Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: AdWords, DPH a náklady neplátce DPH  (Přečteno 9803 krát)

Karel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« kdy: Prosinec 10, 2008 »

Mám menší problém: pro jednoho klienta jsem zařizoval PPC reklamní kampaň přes AdWords. Jsem neplátce DPH, klient je plátce DPH.

Od Google jsem dostal následující fakturu:
Citace: Google
Remit To:
Google Ireland Ltd
Gordon House
Barrow Street
Dublin 4
Ireland
VAT Number: IE 6388047V

...
VAT Amount *    0.00
...

*  Services subject to the reverse charge - VAT to be accounted for by the recipient as per Article 196 of Council Directive 2006/112/EC

Bill To:
Moje jméno (pro Jméno firmy - jméno, IČ)
Moje jméno, IČ
Ulice
Město, stát
V čem je problém: jsem neplátce DPH, chci zůstat neplátce DPH. Teoreticky bych se ale teď měl, kvůli této jediné faktuře (od subjektu mimo ČR, plátce DPH) a platbě (bavíme se o 1200 Kč) stát plátcem DPH (což je samozřejmě absurdní administrativní zátěž, navíc bych tak měl učinit nejpozději v den platby, což je týden dozadu).

Existuje odsud nějaká cesta ven? Můžu se s klientem dohodnout, že odvede DPH a platbu na něj *nějakou* formou převést (platil jsem ale ze svého \"firemního\" účtu)? Jak potom upravit svůj výdaj / uznat fakturu jako výdaj? Vyhnu se placení DPH, pokud si částku nedám do nákladů, a prohlásím, že jsem platil ze svých příjmů? Je nějaká cesta z toho, abych se musel stát plátcem DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 11, 2008 »

Asi bych fakturu tiše a rychle sprovodila ze světa, platbu z účtu označila jako osobní spotřebu a doufala, že ji FU přejde bez povšimnutí. DPH nemůžete převést na klienta, faktura je psaná na vás.
IP zaznamenána

Karel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 12, 2008 »

Citace: Zdena
Asi bych fakturu tiše a rychle sprovodila ze světa, platbu z účtu označila jako osobní spotřebu a doufala, že ji FU přejde bez povšimnutí. DPH nemůžete převést na klienta, faktura je psaná na vás.

Příležitostí, jak se nedopatřením stát plátcem DPH, je více. Pročtěte článek ing. Hovorky: http://www.dane24.cz/pages/prehlrub.asp?id=1168&typ=c
V článku se, bohužel, nedovíte, jak se dostat ze svého problému, ale příště už budete vědět, jak se do problému nedostat:-)
Díky moc za odpověď, tohle jsem zhruba chtěl udělat (což by mělo jít bez problémů, živnost mám jako přilepšení při studiu, čili s velmi malým obratem). Ještě jsem zkusil obeslat různé daňové poradce, jedna z odpovědí:
Citace
Dobrý den,

faktura od Googlu je pěkný příklad

Do 31.12.2008 byla povinnost registrace podle §6/6 Zákona o DPH, nicméně tato povinnost byla v našem zákoně nad rámec článku 56 Směrnice EU (2006/112/ES) - povinnost registrace z tohoto důvodu byla od 1.1.2009 i v našem zákoně o DPH zrušena

Každopádně praxe bývala vždy taková, že se nikdo neregistroval - pokud šlo o malé částky (např. Google). V případě sporů s FÜ se vycházelo z toho, že by se spor řešil podle evropského práva - a to nutnost registrace z tohoto důvodu nezná

To Vaše řešení účetním převodem platby - to neřeší to, že Vám byla poskytnuta služba z EU od neplátce (to by ta služba musela být od začátku poskytnuta přímo tomu plátci DPH)

S pozdravem

Michal Kadlec


--
Ing. Michal Kadlec
daňový poradce
kancelář: Benkova 32, Praha 4
www.ucetnictvi-online.cz
604 734 175
Situace tedy nebude úplně zřejmá - ale myslím, že nejčistší bude fakturu \"zmizet\".
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 17, 2008 »

