Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Spolupracující osoba  (Přečteno 19954 krát)

Volfík

  • Host
Spolupracující osoba
« kdy: Leden 27, 2008 »

Manželka je zaměstnánaa kromě toho jako vedlejší příjem pracuje jako OSVČ. Příjmy z podnikání tedy může na mne rozdělit. Jí se sníží daňový základ (tedy i základ pro sociální a zdravotní pojištění). Já jsem v důchodu (do března 2008 v předčasném). Co budu muset zaplatit a jakou formou? Musím podat daňové přiznání? Musím být registrován u Správy soc. zabezpečení? Musím se registrovat u zdravotní pojišťovy a jako co? Mám nárok na odečitatelnou částku z daní jako kdybych byl OSVČ
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Leden 30, 2008 »

Předpokládám, že uvažujete o spolupráci od dubna 2008. Spolupracující osoby se registrují na FÚ, na své zdravotní pojišťovně a na OSSZ. Postupují stejně, jako OSVČ - podávají daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. V prvním roce spolupráce nebudete muset platit zálohy, v dalších letech až podle výše rozdělených příjmů a výdajů. Můžete uplatnit stejné odčitatelné položky a slevy na dani jako OSVČ. Od roku 2008 uplatňují základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč ročně i důchodci.
IP zaznamenána

Volfík

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Únor 07, 2008 »

Děkuji za odpověď, něco podobného jsem čekal. Jen mi není jasné, KDY se musím jako spolupracující osoba přihlásit na FÚ. Ihned na počátku spolupráce, nebo až koncem roku (pro daňové přiznání manželky a moje do konce března dalšího roku)? A jakou výhodu budu mít z platby na OSSZ? Protože platba na OSSZ je určena také pro výpočet důchodu. Protože starobní důchod mi již přiznán byl, tak ačkoli na OSSZ platit budu, důchod se mi nijak zvyšovat nebude, nebo snad ano?
Děkuji. Volfík.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2008 »

Na FÚ byste měl do 30 dnů  podat oznámení o zahájení činnosti, podléhající dani.
Na OSSZ a ZP se oznamuje spolupráce do 8 dnů od skutečného zahájení.
Z plateb na OSSZ nebudete mít žádnou výhodu, důchod se vám tím nezvýší. Je ale možné, že nebudete muset platit žádné důchodové pojištění, to bude záležet na výši zisku (rozdílu mezi příjmy a výdaji, které na vás manželka převede). V roce 2008 můžete vykázat průměrný měsíční rozdíl mezi příjmy a výdaji maximálně ve výši Kč 4.311,-  (při spolupráci po celý rok 2008 by to bylo 51 .743 Kč) a nevznikne vám povinná účast na důchodovém pojištění.
IP zaznamenána

Dáša

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2008 »

Když OSVČ zjistí až na konci roku, že by bylo výhodné rozdělit se se spolupracující osobou, lze i zpětně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2008 »

Lze, ale s rizikem pokuty, případně i penále z dlužných záloh (pokud by spolupracující osoba byla povinna zálohy platit).
IP zaznamenána

Veronika

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Březen 11, 2008 »

Jak rozdělit příjmy na spolupracující osoby když: manžel:hlavní OSVČ manželka:spolupracující osoba, syn: spolupráce 4měsíce. Jak dodržet rovnost podílů vzhledem k nerovnoměrnosti délky spolupráce. Lze to podělit takto: manžel 70%, manželka a syn po 15%. Ale v případě syna podíl za 4 měsíce je 5% a na manželku tedy zbývá 25%.Bohužel to neumím lépe vysvětlit. A musím vůbec dělit něco na syna?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Andrea

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #7 kdy: Duben 01, 2008 »

Dobrý den,chci zahájit SVČ od 1.5.2008 jako vedlejší činnost.Pokud mám malé dítě do sedmi let věku,tudíž předpokládám, že nemusím platit zdravotní pojištění. Na hlavní pracovní poměr dosahuji minimální mzdy, tudíž nemusím podle mě platit ani sociální pojištění a nemocenské povinné není, takže bych při zahájení SVČ nemusela mít žádné měsíční platby nebo budu z této činnosti něco odvádět? Dále bych přibrala manžela do podnikání jako osobu spolupracující,rovněž pracuje na hlavní pracovní poměr,tak se chci zeptat,zda i on by žádné poplatky neplatil? A chtěla bych znát postup, kde se jde nejdříve a co všechno se vyřizuje? Zajdu nejdříve podle mě na živnostenský úřad, poté se přihlásím na FÚ,  na OSSZ a nahlásím změnu na zdravotní pojišťovnu? Jelikož je zrušena i mimimální daň, tak se chci zeptat, kolik se platí daň při ročním zúčtování daně z SVČ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #8 kdy: Duben 06, 2008 »

