Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH  (Přečteno 3864 krát)

lenka.xx

  • Host
DPH
« kdy: Prosinec 08, 2008 »

Dobrý den, jak postupovat při vystavování FA (plátce DPH) na Slovensko? Fa bude bez DPH jako osvobozená? A pak na přiznání k DPH se to \"dodaní\" a \"oddaní\" a na kterých řádcích. A ještě jak to bude v případě, že nakoupím zboží ze Slovenska? Stejný postup? Díky moc Lenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14808
DPH
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2008 »

Při vystavování faktury záleží na tom, CO (zboží - služby) a KOMU (plátce - neplátce) fakturujete.

Při pořízení zboží ze Slovenska přiznáte daň na řádku 220 (225) a uplatníte nárok na odpočet na ř. 320 (325). Pro přiznání daně není důležitý den zaplacení, ani skutečného dodání a převzetí zboží, daň přiznáváte buď ke dni vystavení DD slovenským plátcem (máte doklad k dispozici) nebo k 15. dni měsíce, který následuje po dodání zboží.
IP zaznamenána

niro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2009 »

Citace: Zdena
Při vystavování faktury záleží na tom, CO (zboží - služby) a KOMU (plátce - neplátce) fakturujete.
Toto bude nyní i můj případ.
Jsem plátce a budu posílat zboží zákazníkovi na Slovensko, který je také plátce.
Ještě jsem toto nikdy neřešil a nevím, co všechno musím udělat, abych vyhověl platným zákonům ČR a SR.
Jak to bude s DPH a na co si ještě mám dát pozor?
Poradťe prosím.
Děkuji

Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14808
DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2009 »

Napřed si ověřte, zda je zákazník registrován k DPH v EU. Pokud je opravdu plátcem, pak mu můžete vystavit daňový doklad bez DPH s náležitostmi podle § 34 ZDPH (hlavně sdělení, že se podle § 64 českého zákona o DPH jedná o plnění osvobozené od daně při dodání zboží do jiného členského státu). Zákazník pak přizná daň na Slovensku.
Úplné znění zákona o DPH najdete zde:
http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/

Pro případ kontroly musíte mít k dispozici důkazní prostředky o tom, že zboží opustilo území ČR (doklad z pošty, nebo od přepravní společnosti). Pokud by si zákazník chtěl zboží odvézt sám, tak si od něho nechejte podepsat čestné prohlášení.
IP zaznamenána

niro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2009 »

Velice děkuji za odpověď. Zákony pod daným odkazem prostuduji.

Petr
IP zaznamenána
Stran: [1]