Dívala jsem se do novely zákona o DPH, která vstoupí v platnost 1.1.2009, a opravdu budou v těchto případech (poskytnutí vybraných služeb podle § 10/6) přiznávat daň pouze plátci DPH a neplátci už se nemusí registrovat k dani. Budoucnost se nám tedy vyjasnila:-)

K odpovědi daňového poradce vám mohu napsat jen toto: povinnost registrace nevzniká podle § 6/6 zákona o DPH, jak uvádí, nýbrž podle § 95, odst. 10 ZDPH. Z článku č. 56 Směrnice EU, na který se odvolává, jsem vyčetla pouze to, že místem plnění při poskytnutí reklamní služby je místo, kde je usídlen příjemce služby, nic víc.
Rozhodnutí, jak s fakturou naložit, je tedy na vás. Při vedlejší činnosti může být i dvanáct stovek významnou částkou a ráda bych vám napsala, že ji můžete nechat ve výdajích. Ale nevím, podle jakých předpisů evropského práva byste řešil případný spor s FÚ, pokud by k němu došlo.
IP zaznamenána

Karel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 02, 2009 »

Citace: Zdena
Dívala jsem se do novely zákona o DPH, která vstoupí v platnost 1.1.2009, a opravdu budou v těchto případech (poskytnutí vybraných služeb podle § 10/6) přiznávat daň pouze plátci DPH a neplátci už se nemusí registrovat k dani. Budoucnost se nám tedy vyjasnila:-)

K odpovědi daňového poradce vám mohu napsat jen toto: povinnost registrace nevzniká podle § 6/6 zákona o DPH, jak uvádí, nýbrž podle § 95, odst. 10 ZDPH. Z článku č. 56 Směrnice EU, na který se odvolává, jsem vyčetla pouze to, že místem plnění při poskytnutí reklamní služby je místo, kde je usídlen příjemce služby, nic víc.
Rozhodnutí, jak s fakturou naložit, je tedy na vás. Při vedlejší činnosti může být i dvanáct stovek významnou částkou a ráda bych vám napsala, že ji můžete nechat ve výdajích. Ale nevím, podle jakých předpisů evropského práva byste řešil případný spor s FÚ, pokud by k němu došlo.
Děkuji za odpověď, vedu jen daňovou evidenci, takže zmizet fakturu není takový problém, navíc se i s jinými náklady dostanu pod potřebný limit.
IP zaznamenána

Jerry

  • Host
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 10, 2009 »

Dobrý den,
řeším podobný problém a nějak nemůžu v té novele najít přesné znění, že povinnost registrace neplátce DPH byla zrušena. Prosím byla byste tak hodná a přidala přímo na novelu odkaz. Díky moc a mimochodem: moc si vážím Vaší práce tady na fóru a ještě jednou za ní děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 11, 2009 »

Dík:-)
Zákon o DPH v aktuálním znění najdete na stránkách České daňové správy:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-51CB82B5-CF524074/cds/xsl/dane_poplatky_690.html?year=PRESENT

Do 31.12.2008 byla povinnost registrace zakotvena v § 95/10 ZDPH, který zněl:
(10) Osoba povinná k dani se sídlem, místem podnikání nebo provozovnou v tuzemsku, která uskutečňuje zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, které jsou poskytovány služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 6, 9, 12 a 13 osobou registrovanou v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osobou povinnou k dani, je povinna podat přihlášku k registraci nejpozději dne, kdy jí byly služby poskytnuty.

Odstaveček zmizel díky novele 302/2008 Sb., najdete zde:
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb08302&cd=76&typ=r
IP zaznamenána

Lucy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #7 kdy: Únor 11, 2009 »

Dobrý den,
prosím a jak to bude, pokud jsem  neplátce, pošlu googlu peníze (platba předem), neuvedu své DIČ, přijde mi faktura. Bude tam částka s DPH nebo bez? Mám škrtnuto, že to je k obchodním účelům. Vím že podle novely se plátcem nestanu, ale co s tím DPH? Musím to někde zaplatit? Danilo se to v Irsku?
Opravdu už nevím..budu vděčná za jakoukoliv radu. Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #8 kdy: Únor 15, 2009 »

