potom až uplně to co až všechno odečtu a přičtu to je tedy pak základ té daně no ne? a když je tam nějaká ztráta z minulých let,která se postupně odečítá tu si odečítá jen jeden nebo může byt i napůl?
Na spolupracující osobu můžete převést jen příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7/1/a) až c) a podle § 7/ 2 ZDP. Úroky z BÚ jsou příjmy z kapitálového majetku podle § 8 ZDP, takže je nelze rozdělit. Ztrátu z podnikání z minulých let si může odečíst ten, komu byla vyměřena.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Spolupracující osoba
« Odpověď #26 kdy: Květen 25, 2010 »

jak je to když je spolupracující osoba né celý rok rozpočítává se to na měsíce nebo nemusí?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #27 kdy: Květen 27, 2010 »

Maximální limit rozdílu příjmů a výdajů je 45 tis. Kč za 1 měsíc spolupráce.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Spolupracující osoba
« Odpověď #28 kdy: Květen 28, 2010 »

IP zaznamenána
Stran: 1 [2]