Vy ani manžel nebudete muset platit v roce 2008 zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Výši pojistného vyčíslíte v přehledech o příjmech a výdajích za rok 2008. Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů, takže pokud nevykážete ztrátu z podnikání, tak budete oba doplácet pojištění z vykázaného rozdílu příjmů a výdajů. U sociálního pojištění bude záležet na tom, zda překročíte hranici pro povinnou účast na důchodovém pojištění.
Na FÚ vás přihlásí živnostenský úřad. Své zdravotní pojišťovně oznámíte zahájení samostatné výdělečné činnosti a spolupráce. Zahájení oznamte i na OSSZ a hned jim předložte potvrzení zaměstnavatelů, že vaše příjmy v zaměstnání v roce 2007 dosáhly výše alespoň 96 tis. Kč, aby vás od začátku považovali za OSVČ vedlejší (jinak by vám předepsali zálohy v minimální výši 1.596,- Kč jako pro hlavní činnost). Daň z příjmů v roce 2008 bude konstantní, tedy 15%.
IP zaznamenána

Jana Kleinová

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #9 kdy: Říjen 23, 2008 »

Od 15.10.2008 jsem uchazečka o zaměstnání,jsem vedena v evidenci úřadu práce(po skončení rodičovského příspěvku.).Od ledna 2009 chci být spolupracující osoba ve firmě svého manžela,jaké mám povinosti k úřadu práce,FÚ,OSSZ a ZP.Pečuji o dítě mladší do 7 let-jsem povina plati pojistné na ZP.Jiné zaměstnání nemám a nebudu mít.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #10 kdy: Říjen 26, 2008 »

Spolupracující osoba má stejné povinnosti, jako OSVČ. Ukončíte registraci v evidenci uchazečů o zaměstnání a oznámíte na FÚ, na OSSZ a své zdravotní pojišťovně zahájení spolupráce. Pokud splníte podmínku osobní a celodenní péče o dítě do 7 let (dítě může chodit do školky jen na 4 hodiny denně), pak za vás bude plátcem zdravotního pojištění i stát. V prvním roce spolupráce nebudete povinna platit zálohy, pojistné doplatíte až po podání přehledu o příjmech a výdajích a to jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů, které na vás budou rozděleny.
IP zaznamenána

Tom

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 29, 2008 »

1) Může se spolupracující osoba dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění?
2) Jaký konkrétně zákon přesně stanoví, co s. o. může, musí atd.? Jak se prokazuje skutečnost spolupráce?

Děkuji!
IP zaznamenána

Iva

  • Host
Spolupracující osoba
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 31, 2008 »

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, manžel podniká, já jsem posledním rokem na rodičovské dovolené, nyní jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Náš účetní nám radil přihlásit se jako spolupracující osoba a že je možné potom pobírat nemocenskou i mateřskou od svého zaměstnavatele a ještě podruhé tím, že jsem vedena jako spolupracující osoba? Jen mi není jasné, do konce tohoto roku jsem se nestihla přihlásit,m stačí se přihlásit až v průběhu roku 2009 abych měla nárok nebo je potřeba se ještě teď v lednu přihlásit zpětně? Děkuji Iva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #13 kdy: Leden 05, 2009 »

Citace: Tom
1) Může se spolupracující osoba dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění?
2) Jaký konkrétně zákon přesně stanoví, co s. o. může, musí atd.? Jak se prokazuje skutečnost spolupráce?

Děkuji!
1) Ano.
2) Žádný. Neprokazuje se.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #14 kdy: Leden 05, 2009 »

Citace: Iva
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, manžel podniká, já jsem posledním rokem na rodičovské dovolené, nyní jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Náš účetní nám radil přihlásit se jako spolupracující osoba a že je možné potom pobírat nemocenskou i mateřskou od svého zaměstnavatele a ještě podruhé tím, že jsem vedena jako spolupracující osoba? Jen mi není jasné, do konce tohoto roku jsem se nestihla přihlásit,m stačí se přihlásit až v průběhu roku 2009 abych měla nárok nebo je potřeba se ještě teď v lednu přihlásit zpětně? Děkuji Iva
K nemocenskému pojištění OSVČ (totéž platí pro spolupracující osoby) se nelze přihlásit zpětně. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství by vám vznikl v případě, že:

1. vaše účast na nemocenském pojištění trvala v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, alespoň 270 kalendářních dnů (do této doby se započítává i doba, kdy jste zaměstnaná, pobíráte nemocenskou, čerpáte rodičovskou dovolenou - takže tuto podmínku zřejmě budete splňovat)

2.  zároveň vaše účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala alespoň 180 kalendářních dnů  v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby. Podpůrčí doba začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, která nastává dnem, který jste určila v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud jste tento den neurčila, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud jste na počátku těhotenství a přihlásíte se k nemocenskému pojištění hned (přihlásí vás ode dne, kdy podáte přihlášku), tak byste mohla splnit i tuto podmínku.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2