Pokud nejste plátcem DPH, pak nemusíte daň zaplatit - viz § 108 ZDPH, který uvádí, kdo je povinen přiznat a zaplatit daň. Vy nejste ani plátcem, ani osobou identifikovanou k dani.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #9 kdy: Únor 19, 2009 »

Citace: Zdena
Pokud nejste plátcem DPH, pak nemusíte daň zaplatit - viz § 108 ZDPH, který uvádí, kdo je povinen přiznat a zaplatit daň. Vy nejste ani plátcem, ani osobou identifikovanou k dani.
Omlouvám se za mylnou informaci, vaše povinnost registrace k DPH v případě přijetí takovéto služby v rámci uskutečňování vašich ekonomických činností trvá i v roce 2009. Dnem přijetí služby byste se měla zaregistrovat jako plátce DPH a odvést daň.
Pokud chcete zůstat neplátcem, tak raději fakturu vyhoďte a neuplatňujte ji ve výdajích na podnikání. Zkrátka jste si soukromě objednala službu, která nesouvisí s vaším podnikáním.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #10 kdy: Únor 19, 2009 »

Citace: Jerry
Dobrý den,
řeším podobný problém a nějak nemůžu v té novele najít přesné znění, že povinnost registrace neplátce DPH byla zrušena. Prosím byla byste tak hodná a přidala přímo na novelu odkaz. Díky moc a mimochodem: moc si vážím Vaší práce tady na fóru a ještě jednou za ní děkuji.
Omlouvám se za mylnou informaci, povinnost neplátce k registraci NEBYLA zrušena.
Trvá podle § 94/8 ZDPH (ten byl v ZDPH i v roce 2008) - osoba povinná k dani, které jsou poskytnuty služby. Zákon se nově odvolává na § 15/1, který sice hovoří o plátcích, ale vy jste se vlastně plátcem stal.
IP zaznamenána

Lucy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #11 kdy: Únor 21, 2009 »

Citace: Zdena
Citace: Jerry
Dobrý den,
řeším podobný problém a nějak nemůžu v té novele najít přesné znění, že povinnost registrace neplátce DPH byla zrušena. Prosím byla byste tak hodná a přidala přímo na novelu odkaz. Díky moc a mimochodem: moc si vážím Vaší práce tady na fóru a ještě jednou za ní děkuji.
Omlouvám se za mylnou informaci, povinnost neplátce k registraci NEBYLA zrušena.
Trvá podle § 94/8 ZDPH (ten byl v ZDPH i v roce 2008) - osoba povinná k dani, které jsou poskytnuty služby. Zákon se nově odvolává na § 15/1, který sice hovoří o plátcích, ale vy jste se vlastně plátcem stal.
A bylo by tak i v případě, že by se DPH odvedlo v Irsku? tedy, že bych nedávala své DIČ a tudíž by měli počítat cenu s DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #12 kdy: Únor 21, 2009 »

Vidím to následovně:

a) buď si objednáte reklamu jako podnikatelka - tedy osoba POVINNÁ k dani (můžete být od DPH osvobozená z důvodu nízkého obratu) -  pak je místo plnění v ČR, dostanete fakturu bez irské DPH,  máte tedy povinnost se registrovat a odvést daň v ČR

b) nebo si objednáte reklamu jako soukromá osoba a dostanete fakturu s irskou DPH. Zaplacená faktura pak těžko může být vaším výdajem na dosažení příjmů z podnikání.
IP zaznamenána

Lucy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #13 kdy: Únor 22, 2009 »

Dobře, díky. Ještě se zeptám: Bude to, že  bych se za těchto okolností měla stát plátcem platit i tehdy, když bude mít firma v ČR pobočku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AdWords, DPH a náklady neplátce DPH
« Odpověď #14 kdy: Březen 04, 2009 »

Pokud je místo plnění v tuzemsku, tak byste asi měla řešit, nebo alespoň popřemýšlet. Předmětem daně je poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku - § 2/1/b) ZDPH.
Úplatou je zaplacení v penězích nebo platebními prostředky nahrazujícími peníze, nebo poskytnutí NEPENĚŽNÍHO plnění - § 4/1/a) ZDPH.
Možná ale jde o službu, která je osvobozená od daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]